V Žatci opět strašili rohatí

Hedvika Fajkusová 2018-12-06 17:30:00

Do centra města se opět sjeli čerti z nejrůznějších krajů České republiky. Takzvaná Krampus show v Žatci patří mezi ty největší v celých severních Čechách! Démonické osobnosti při své show postrašili děti i dospělí.

Pro velký zájem veřejnosti tento rok organizátoři akce změnili a prodloužili trať pochodu Krampusů na náměstí Svobody. Po obvodu byla na komunikaci pomocí plotů vytyčena trasa v celkové délce více jak čtyři sta metrů. Výhled byl umožněn všem, kteří si zakoupili placku s logem čerti Žatec a vstup do vnitřního prostoru náměstí. Akce byla po celou dobu komentovaná moderátory a doprovázela ji děs vzbuzující hudba, která navodila tu správnou atmosféru.

I přes nepřízeň počasí si akci nenechaly ujít tisíce lidí, kteří do Žatce každoročně přijíždějí ze všech koutů republiky. I ,,Krampusáci“ dorazili z několika měst – Prahy, Frýdku-Místku, Vodňan nebo nedaleké Kadaně.

Takto velkolepá show se samozřejmě nemohla obejít bez dozoru záchranných služeb. Záchranáři však naštěstí zasahovali jen jednou, a to v případě devítileté čertice, kterou omylem polila horkou kávou jedna z návštěvnic. ,,Pekelnice vyvázla díky rychlému zchlazení opařeného místa jen se začervenalou kůží a po nepříjemném zážitku s úsměvem prohlásila, že už chce být příště jedině andělem,“ napsali na svých facebookových stránkách žatečtí záchranáři.

Krampus je figura rakouského a jihoněmeckého folklóru, která má obdobu v českém čertovi. Stejně jako u nás straší děti vždy 5. prosince, a to obvykle v doprovodu sv. Mikuláše, který odměňuje hodné děti dárky. Zlé děti Krampus sní a v druhé polovině prosince se promění v lidskou bytost a nic si nepamatuje. Každá maska těchto antropomorfních postav je malým uměleckým dílem. Masky jsou vyřezávané a ručně malované. Rohy, které jsou na každé masce, pak pocházejí ze skutečných zvířat, často muflonů, beranů nebo kamzíků. Kožichy jsou také šity z pravé kůže. Každý z Krampusů by měl mít kolem pasu kravský zvon, řetěz, vrbové proutí na šlehání a na zádech nůši, do které podle pověsti dával zlobivé děti.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.