V Žatci opět strašili rohatí

Hedvika Fajkusová 2018-12-06 17:30:00

Do centra města se opět sjeli čerti z nejrůznějších krajů České republiky. Takzvaná Krampus show v Žatci patří mezi ty největší v celých severních Čechách! Démonické osobnosti při své show postrašili děti i dospělí.

Pro velký zájem veřejnosti tento rok organizátoři akce změnili a prodloužili trať pochodu Krampusů na náměstí Svobody. Po obvodu byla na komunikaci pomocí plotů vytyčena trasa v celkové délce více jak čtyři sta metrů. Výhled byl umožněn všem, kteří si zakoupili placku s logem čerti Žatec a vstup do vnitřního prostoru náměstí. Akce byla po celou dobu komentovaná moderátory a doprovázela ji děs vzbuzující hudba, která navodila tu správnou atmosféru.

I přes nepřízeň počasí si akci nenechaly ujít tisíce lidí, kteří do Žatce každoročně přijíždějí ze všech koutů republiky. I ,,Krampusáci“ dorazili z několika měst – Prahy, Frýdku-Místku, Vodňan nebo nedaleké Kadaně.

Takto velkolepá show se samozřejmě nemohla obejít bez dozoru záchranných služeb. Záchranáři však naštěstí zasahovali jen jednou, a to v případě devítileté čertice, kterou omylem polila horkou kávou jedna z návštěvnic. ,,Pekelnice vyvázla díky rychlému zchlazení opařeného místa jen se začervenalou kůží a po nepříjemném zážitku s úsměvem prohlásila, že už chce být příště jedině andělem,“ napsali na svých facebookových stránkách žatečtí záchranáři.

Krampus je figura rakouského a jihoněmeckého folklóru, která má obdobu v českém čertovi. Stejně jako u nás straší děti vždy 5. prosince, a to obvykle v doprovodu sv. Mikuláše, který odměňuje hodné děti dárky. Zlé děti Krampus sní a v druhé polovině prosince se promění v lidskou bytost a nic si nepamatuje. Každá maska těchto antropomorfních postav je malým uměleckým dílem. Masky jsou vyřezávané a ručně malované. Rohy, které jsou na každé masce, pak pocházejí ze skutečných zvířat, často muflonů, beranů nebo kamzíků. Kožichy jsou také šity z pravé kůže. Každý z Krampusů by měl mít kolem pasu kravský zvon, řetěz, vrbové proutí na šlehání a na zádech nůši, do které podle pověsti dával zlobivé děti.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STROJNÍK STAVEBNÍHO STROJE, ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STROJNÍKA STAVEBNÍHO STROJE a ŘIDIČE NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Zajímavé platové ohodnocení, nástup dle dohody.
Tel.: 777 612 202
E-mail: libor.sykora@fronek.cz

STAVBYVEDOUCÍ, PŘEDÁK STAVEBNÍ VÝROBY

Froněk dopravní stavby (Zátiší 2486, Rakovník) přijme STAVBYVEDOUCÍHO a PŘEDÁKA STAVEBNÍ VÝROBY. Zajímavé finanční ohodnocení.
Tel.: 313 517 276
E-mail: veronika.blahova@fronek.cz

KUCHAŘ/KA

Přijmeme SAMOSTATNOU KUCHAŘKU/KUCHAŘE do směnného provozu v Resortu Vyhlídka Šlovice. Nástup dle dohody.
Kontakt: J. Kepka
Tel.: 770 182 608
E-mail: jaroslav.kepka@resortvyhlidka.cz

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Chomutov: Herec Zdeněk Godla a sportovec Petr Koukal na Veletrhu práce

...

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Lounech, 28. října pod 3. ZŠ. Tel.: 607 870 494

PRONÁJEM

Pronajmu garáž v Chomutově, poblíž HM Globus. - Tel. 605 776 821.

Vzpomínky

Josef Beneš

Oči se slzami zarosily, zaplakaly bolem, když jsme Ti dávali poslední sbohem. Domov je prázdný, smutno je v něm, cestička na hřbitov zůstala jen. Dne 22. února tomu bude 5 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek, dědeček a pradědeček pan Josef BENEŠ z Černčic u Loun. Stále vzpomínají manželka, dcera a syn s rodinami.

Vladimír Hieke

Dne 21. února uplyne deset let, co nás navždy opustil pan Vladimír HIEKE z Loun. Stále vzpomínají dcera Jarmila a syn Vladimír s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Jaroslav Malínek

Z plného slunce přišel tmavý stín, zlou zprávou nás vyděsil a my tu stáli v němém ustrnutí a beze sil… Dne 25. 2. 2019 vzpomeneme 15 let, kdy od nás odešel pan Jaroslav MALÍNEK ze Žatce. V našich srdcích žiješ dál. Rodina.