V Žatci opět strašili rohatí

Hedvika Fajkusová 2018-12-06 17:30:00

Do centra města se opět sjeli čerti z nejrůznějších krajů České republiky. Takzvaná Krampus show v Žatci patří mezi ty největší v celých severních Čechách! Démonické osobnosti při své show postrašili děti i dospělí.

Pro velký zájem veřejnosti tento rok organizátoři akce změnili a prodloužili trať pochodu Krampusů na náměstí Svobody. Po obvodu byla na komunikaci pomocí plotů vytyčena trasa v celkové délce více jak čtyři sta metrů. Výhled byl umožněn všem, kteří si zakoupili placku s logem čerti Žatec a vstup do vnitřního prostoru náměstí. Akce byla po celou dobu komentovaná moderátory a doprovázela ji děs vzbuzující hudba, která navodila tu správnou atmosféru.

I přes nepřízeň počasí si akci nenechaly ujít tisíce lidí, kteří do Žatce každoročně přijíždějí ze všech koutů republiky. I ,,Krampusáci“ dorazili z několika měst – Prahy, Frýdku-Místku, Vodňan nebo nedaleké Kadaně.

Takto velkolepá show se samozřejmě nemohla obejít bez dozoru záchranných služeb. Záchranáři však naštěstí zasahovali jen jednou, a to v případě devítileté čertice, kterou omylem polila horkou kávou jedna z návštěvnic. ,,Pekelnice vyvázla díky rychlému zchlazení opařeného místa jen se začervenalou kůží a po nepříjemném zážitku s úsměvem prohlásila, že už chce být příště jedině andělem,“ napsali na svých facebookových stránkách žatečtí záchranáři.

Krampus je figura rakouského a jihoněmeckého folklóru, která má obdobu v českém čertovi. Stejně jako u nás straší děti vždy 5. prosince, a to obvykle v doprovodu sv. Mikuláše, který odměňuje hodné děti dárky. Zlé děti Krampus sní a v druhé polovině prosince se promění v lidskou bytost a nic si nepamatuje. Každá maska těchto antropomorfních postav je malým uměleckým dílem. Masky jsou vyřezávané a ručně malované. Rohy, které jsou na každé masce, pak pocházejí ze skutečných zvířat, často muflonů, beranů nebo kamzíků. Kožichy jsou také šity z pravé kůže. Každý z Krampusů by měl mít kolem pasu kravský zvon, řetěz, vrbové proutí na šlehání a na zádech nůši, do které podle pověsti dával zlobivé děti.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL

Vážený pane učiteli. Hledáme právě Vás, učitele odborných předmětů, jako jsou elektrotechnika, elektrotechnická měření a fyzika. Spolupráce s naší střední školou v Žatci je možná na plný či částečný úvazek. Těšíme se na Vás.
Tel.: +420 736 605 905

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 777 167 336.

LEKTOR ANGLICKÉHO JAZYKA

Přijmeme lektora AJ na plný nebo částečný úvazek. Agentura PAROLE, tel. 474 683 729.
Tel.: 474 683 729

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Vánoční zpívání s Pepou Vágnerem

Vánoční atmosféru mohli poprvé nasát ve Vrchlického divadle v Lounech návštěvníci koncertu zpěváka Josefa Vágnera. Adventní koncert v Lounech byl druhou zastávkou v rámci vánočního turné, které letos

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

První adventní neděli (nejen) v Krásném Dvoře lilo jako z konve, a tak se Pepišto a anděl Dáša spolu s dětmi přemístili do stanu. A tak už... hlava ramena kolena palce se tančily jedna báseň ;-)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním RD 3+1 v Lounech s velkou zahradou za menší RD 1+2 v Lounech + doplatek. Tel: 777 142 422.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

Vzpomínky

Jiří Velš

Kdo žije v srdcích těch, které miloval, ten nikdy nezemřel… Dne 17. 12. 2018 vzpomeneme 7. výročí úmrtí pana Jiřího VELŠE. S láskou vzpomíná rodina.

Marie Národová

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 12. 12. uplyne smutných 20 let, co nás navždy opustila paní Marie NÁRODOVÁ ze Žatce. Stále vzpomínají dcera Marie a sestry Helena, Terezka a Miluš s rodinami.

Zdeněk Pospíšil

Vzpomínky na Tebe krásné máme, které si po celý život uchováme. Dne 13. 12. 2018 uplyne již 12 let, kdy jsme se navždy rozloučili s manželem, tatínkem a dědečkem, panem Zdeňkem POSPÍŠILEM. S láskou stále na něho vzpomíná manželka Libuše, děti Vláďa, Borek a Libuše s rodinami. Všem, kteří vzpomenou s námi, děkujeme.