Dárci krve převzali ocenění

Hedvika Fajkusová 2018-12-23 18:00:00

Slavnostní předávání a oceňování bezpříspěvkových dárců krve ze Žatecka proběhlo v prostorách restaurace Steišn v hotelu Černý Orel. Celkem bylo předáno 32 ocenění. Zhostila se ho ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Lounech Lenka Vacková. Přítomní byli také mj. vrchní sestra z žateckého transfuzního oddělení Iveta Krausová, zástupci některých zdravotních pojišťoven a také místostarosta Radim Laibl.

,,Vnímám krev jako nejdůležitější tekutinu člověka a její darování jako nejušlechtilejší dar člověka člověku. Bezplatně darovat krev a podílet se na záchraně života je v dnešní době, kdy se vše přepočítává na peníze, o to krásnější. Dovolte mi vyjádřit obdiv a poděkování za to, že zde mohu být s vámi,“ pronesl na slavnostním ceremoniálu místostarosta Radim Laibl.

,,Skutečně není nic lepšího než lidská krev. Byť je rok 2018, nemůžeme ji ničím jiným nahradit. Tím, že máme tolik hodných lidí, máme naší práci a můžeme pomáhat ostatním. Spolupracujeme s Nemocnicí Žatec a Kadaň a většina krve se tak vrací našim spoluobčanům. Jsme rádi, že jak se navyšuje počet krve, kterou potřebujeme, se i mírně navyšuje počet dárců,“ navázala na slova Radima Laibla pracovnice žateckého transfuzního oddělení Kateřina Vrabcová.

Po úvodních slovech bylo zahájeno slavnostní předávání ocenění. Zahájeno bylo předáním celkem třech Zlatých křížů II. třídy za 120 bezpříspěvkových odběrů krve. Ty dostali René Sádovský, Ivan Šauer a Milan Vik. Zlaté kříže III. třídy za osmdesát odběrů krve byly předány dva, a to Martinu Borovskému ze Žatce a Davidu Ševčíkovi z Libočan. Zlatou medaili profesora Jana Jánského za čtyřicet odběrů získalo devět místních občanů a Stříbrnou medaili profesora Jana Jánského za dvacet bezpříspěvkových odběrů krve osmnáct žateckých obyvatel.

Světový den dárců připadl letos na 14. červen a byl jeho třináctým výročím. Aktuální heslo zní: ,,Buď tu pro ostatní, daruj krev, poděl se o život.“. Myšlenka bezpříspěvkového dárcovství krve se datuje od roku 1960. První ocenění se uskutečnilo ale až v roce 1964.

Jednou za dva roky se také oceňují dárci plaketou Dar krve – dar života za 250 a více bezpříspěvkových odběrů krve. Oceňování vyšlo právě na tento rok a za náš okres se slavnostního udílení probíhajícího v Praze účastnil i lounský občan Václav Brantner, který měl cca 269 bezpříspěvkových odběrů. Praha ocenila také dárce za 160 odběrů a to Zlatým křížem I. třídy. Celkem bylo oceněno 105 dárců z celé České republiky. Deset procent z nich tvořili občané z okresu Louny.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.