Dárci krve převzali ocenění

Hedvika Fajkusová 2018-12-23 18:00:00

Slavnostní předávání a oceňování bezpříspěvkových dárců krve ze Žatecka proběhlo v prostorách restaurace Steišn v hotelu Černý Orel. Celkem bylo předáno 32 ocenění. Zhostila se ho ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Lounech Lenka Vacková. Přítomní byli také mj. vrchní sestra z žateckého transfuzního oddělení Iveta Krausová, zástupci některých zdravotních pojišťoven a také místostarosta Radim Laibl.

,,Vnímám krev jako nejdůležitější tekutinu člověka a její darování jako nejušlechtilejší dar člověka člověku. Bezplatně darovat krev a podílet se na záchraně života je v dnešní době, kdy se vše přepočítává na peníze, o to krásnější. Dovolte mi vyjádřit obdiv a poděkování za to, že zde mohu být s vámi,“ pronesl na slavnostním ceremoniálu místostarosta Radim Laibl.

,,Skutečně není nic lepšího než lidská krev. Byť je rok 2018, nemůžeme ji ničím jiným nahradit. Tím, že máme tolik hodných lidí, máme naší práci a můžeme pomáhat ostatním. Spolupracujeme s Nemocnicí Žatec a Kadaň a většina krve se tak vrací našim spoluobčanům. Jsme rádi, že jak se navyšuje počet krve, kterou potřebujeme, se i mírně navyšuje počet dárců,“ navázala na slova Radima Laibla pracovnice žateckého transfuzního oddělení Kateřina Vrabcová.

Po úvodních slovech bylo zahájeno slavnostní předávání ocenění. Zahájeno bylo předáním celkem třech Zlatých křížů II. třídy za 120 bezpříspěvkových odběrů krve. Ty dostali René Sádovský, Ivan Šauer a Milan Vik. Zlaté kříže III. třídy za osmdesát odběrů krve byly předány dva, a to Martinu Borovskému ze Žatce a Davidu Ševčíkovi z Libočan. Zlatou medaili profesora Jana Jánského za čtyřicet odběrů získalo devět místních občanů a Stříbrnou medaili profesora Jana Jánského za dvacet bezpříspěvkových odběrů krve osmnáct žateckých obyvatel.

Světový den dárců připadl letos na 14. červen a byl jeho třináctým výročím. Aktuální heslo zní: ,,Buď tu pro ostatní, daruj krev, poděl se o život.“. Myšlenka bezpříspěvkového dárcovství krve se datuje od roku 1960. První ocenění se uskutečnilo ale až v roce 1964.

Jednou za dva roky se také oceňují dárci plaketou Dar krve – dar života za 250 a více bezpříspěvkových odběrů krve. Oceňování vyšlo právě na tento rok a za náš okres se slavnostního udílení probíhajícího v Praze účastnil i lounský občan Václav Brantner, který měl cca 269 bezpříspěvkových odběrů. Praha ocenila také dárce za 160 odběrů a to Zlatým křížem I. třídy. Celkem bylo oceněno 105 dárců z celé České republiky. Deset procent z nich tvořili občané z okresu Louny.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.