Dárci krve převzali ocenění

Hedvika Fajkusová 2018-12-23 18:00:00

Slavnostní předávání a oceňování bezpříspěvkových dárců krve ze Žatecka proběhlo v prostorách restaurace Steišn v hotelu Černý Orel. Celkem bylo předáno 32 ocenění. Zhostila se ho ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Lounech Lenka Vacková. Přítomní byli také mj. vrchní sestra z žateckého transfuzního oddělení Iveta Krausová, zástupci některých zdravotních pojišťoven a také místostarosta Radim Laibl.

,,Vnímám krev jako nejdůležitější tekutinu člověka a její darování jako nejušlechtilejší dar člověka člověku. Bezplatně darovat krev a podílet se na záchraně života je v dnešní době, kdy se vše přepočítává na peníze, o to krásnější. Dovolte mi vyjádřit obdiv a poděkování za to, že zde mohu být s vámi,“ pronesl na slavnostním ceremoniálu místostarosta Radim Laibl.

,,Skutečně není nic lepšího než lidská krev. Byť je rok 2018, nemůžeme ji ničím jiným nahradit. Tím, že máme tolik hodných lidí, máme naší práci a můžeme pomáhat ostatním. Spolupracujeme s Nemocnicí Žatec a Kadaň a většina krve se tak vrací našim spoluobčanům. Jsme rádi, že jak se navyšuje počet krve, kterou potřebujeme, se i mírně navyšuje počet dárců,“ navázala na slova Radima Laibla pracovnice žateckého transfuzního oddělení Kateřina Vrabcová.

Po úvodních slovech bylo zahájeno slavnostní předávání ocenění. Zahájeno bylo předáním celkem třech Zlatých křížů II. třídy za 120 bezpříspěvkových odběrů krve. Ty dostali René Sádovský, Ivan Šauer a Milan Vik. Zlaté kříže III. třídy za osmdesát odběrů krve byly předány dva, a to Martinu Borovskému ze Žatce a Davidu Ševčíkovi z Libočan. Zlatou medaili profesora Jana Jánského za čtyřicet odběrů získalo devět místních občanů a Stříbrnou medaili profesora Jana Jánského za dvacet bezpříspěvkových odběrů krve osmnáct žateckých obyvatel.

Světový den dárců připadl letos na 14. červen a byl jeho třináctým výročím. Aktuální heslo zní: ,,Buď tu pro ostatní, daruj krev, poděl se o život.“. Myšlenka bezpříspěvkového dárcovství krve se datuje od roku 1960. První ocenění se uskutečnilo ale až v roce 1964.

Jednou za dva roky se také oceňují dárci plaketou Dar krve – dar života za 250 a více bezpříspěvkových odběrů krve. Oceňování vyšlo právě na tento rok a za náš okres se slavnostního udílení probíhajícího v Praze účastnil i lounský občan Václav Brantner, který měl cca 269 bezpříspěvkových odběrů. Praha ocenila také dárce za 160 odběrů a to Zlatým křížem I. třídy. Celkem bylo oceněno 105 dárců z celé České republiky. Deset procent z nich tvořili občané z okresu Louny.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka O zelené karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.