Městská knihovna je již otevřená! Čtenáři si zvykají na řadu novinek

Hedvika Fajkusová 2019-01-11 17:00:00

Po více než jednom roce se čtenáři konečně dočkali nových zrekonstruovaných prostor knihovny. Zavítat do nich mohli již od 2. ledna, kdy proběhlo slavnostní otevření městské knihovny, při němž nechybělo symbolické přestřižení červené pásky, chlebíčky a šampaňské.

Rekonstrukce knihovny byla jednou z největších investic v loňském roce. Stavba stále okolo patnácti milionů korun. Peníze na ní byly z 85% čerpány z dotace Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie. ,,V rámci stavebních prací se zesílila stropní konstrukce a opravil krov, vyměnila střešní krytina a okna, opravila fasáda, instalovaly nové okapní žlaby a svody, měnila světla a PVC, opravovaly vnitřní omítky. Stavba, respektive oprava fasády, musela být v období sídlení jiřiček pozastavená a to ji trochu zdrželo,“ popsala prováděné práce vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

,,Poslední týdny pro nás byly dost hektické. Až do poslední chvíle i mezi svátky jsme jeli naplno. Stěhovali jsme a připravovali vše na otevření. Každou knihu jsme museli vzít do ruky, dát do ní tag a novým způsobem ji přeznačit,“ uvedla v minulém týdnu ředitelka žatecké knihovny Radka Filková, která rovněž připomněla, že se ve fondu knihovny nachází zhruba sedmdesát tisíc svazků. Něco málo je ve skladu, ale většina knih je umístěná na volně přístupných místech v regálech.

Čtenáři si budou muset zvyknout na nové řazení knih (beletrie), které již nejsou rozdělené podle žánru, nýbrž podle abecedy. Každá kniha je navíc opatřena piktogramem, podle něhož čtenář pozná zaměření knihy. Červené srdíčko na knihách značí romány pro ženy, blesk thrillery a napínavé příběhy a brk s inkoustem zase životopisné romány a knihy podle skutečnosti. Tento systém řazení přinutí čtenáře projít si celou knihovnu, kdy mohou narazit na zcela nové knihy. Jejich pozornost se tak nebude ubírat jen na ty v prvních dvou místnostech.

Dispozice interiéru však nebyla nijak rapidně pozměněná a stálí návštěvníci se tak nemusejí bát, že by mezi o něco vyššími regály než dříve bloudili.

Další novinkou je propojení dětského a dospělého literárního světa. Malí i velcí čtenáři budou nyní obslouženi u nové elektrické brány, která příjem a výdej knih urychlí a bude sloužit oběma oddělením. Nyní již není potřeba každou z knih otevírat, aby v ní knihovnice nalezly čárový kód, stačí jen přejet nad pracovní deskou na recepčním pultu. Ta zvládne načíst třeba i knihy ležící na sobě. Zároveň tato technologická novinka zabraňuje krádežím knih. Ty, které nebudou knihovnicí označeny, zapříčiní při odchodu ven ze dveří pípání elektrickému rámu, který vídáme obvykle v obchodech.

V dětském oddělení navíc přibyla interaktivní tabule, kterou budou moci během nejrůznějších akcí využívat knihovnice, děti z mateřských a základních škol i přednášející.

,,Nová knihovna je dáreček pro nás všechny. Konečně máme po letech knihovnu, která odpovídá všem parametrům. Těšíme se, co na to řeknou zdejší čtenáři. I na to, až bude v teplých měsících na hradbách otevřený dvorek, kde si budou moci návštěvníci vzít knihu a posedět si s ní venku,“ rozplývala se během slavnostního otevření knihovny starostka Zdeňka Hamousová.

Ani po rekonstrukci však stále není knihovna bezbariérová. Čtenáři musí opět do knihovny po schodech. S výtahem nebylo v rámci staveb počítáno, ale radnice již pracuje na jeho projektu. Pracovat by se na něm mohlo začít možná již letos. Povedlo se totiž s památkáři vymyslet umístění výtahu zvnějšku budovy jako přístavku. Chybí ještě dohodnout výjimku, aby nebyly porušeny podmínky udělené dotace.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.