Městská knihovna je již otevřená! Čtenáři si zvykají na řadu novinek

Hedvika Fajkusová 2019-01-11 17:00:00

Po více než jednom roce se čtenáři konečně dočkali nových zrekonstruovaných prostor knihovny. Zavítat do nich mohli již od 2. ledna, kdy proběhlo slavnostní otevření městské knihovny, při němž nechybělo symbolické přestřižení červené pásky, chlebíčky a šampaňské.

Rekonstrukce knihovny byla jednou z největších investic v loňském roce. Stavba stále okolo patnácti milionů korun. Peníze na ní byly z 85% čerpány z dotace Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie. ,,V rámci stavebních prací se zesílila stropní konstrukce a opravil krov, vyměnila střešní krytina a okna, opravila fasáda, instalovaly nové okapní žlaby a svody, měnila světla a PVC, opravovaly vnitřní omítky. Stavba, respektive oprava fasády, musela být v období sídlení jiřiček pozastavená a to ji trochu zdrželo,“ popsala prováděné práce vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

,,Poslední týdny pro nás byly dost hektické. Až do poslední chvíle i mezi svátky jsme jeli naplno. Stěhovali jsme a připravovali vše na otevření. Každou knihu jsme museli vzít do ruky, dát do ní tag a novým způsobem ji přeznačit,“ uvedla v minulém týdnu ředitelka žatecké knihovny Radka Filková, která rovněž připomněla, že se ve fondu knihovny nachází zhruba sedmdesát tisíc svazků. Něco málo je ve skladu, ale většina knih je umístěná na volně přístupných místech v regálech.

Čtenáři si budou muset zvyknout na nové řazení knih (beletrie), které již nejsou rozdělené podle žánru, nýbrž podle abecedy. Každá kniha je navíc opatřena piktogramem, podle něhož čtenář pozná zaměření knihy. Červené srdíčko na knihách značí romány pro ženy, blesk thrillery a napínavé příběhy a brk s inkoustem zase životopisné romány a knihy podle skutečnosti. Tento systém řazení přinutí čtenáře projít si celou knihovnu, kdy mohou narazit na zcela nové knihy. Jejich pozornost se tak nebude ubírat jen na ty v prvních dvou místnostech.

Dispozice interiéru však nebyla nijak rapidně pozměněná a stálí návštěvníci se tak nemusejí bát, že by mezi o něco vyššími regály než dříve bloudili.

Další novinkou je propojení dětského a dospělého literárního světa. Malí i velcí čtenáři budou nyní obslouženi u nové elektrické brány, která příjem a výdej knih urychlí a bude sloužit oběma oddělením. Nyní již není potřeba každou z knih otevírat, aby v ní knihovnice nalezly čárový kód, stačí jen přejet nad pracovní deskou na recepčním pultu. Ta zvládne načíst třeba i knihy ležící na sobě. Zároveň tato technologická novinka zabraňuje krádežím knih. Ty, které nebudou knihovnicí označeny, zapříčiní při odchodu ven ze dveří pípání elektrickému rámu, který vídáme obvykle v obchodech.

V dětském oddělení navíc přibyla interaktivní tabule, kterou budou moci během nejrůznějších akcí využívat knihovnice, děti z mateřských a základních škol i přednášející.

,,Nová knihovna je dáreček pro nás všechny. Konečně máme po letech knihovnu, která odpovídá všem parametrům. Těšíme se, co na to řeknou zdejší čtenáři. I na to, až bude v teplých měsících na hradbách otevřený dvorek, kde si budou moci návštěvníci vzít knihu a posedět si s ní venku,“ rozplývala se během slavnostního otevření knihovny starostka Zdeňka Hamousová.

Ani po rekonstrukci však stále není knihovna bezbariérová. Čtenáři musí opět do knihovny po schodech. S výtahem nebylo v rámci staveb počítáno, ale radnice již pracuje na jeho projektu. Pracovat by se na něm mohlo začít možná již letos. Povedlo se totiž s památkáři vymyslet umístění výtahu zvnějšku budovy jako přístavku. Chybí ještě dohodnout výjimku, aby nebyly porušeny podmínky udělené dotace.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.