Městská knihovna je již otevřená! Čtenáři si zvykají na řadu novinek

Hedvika Fajkusová 2019-01-11 17:00:00

Po více než jednom roce se čtenáři konečně dočkali nových zrekonstruovaných prostor knihovny. Zavítat do nich mohli již od 2. ledna, kdy proběhlo slavnostní otevření městské knihovny, při němž nechybělo symbolické přestřižení červené pásky, chlebíčky a šampaňské.

Rekonstrukce knihovny byla jednou z největších investic v loňském roce. Stavba stále okolo patnácti milionů korun. Peníze na ní byly z 85% čerpány z dotace Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie. ,,V rámci stavebních prací se zesílila stropní konstrukce a opravil krov, vyměnila střešní krytina a okna, opravila fasáda, instalovaly nové okapní žlaby a svody, měnila světla a PVC, opravovaly vnitřní omítky. Stavba, respektive oprava fasády, musela být v období sídlení jiřiček pozastavená a to ji trochu zdrželo,“ popsala prováděné práce vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

,,Poslední týdny pro nás byly dost hektické. Až do poslední chvíle i mezi svátky jsme jeli naplno. Stěhovali jsme a připravovali vše na otevření. Každou knihu jsme museli vzít do ruky, dát do ní tag a novým způsobem ji přeznačit,“ uvedla v minulém týdnu ředitelka žatecké knihovny Radka Filková, která rovněž připomněla, že se ve fondu knihovny nachází zhruba sedmdesát tisíc svazků. Něco málo je ve skladu, ale většina knih je umístěná na volně přístupných místech v regálech.

Čtenáři si budou muset zvyknout na nové řazení knih (beletrie), které již nejsou rozdělené podle žánru, nýbrž podle abecedy. Každá kniha je navíc opatřena piktogramem, podle něhož čtenář pozná zaměření knihy. Červené srdíčko na knihách značí romány pro ženy, blesk thrillery a napínavé příběhy a brk s inkoustem zase životopisné romány a knihy podle skutečnosti. Tento systém řazení přinutí čtenáře projít si celou knihovnu, kdy mohou narazit na zcela nové knihy. Jejich pozornost se tak nebude ubírat jen na ty v prvních dvou místnostech.

Dispozice interiéru však nebyla nijak rapidně pozměněná a stálí návštěvníci se tak nemusejí bát, že by mezi o něco vyššími regály než dříve bloudili.

Další novinkou je propojení dětského a dospělého literárního světa. Malí i velcí čtenáři budou nyní obslouženi u nové elektrické brány, která příjem a výdej knih urychlí a bude sloužit oběma oddělením. Nyní již není potřeba každou z knih otevírat, aby v ní knihovnice nalezly čárový kód, stačí jen přejet nad pracovní deskou na recepčním pultu. Ta zvládne načíst třeba i knihy ležící na sobě. Zároveň tato technologická novinka zabraňuje krádežím knih. Ty, které nebudou knihovnicí označeny, zapříčiní při odchodu ven ze dveří pípání elektrickému rámu, který vídáme obvykle v obchodech.

V dětském oddělení navíc přibyla interaktivní tabule, kterou budou moci během nejrůznějších akcí využívat knihovnice, děti z mateřských a základních škol i přednášející.

,,Nová knihovna je dáreček pro nás všechny. Konečně máme po letech knihovnu, která odpovídá všem parametrům. Těšíme se, co na to řeknou zdejší čtenáři. I na to, až bude v teplých měsících na hradbách otevřený dvorek, kde si budou moci návštěvníci vzít knihu a posedět si s ní venku,“ rozplývala se během slavnostního otevření knihovny starostka Zdeňka Hamousová.

Ani po rekonstrukci však stále není knihovna bezbariérová. Čtenáři musí opět do knihovny po schodech. S výtahem nebylo v rámci staveb počítáno, ale radnice již pracuje na jeho projektu. Pracovat by se na něm mohlo začít možná již letos. Povedlo se totiž s památkáři vymyslet umístění výtahu zvnějšku budovy jako přístavku. Chybí ještě dohodnout výjimku, aby nebyly porušeny podmínky udělené dotace.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.