Letuška královské rodiny vystavuje v Jirkově

Soňa Šímová 2019-01-20 09:21:00

JIRKOV (soš) — Na vernisáž své výstavy dorazila Věra Vernerová s kufrem. Přiletěla na ni z Dubaje, kde tráví několik dní v roce. Jejím domovem je nyní ale vždy polovinu roku Nigérie. Několik let byla také letuškou královské rodiny v Saudské Arábii. Před lety přidala k výčtu svých aktivit ještě fotografování. Její úžasná díla tak mohou obdivovat čtenáři na celém světě například v periodikách National Geographic nebo Elle a až do 16. února také návštěvníci Galerie Jirkov. O čem je její výstava? A jak se neobyčejná slečna ze Žatce dostala od létání k focení?

Představíte nám vaši výstavu?

Výstava zahrnuje mé cestovatelské fotografie. Procestovala jsem přes 85 zemí, protože už 14 let pracuji jako letuška. Pracovala jsem na středním východě v Saudské Arábii, pak pro královskou rodinu a teď v Nigérii. Při té příležitosti jsem začala fotit a zobrazuji hlavně tváře světa. Je tu hodně fotek třeba z Etiopie, tam jsem strávila 14 dní v Indii taky… Zkrátka na každé fotografii najdete lidi a jejich krásné tváře. Miminka, děti, vrásky…

Jak se přihodilo, že jste se z letušky stala fotografkou?

Asi před šesti lety jsem v Los Angeles asistovala fotografovi a ten mi řekl, že si zkrátka musím pořídit foťák. Když jsem pak cestovala po světě, zjistila jsem, že mě focení baví, že strašně ráda zachycuji lidské emoce, tváře ať už děti nebo starší lidi. To jsou mé oblíbené subjekty. Strašně ráda zachycuji krásu lidí a prostředí, ve kterém žijí. Většina mých fotografií vzniká právě v přirozeném prostředí a bez použití blesku. Až poslední tři díla, z nichž jedno je na plakátu k výstavě, vznikala ve studiu a jsou na nich modelky. To je moje nejnovější tvorba. Jsou to nigerijské ženy s tradičně namalovanými tvářemi tak, jak je mají třeba na svatbu.

Máte mezi vystavenými fotografiemi nějakou srdeční záležitost?

Ano, jedna z nich je žena z kmene Mursi s velkou labretou ve rtu. Ženy se vkládáním těchto talířků do rtu znetvořovaly, aby nebyly brány do otroctví. A pak fotografie, kterou jsem nazvala „Kadeřnictví ve slumu Kibera”. Je to nádherná rodinná fotografie. Když jsem ji poprvé viděla v laptopu, říkala jsem si „budu fotografka, tohle je nádhera a já to asi umím“. Po čtyřech letech jsem se na toto místo vrátila a předala jim vytištěné fotografie. Holčičku z fotky jsem vyfotila, takže mám vlastně svou časosběrnou sérii.

Vzpomenete si na nějaký příběh, který vás na cestách zaujal?

Samostatný ne, ale kolikrát člověk vidí chudé děti a říká si „kéž bych mohla každému koupit boty“. Tak koupí jednomu, druhému… Tohle samozřejmě nejde udělat globálně. Proto ráda pracuji s různými organizacemi. Třeba s Veronikou Kašákovou jsem fotila nadační kalendář, kterým jsme pomáhaly dětem z dětského domova. Podporuji také projekty v Indii a Thajsku. Nemám tedy jen tváře na fotografiích, ale snažím se pomáhat a vrátit jim to tímto způsobem spolupráce.

Kde všude už jste vystavovala?

Například v Saudské Arábii na francouzské ambasádě v Rijádu. Tam byla moje výstava v uvozovkách zakázaná, protože ženy podle místních náboženských zvyků nemají právo vystavovat. Ale všechno proběhlo, jak mělo. Pak jsem vystavovala v Abú Zabí, v Amsterodamu… V Čechách jsem vystavovala v Žatci, který je mým rodným městem, v Teplicích, Brně a Mostě. Ale musím říct, že tato výstava je zatím moje největší. Mám tu 35 fotek.

Když jste zmínila Žatec. Jak se dostane dívka z malého města do velkého světa?

Jednou jsem v novinách viděla inzerát na letušku. A já vždycky chtěla být letuškou, procestovat svět a vidět mnoho zemí. Tak jsem se zkrátka přihlásila a tu práci před 14 lety získala. Vystřídala jsem více společností, nyní pracuji v Nigérii, měsíc jsem tam a měsíc doma. Takže vlastně pracuji jen šest měsíců v roce. Mezitím trávím i pár dní v Dubaji.

Kde se vám líbí nejvíce a jaké to je pohybovat se mezi odlišnými kulturami?

Miluji Indii a Afriku, nemůžu se rozhodnout, kterou z těch zemí víc. Také Bangladéš, Nepál… Tu povahu lidí, různorodost, to je prostě nádherné… V Nigérii jsou propastné rozdíly mezi bohatou a chudou vrstvou, není tam žádná střední třída. Mám štěstí, že tam mám úžasnou práci. No a třeba Dubaj je moderní nově vybudované město. Jsou to rozdíly, ale už jsem toho hodně procestovala, hodně viděla a vážím si každé země, ať je moderní nebo chudá. I chudá země je kolikrát určitým způsobem bohatší než ta naše. Jsem ráda, že mohu poznávat a porovnávat různé země a kultury.

 Děkuji za rozhovor. Soňa ŠÍMOVÁ

 Foto: Soňa ŠÍMOVÁ


Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.