Dobří andělé pomáhají osudem zkoušené rodině

2019-02-03 05:23:00

CHOMUTOV (mk) — Neobyčejný příběh jedné obyčejné rodiny se začal psát před 13 lety, kdy Lada Rýdlová z Chomutova otěhotněla. „O miminko jsme se s manželem snažili dlouho. Byli jsme oba dva úspěšní ve svých profesích a souběžně studovali vysokou školu. K našemu štěstí nám chybělo jen miminko, které dá našemu žití další smysl. Narodil se nám Matěj,“ začíná své vyprávění.

Již v porodnici chlapec plakal více než ostatní děti a jeho maminka začala tušit, že není něco v pořádku. Přes velké obtíže s kojením Matěj prospíval a rostl. Rodiče ale měli pocit, že leží v kolébce jako hadrová panenka, stále nedržel hlavičku, nenatahoval ruce k mámě a jeho pohled byl nepřítomný.

Po sérii vyšetření lékaři doporučili cvičení Vojtovy metody. „Zatímco mé kolegyně z porodnice si užívaly mateřství, pily kávu v cukrárně s ratolestmi na klíně, já cvičila se synem pětkrát denně, jezdila po doktorech a doufala v zázrak,“ dodává paní Lada a pokračuje: „Byla jsem jak zbavená smyslů, i přes negativní vyhlídky a téměř žádného efektu po rehabilitacích jsem to nevzdávala. A pak se to stalo! Matěj se v roce a půl začal plazit. Veškeré úsilí, které jsme do něj s manželem dali, mělo smysl a jeho pokrok nás nabil energií a silou do dalších let tvrdého boje s realitou.“ První dva roky byla příčina onemocnění neznámá. Až návštěva dalšího specializovaného neurologického oddělení v Thomayerově nemocnici ukázala s čím se chlapec potýká. Jeho otec Marek Rýdl doplňuje: „Na snímku z magnetické rezonance byl na jeho mozku patrný jen malý rozdíl oproti zdravému. Tenké vlákno, které spojuje obě hemisféry mozku je užší, než by mělo být. A závěr? Vrozená vývojová vada CNS, septooptická dysplazie, epilepsie, hypotonie,“ vypočítává.

Prognóza onemocnění nebyla příznivá, ale díky velkému úsilí obou rodičů se podařilo zlepšit Matějův zdravotní stav více, než se očekávalo. Oba manželé se shodují: „Ve svých 13 letech Matěj dokáže chodit spíše s oporou, prohodí s námi i několik krátkých vět.

Někomu se to může zdát strašné, ale pro nás je to zázrak, za který jsme vděčni.” Život rodiny se postupně začal trochu stabilizovat. S péčí začala pomáhat i asistentka ze služby Centra pro zdravotně postižené a seniory a paní Lada se vrátila do práce. Před pár lety se situace opět zkomplikovala. Vážná nemoc udeřila po druhé. Lékaři paní Ladě diagnostikovali rakovinu. „Bohužel touto léčbou jsem ztratila energii a vše, co bylo pro mne doposud samozřejmé, je teď náročné. Je mi pouhých 44 let a jsem invalidní. Přišla jsem o významný příjem, kterým jsme mohli zajistit lepší život našemu synovi. Osud nás tentokrát nasměroval k Dobrým andělům, kterým z celého srdce děkujeme za jejich štědrost,” říká paní Lada.

Dobří andělé jsou dárci, kteří přispívají nadaci Dobrý anděl rodinám s vážně nemocným rodičem či dítětem. „Pravidelné příspěvky rozdělujeme potřebným každý měsíc. Díky nim mohou dopřát lepší péči nemocnému. Na Chomutovsku míří pomoc aktuálně k 51 rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc,” vysvětluje spoluzakladatel nadace Petr Sýkora.

Příspěvky dárců, Dobrých andělů, nadace rozděluje do posledního haléře.

Díky speciálnímu Andělskému účtu navíc každý dárce vidí, komu pomáhá.

Pravidelnou pomoc za 7 let získalo přes 6000 rodin z celé České republiky.

Foto: Lada a Marek Rýdlovi se synem Matějem. Foto: Dobrý anděl

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.