Dobří andělé pomáhají osudem zkoušené rodině

2019-02-03 05:23:00

CHOMUTOV (mk) — Neobyčejný příběh jedné obyčejné rodiny se začal psát před 13 lety, kdy Lada Rýdlová z Chomutova otěhotněla. „O miminko jsme se s manželem snažili dlouho. Byli jsme oba dva úspěšní ve svých profesích a souběžně studovali vysokou školu. K našemu štěstí nám chybělo jen miminko, které dá našemu žití další smysl. Narodil se nám Matěj,“ začíná své vyprávění.

Již v porodnici chlapec plakal více než ostatní děti a jeho maminka začala tušit, že není něco v pořádku. Přes velké obtíže s kojením Matěj prospíval a rostl. Rodiče ale měli pocit, že leží v kolébce jako hadrová panenka, stále nedržel hlavičku, nenatahoval ruce k mámě a jeho pohled byl nepřítomný.

Po sérii vyšetření lékaři doporučili cvičení Vojtovy metody. „Zatímco mé kolegyně z porodnice si užívaly mateřství, pily kávu v cukrárně s ratolestmi na klíně, já cvičila se synem pětkrát denně, jezdila po doktorech a doufala v zázrak,“ dodává paní Lada a pokračuje: „Byla jsem jak zbavená smyslů, i přes negativní vyhlídky a téměř žádného efektu po rehabilitacích jsem to nevzdávala. A pak se to stalo! Matěj se v roce a půl začal plazit. Veškeré úsilí, které jsme do něj s manželem dali, mělo smysl a jeho pokrok nás nabil energií a silou do dalších let tvrdého boje s realitou.“ První dva roky byla příčina onemocnění neznámá. Až návštěva dalšího specializovaného neurologického oddělení v Thomayerově nemocnici ukázala s čím se chlapec potýká. Jeho otec Marek Rýdl doplňuje: „Na snímku z magnetické rezonance byl na jeho mozku patrný jen malý rozdíl oproti zdravému. Tenké vlákno, které spojuje obě hemisféry mozku je užší, než by mělo být. A závěr? Vrozená vývojová vada CNS, septooptická dysplazie, epilepsie, hypotonie,“ vypočítává.

Prognóza onemocnění nebyla příznivá, ale díky velkému úsilí obou rodičů se podařilo zlepšit Matějův zdravotní stav více, než se očekávalo. Oba manželé se shodují: „Ve svých 13 letech Matěj dokáže chodit spíše s oporou, prohodí s námi i několik krátkých vět.

Někomu se to může zdát strašné, ale pro nás je to zázrak, za který jsme vděčni.” Život rodiny se postupně začal trochu stabilizovat. S péčí začala pomáhat i asistentka ze služby Centra pro zdravotně postižené a seniory a paní Lada se vrátila do práce. Před pár lety se situace opět zkomplikovala. Vážná nemoc udeřila po druhé. Lékaři paní Ladě diagnostikovali rakovinu. „Bohužel touto léčbou jsem ztratila energii a vše, co bylo pro mne doposud samozřejmé, je teď náročné. Je mi pouhých 44 let a jsem invalidní. Přišla jsem o významný příjem, kterým jsme mohli zajistit lepší život našemu synovi. Osud nás tentokrát nasměroval k Dobrým andělům, kterým z celého srdce děkujeme za jejich štědrost,” říká paní Lada.

Dobří andělé jsou dárci, kteří přispívají nadaci Dobrý anděl rodinám s vážně nemocným rodičem či dítětem. „Pravidelné příspěvky rozdělujeme potřebným každý měsíc. Díky nim mohou dopřát lepší péči nemocnému. Na Chomutovsku míří pomoc aktuálně k 51 rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc,” vysvětluje spoluzakladatel nadace Petr Sýkora.

Příspěvky dárců, Dobrých andělů, nadace rozděluje do posledního haléře.

Díky speciálnímu Andělskému účtu navíc každý dárce vidí, komu pomáhá.

Pravidelnou pomoc za 7 let získalo přes 6000 rodin z celé České republiky.

Foto: Lada a Marek Rýdlovi se synem Matějem. Foto: Dobrý anděl

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.