Občané diskutovali nad oživením centra

Hedvika Fajkusová 2019-02-09 16:00:00

Projekt Místa zblízka k nám přivedl vůbec první Ranní klub pro region Žatecko. Nad tématem oživování centra si přišli do restaurace U Zlatého beránka popovídat žatečtí občané z řad členů neziskových organizací, podnikatelů, zastupitelů a dalších místních patriotů. Své zkušenosti s oživováním centra Kadaně přijel sdělit tamější místostarosta Jan Losenický.

S téměř čtyřmi desítkami žateckých občanů, kterým není oživování historického centra našeho města lhostejné, se hned v úvodu Ranního klubu přivítala komunitní koordinátorka projektu Místa zblízka pro zdejší lokalitu Tereza Konrádová. ,,Vycházíme ze zkušenosti z Jesenicka a Javornicka, kde tento formát úspěšně funguje již několik let. Schází se aktivní lidi z různých oborů a řeší nejrůznější témata. Řeší se například ubytováním a neubytovávání lidí bez domova nebo jesenicko-německá spolupráce. Okruh témat, jež se mohou řešit, je široký. Jde o platformu k diskuzi, setkávání, sdílení nápadů, zkušeností a zároveň k vyřešení problémů, podnětů. Rádi uvidíme zástupce spolků, institucí, zastupitelé, místní podnikatele. Z pestrosti pak mohou vzejít zajímavější řešení, než u úzké skupiny lidí. Jsem tu dnes za hlavní organizátorku, ale byla bych ráda, kdybyste si organizaci převzali postupně vy sami. Na Žatecku jsem se vyskytla v rámci projektu Místa zblízka, což je projekt Regionálního rozvoje. Naším cílem je podporovat aktivní lidi, máme k tomu tým odborníků. Mimo jiné se snažíme i propojovat aktivní lidi a společně s nimi něco vytvářet. Ranní klub je jednou z těchto věcí,“ sdělila Tereza Konrádová ve svém úvodu a vyzvala všechny přítomné k tomu, aby se představili a sdělili ostatním, z jakého důvodu přišli, jaké témata očekávají, a co by v budoucnu rádi řešili.

Témat, jež místní občany trápí, je hned několik a ne všechny se týkají historického centra. Zdejší lidé volají například po úpravě a zkrášlení městského parku, vadí jim roztříštěnost aktivit, které na sebe povětšinou nenavazují a nedochází tak k jejich synergii. ,,Žatec rozhodně nemá potenciál dvacetitisícového města,“ znělo z úst jednoho z návštěvníků klubu.

Většina z příchozích se jednotně shodla na tom, že žatecké centrum je pusté a občané sem nemají proč zavítat. ,,Když by na náměstí nebyla radnice, tak nevím, proč by člověk do centra města přišel,“ zněl například jeden z názorů. Možností, kam by se mohli lidé v centru podívat, skutečně moc není. Nelze se proto divit, že zde lidé nekorzují od obchodu k obchodu jako je tomu v jiných městech. ,,V Žatci je spousta lidí, ale když přijdete na náměstí, tak zde není nikdo. Po páté hodině je tu úplně mrtvo. Snažíme se dostat do UNESCO a přilákat sem turisty, ale ti, když přijedou, si zde mohou akorát sednout na lavičku,“ byl další z názorů. V porovnání s jinými historickými městy má Žatec ve svém centru, co se týče možností, kam zavítat a podívat se, velký deficit.

,,V Žatci v památkové rezervaci máme šest náměstí, která jsou svou velikostí srovnatelné s hlavními náměstími jiných měst. Centrum je postavené na ostrožně, která je obklopená prudkými svahy. I na to narážíme. V Kadani a Lounech, když se jde ze sídliště do sídliště, mohou jít lidé přes centrum. V Žatci to tak není,“ přispěl do debaty také radní Petr Antoni.

Lidi také v centru trápí málo zeleně a jeho nedostatečná živost, co se týče kulturních akcí. Nikdo však nepochyboval o tom, že by Žatec neměl dostatečný potenciál. Největším problémem jsou možná lidé, kteří dohromady neumějí patřičně spolupracovat.

,,Já vidím hlavní problém v koordinaci. Je důležité se sejít, nepřekrývat se a říct si, co a kdy udělat. Pak je to lépe vnímané veřejností než to, že každý chce dělat něco a nehledí na to, co dělají ostatní. To bych viděl dnes jako ten největší zádrhel. Najít cestu, kde se setkávat, jako dnes tady. Jestli se toho třeba ujme nějaká organizace a vnese do toho větší řád,“ přispěl se svým názorem kadaňský místostarosta Jan Losenický a nabídl rovněž zkušenost z města, v němž působí: ,,Je mi až stydno, že v Žatci je tolik spolků. Tolik jich možná ani my nemáme. Okrašlovací spolek je v Žatci i Klášterci. Možná ho Kadaň nepotřebuje, protože starosta zvládne zkrášlovat město sám. Máme ale bohatý neziskový sektor. Lidé z neziskovek se schází, což je možná inspirace pro vás. Děláme ples neziskového sektoru. Když se to tak jmenovalo, tak tam nikdo nechodil, takže se přejmenoval na První ples sezóny, který se dělá vždy v říjnu. Třináct neziskovek se sejde, komunikuje a podílí se společně na organizaci plesu. Na konci plesu se vezme výdělek ze vstupenek a tomboly a putuje jedné z vylosovaných neziskovek. Většinou je to kolem dvaceti tisíc. Ta má radost a s ní mají radost i další, protože ona automaticky vypadává na dalších třináct let, aby měly šanci další. Zařízené je to tak, že za třináct let dostanou všichni. Neziskovky spolu nesoutěží, ale pomáhají si. V tom je kouzlo koordinace.“

Největším trnem v oku se pak ukázalo parkování v centru města. ,,Včera proběhl druhý díl dopravní komise, a ta se rozhoupala k tomu, že dá doporučení radě města k expertní dopravní studii, která by měla chaotickou situaci na náměstí nějakým způsobem uspořádat i za cenu zmenšení parkovacích míst, včetně Dvořákovi ulice. Studie bude zadána 18. února,“ prozradil žatecký místostarosta Jaroslav Špička.

,,Lidé, co tu žijí, se bojí o parkovací místa přijít. Řešíme koncept toho, aby sem návštěvník mohl přijít pěšky nebo třeba i na kole. Je potřeba, aby lidé, kteří přijedou autem, nestáli v centru celý den,“ potvrdil i zastupitel Martin Štross.

,, Žatec je v podstatě největší město v okrese a spousta lidí odtud dojíždí za prací do Prahy. Máme zde parkování zadarmo, a to je možná ten problém. Lidé jdou na autobus, zaparkují na náměstí a stojí zde celý den. Člověk, který si chce jít koupit maso k řezníkovi, pak nemá, kde zaparkovat,“ svěřil se se svým názorem další z občanů.

,,Místa, které chce člověk v městské zástavbě oživit, by měla být vstřícná vůči pěším a méně vstřícná vůči autům. Myslím, že přijde trend, kdy začnou lidé opět do center chodit. Pak je potřeba být na to připravení. U nás v Kadani pomaličku tento trend přichází. Lidé se mají dobře a přemýšlí, co s časem, kam jít a jak ho naplnit a z centra se stává přirozené centrum zájmu,“ přidal se místostarosta Jan Losenický z Kadaně, kde mají na hlavním náměstí klasicky zpoplatněná parkovací místa a v každém rohu náměstí rovněž pět parkovacích míst, které mohou občané využít maximálně na půl hodiny zdarma.

,,Městský architekt by měl vidět širší koncepci. Když se dělá silnice, má se počítat s rozšířením o parkovací místa. My rozšiřujeme město do polí, ale neopravujeme střed. Lidi s auty vyháníme na kraj města a těm se pak do centra nechce, protože je to pro ně daleko. My jim to však umožňujeme,“ přispěl do diskuze další z občanů.

,,Je potřeba pracovat s veřejným prostorem koncepčně. U nás se na vše myslí jako na celek, nejenom na centrum, ale i sídliště. A neustále se komunikuje s veřejností na bázi setkávání. Vše, co se v Kadani dělá je na podnět veřejnosti. Na podnět setkání s veřejností. Řekne se a pak se realizuje. Někdy je samozřejmě těžké něco zrealizovat a nejde to, ale je potřeba být objektivní a říci, proč to nejde. My o oživování náměstí mluvíme teprve tři roky. Vznikl tým, který se tím zabývá. Vymýšlíme, s čím novým přijít, aby se město oživilo. Někdy jsou to i bláznivé nápady,“ sdělil své zkušenosti, ze kterých bychom si zajisté mohli vzít inspiraci, Jan Losenický z Kadaně.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.