Přibývá nemocných chřipkou, nemocnice zakazují návštěvy

Lucie Steklá 2019-02-06 22:19:00

Region (lus) Chřipka v Česku dosáhla úrovně epidemie, za týden přibylo nemocných téměř o pětinu. Vyhlášení epidemie potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Nemocných je 1 715 na 100 tisíc obyvatel, tedy přibližně 180 tisíc lidí. Některé nemocnice už proto vyhlásily zákaz návštěv. Nejvíc pacientů přibývá mezi předškolními dětmi. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že na celém území Česka je plošná chřipková epidemie. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí, a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ dodala. Pokud už je člověk nemocný, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Počet nemocných se zvýšil také v Ústeckém kraji. Na základě informace Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje vzrostl výskyt akutních respiračních a chřipkových onemocnění v Ústeckém kraji. „Z tohoto důvodu jsme vydali zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních naší nemocnice,” uvedli zástupci nemocnice Žatec. Zákaz platí od pondělí 4. února od desáté hodiny dopolední až do odvolání. Kvůli zvýšené nemocnosti zakázala návštěvy ve svých nemocnicích také Krajská zdravotní. Jedná se o nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Zákaz platí také ve slánské i v kladenské nemocnici.

Z důvodu nárůstu respiračních onemocnění byl vyhlášen zákaz návštěv také v Nemocnici Louny. Toto opatření platí od pondělí 4. února 2019 až do odvolání. "Jde o preventivní opatření. Bude ukončeno neprodleně po zlepšení epidemiologické situace," uvedla Lucie Drahošová, mluvčí společnosti Agel. 

Čekárny praktických a dětských lékařů se pomalu zaplňují, počet nemocných respiračními onemocněními stoupá. Ukázala to statistika Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.  

V rámci kraje je nemocnost 1344 osob na sto tisíc obyvatel a oproti třetímu lednovému týdnu došlo k nárůstu nemocných o 26,1 procent.

Vysoký nárůst počtu nemocných respiračními nemocemi zaznamenalo i Lounsko. Zde dokonce počet nakažených překročil 1472 osob na sto tisíc obyvatel. Oproti třetímu lednovému týdnu se tak nemocnost zvýšila o 30%. Nejvíce tradičně marodí děti a mladiství. Nemocných dětí ve věku do pěti let hlásila hygiena 4 287, u dětí školou povinných je počet nižší (2 586 ve věku od 6 do 14 let a 2533 ve věku od 15 do 24 let).

Kvůli vysoké nemocnosti byla uzavřena ve čtvrtek 24. a v pátek 25. ledna i Mateřská škola ve Veltěžích. „Z pětadvaceti dětí nám ve čtvrtek přišly pouze tři, od pondělí jsme školku opět otevřeli,“ sdělila nám ředitelka předškolního zařízení Alena Havránková. S vysokou nemocností se potýká i Mateřská škola Kpt. Nálepky v Lounech. „Od minulého týdne jsme nepřekročili práh čtyřiceti dětí, v pondělí 28. ledna jich dorazilo třiatřicet ze sedmasedmdesáti. Mají kašel a rýmu. Dokonce nám začínají marodit i paní učitelky,“ odpověděla nám ředitelka Kamila Tišáková.

Hygienici doporučují dbát ve zvýšené míře na základní hygienická pravidla. Po cestě hromadnou dopravou by si lidé měli například vždy umýt ruce. Jako rizikový se může jevit i pobyt mezi velkými skupinami lidí. Pro posílení imunity by lidé měli jíst více ovoce a zeleniny.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

ŘIDIČ

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE. Požadujeme oprávnění skupiny C,E, prof. průkaz, karta řidiče. Více informací na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.