Přibývá nemocných chřipkou, nemocnice zakazují návštěvy

Lucie Steklá 2019-02-06 22:19:00

Region (lus) Chřipka v Česku dosáhla úrovně epidemie, za týden přibylo nemocných téměř o pětinu. Vyhlášení epidemie potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Nemocných je 1 715 na 100 tisíc obyvatel, tedy přibližně 180 tisíc lidí. Některé nemocnice už proto vyhlásily zákaz návštěv. Nejvíc pacientů přibývá mezi předškolními dětmi. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že na celém území Česka je plošná chřipková epidemie. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí, a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ dodala. Pokud už je člověk nemocný, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Počet nemocných se zvýšil také v Ústeckém kraji. Na základě informace Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje vzrostl výskyt akutních respiračních a chřipkových onemocnění v Ústeckém kraji. „Z tohoto důvodu jsme vydali zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních naší nemocnice,” uvedli zástupci nemocnice Žatec. Zákaz platí od pondělí 4. února od desáté hodiny dopolední až do odvolání. Kvůli zvýšené nemocnosti zakázala návštěvy ve svých nemocnicích také Krajská zdravotní. Jedná se o nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Zákaz platí také ve slánské i v kladenské nemocnici.

Z důvodu nárůstu respiračních onemocnění byl vyhlášen zákaz návštěv také v Nemocnici Louny. Toto opatření platí od pondělí 4. února 2019 až do odvolání. "Jde o preventivní opatření. Bude ukončeno neprodleně po zlepšení epidemiologické situace," uvedla Lucie Drahošová, mluvčí společnosti Agel. 

Čekárny praktických a dětských lékařů se pomalu zaplňují, počet nemocných respiračními onemocněními stoupá. Ukázala to statistika Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.  

V rámci kraje je nemocnost 1344 osob na sto tisíc obyvatel a oproti třetímu lednovému týdnu došlo k nárůstu nemocných o 26,1 procent.

Vysoký nárůst počtu nemocných respiračními nemocemi zaznamenalo i Lounsko. Zde dokonce počet nakažených překročil 1472 osob na sto tisíc obyvatel. Oproti třetímu lednovému týdnu se tak nemocnost zvýšila o 30%. Nejvíce tradičně marodí děti a mladiství. Nemocných dětí ve věku do pěti let hlásila hygiena 4 287, u dětí školou povinných je počet nižší (2 586 ve věku od 6 do 14 let a 2533 ve věku od 15 do 24 let).

Kvůli vysoké nemocnosti byla uzavřena ve čtvrtek 24. a v pátek 25. ledna i Mateřská škola ve Veltěžích. „Z pětadvaceti dětí nám ve čtvrtek přišly pouze tři, od pondělí jsme školku opět otevřeli,“ sdělila nám ředitelka předškolního zařízení Alena Havránková. S vysokou nemocností se potýká i Mateřská škola Kpt. Nálepky v Lounech. „Od minulého týdne jsme nepřekročili práh čtyřiceti dětí, v pondělí 28. ledna jich dorazilo třiatřicet ze sedmasedmdesáti. Mají kašel a rýmu. Dokonce nám začínají marodit i paní učitelky,“ odpověděla nám ředitelka Kamila Tišáková.

Hygienici doporučují dbát ve zvýšené míře na základní hygienická pravidla. Po cestě hromadnou dopravou by si lidé měli například vždy umýt ruce. Jako rizikový se může jevit i pobyt mezi velkými skupinami lidí. Pro posílení imunity by lidé měli jíst více ovoce a zeleniny.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.