Přibývá nemocných chřipkou, nemocnice zakazují návštěvy

Lucie Steklá 2019-02-06 22:19:00

Region (lus) Chřipka v Česku dosáhla úrovně epidemie, za týden přibylo nemocných téměř o pětinu. Vyhlášení epidemie potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Nemocných je 1 715 na 100 tisíc obyvatel, tedy přibližně 180 tisíc lidí. Některé nemocnice už proto vyhlásily zákaz návštěv. Nejvíc pacientů přibývá mezi předškolními dětmi. „Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že na celém území Česka je plošná chřipková epidemie. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

 „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí, a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ dodala. Pokud už je člověk nemocný, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Počet nemocných se zvýšil také v Ústeckém kraji. Na základě informace Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje vzrostl výskyt akutních respiračních a chřipkových onemocnění v Ústeckém kraji. „Z tohoto důvodu jsme vydali zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních naší nemocnice,” uvedli zástupci nemocnice Žatec. Zákaz platí od pondělí 4. února od desáté hodiny dopolední až do odvolání. Kvůli zvýšené nemocnosti zakázala návštěvy ve svých nemocnicích také Krajská zdravotní. Jedná se o nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. Zákaz platí také ve slánské i v kladenské nemocnici.

Z důvodu nárůstu respiračních onemocnění byl vyhlášen zákaz návštěv také v Nemocnici Louny. Toto opatření platí od pondělí 4. února 2019 až do odvolání. "Jde o preventivní opatření. Bude ukončeno neprodleně po zlepšení epidemiologické situace," uvedla Lucie Drahošová, mluvčí společnosti Agel. 

Čekárny praktických a dětských lékařů se pomalu zaplňují, počet nemocných respiračními onemocněními stoupá. Ukázala to statistika Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.  

V rámci kraje je nemocnost 1344 osob na sto tisíc obyvatel a oproti třetímu lednovému týdnu došlo k nárůstu nemocných o 26,1 procent.

Vysoký nárůst počtu nemocných respiračními nemocemi zaznamenalo i Lounsko. Zde dokonce počet nakažených překročil 1472 osob na sto tisíc obyvatel. Oproti třetímu lednovému týdnu se tak nemocnost zvýšila o 30%. Nejvíce tradičně marodí děti a mladiství. Nemocných dětí ve věku do pěti let hlásila hygiena 4 287, u dětí školou povinných je počet nižší (2 586 ve věku od 6 do 14 let a 2533 ve věku od 15 do 24 let).

Kvůli vysoké nemocnosti byla uzavřena ve čtvrtek 24. a v pátek 25. ledna i Mateřská škola ve Veltěžích. „Z pětadvaceti dětí nám ve čtvrtek přišly pouze tři, od pondělí jsme školku opět otevřeli,“ sdělila nám ředitelka předškolního zařízení Alena Havránková. S vysokou nemocností se potýká i Mateřská škola Kpt. Nálepky v Lounech. „Od minulého týdne jsme nepřekročili práh čtyřiceti dětí, v pondělí 28. ledna jich dorazilo třiatřicet ze sedmasedmdesáti. Mají kašel a rýmu. Dokonce nám začínají marodit i paní učitelky,“ odpověděla nám ředitelka Kamila Tišáková.

Hygienici doporučují dbát ve zvýšené míře na základní hygienická pravidla. Po cestě hromadnou dopravou by si lidé měli například vždy umýt ruce. Jako rizikový se může jevit i pobyt mezi velkými skupinami lidí. Pro posílení imunity by lidé měli jíst více ovoce a zeleniny.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 Mostecká ul., kuchyň, koupelna po rekonstrukci. 777 868 191.

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

Vzpomínky

Alois Pučálka

Dne 26. dubna uplynulo 10 smutných let, kdy od nás po delší nemoci odešel pan Alois PUČÁLKA z Chomutova. S láskou stále vzpomínáme a za tichou vzpomínku spolu s těmi, co ho měli rádi, děkujeme. Manželka Anna, děti Miluše a Milan, vnuci Martin, Milan, Marie, sestra Liduš s rodinou a švagrová Marie.

Jiří Šimsa

Dne 30. dubna tomu bude 15 let, co zemřel Ing. Jiří ŠIMSA z Chomutova. Kdo jste jej znali, vzpomeňte. Manželka s rodinou.

Jiří Kindermann

Dne 26. dubna by oslavil s rodinou a přáteli sedmdesát let pan Jiří KINDERMANN z Chomutova. Bohužel 10. května uplyne 17 let od jeho tragického úmrtí při výkonu povolání – strojvůdce ČD. Děkujeme jeho kolegům za každoroční pietní pochod k jeho pomníčku. Zarmoucená rodina.