Repertoár hanebných triků na oklamání důchodců se stále rozrůstá. Okrást seniora? Zločince svědomí netrápí

2019-02-09 06:52:00

CHOMUTOVSKO/MOSTECKO (r) — Před neutuchající vynalézavostí podvodníků, kteří se nerozpakují podvádět a okrádat důchodce, varují severočeští policisté. Počet případů, kdy senioři podvodníkům naletí, totiž neklesá. Zločinci se například snaží dostat do bytu pod záminkou odpočtu energií a pak je otázkou chvilky, kdy seniora v nestřeženém okamžiku připraví o mnohdy celoživotní úspory.

V jiném případě se mohou představit jako kamarádi dětí nebo vnuků (či se za ně v telefonu vydávat) a žádají jejich jménem o peníze například na opravu poškozených vozidel. I v těchto případech je pro seniory těžké žádosti nevyhovět. V Klášterci nad Ohří se podvodníci nerozpakovali vystupovat jako pracovníci radnice.

V některých případech se jedná o příběhy až stěží uvěřitelné; dva takové minulý týden zveřejnili policisté v sousedním okrese Most. V prvním případě si mladistvý pachatel oběť vyhlédl na poště, kam si senior přišel pro důchod. Nabídl mu svezení domů, ale penzista se zdráhal. Nakonec ovšem souhlasil. Hned druhý den mladík zazvonil u jeho bytu s 25letou kamarádkou a nabízeli mu úklid domácnosti. I tentokrát senior váhal, ale nakonec se nechal umluvit, a ženě dokonce půjčil tisíc korun. Následující den přišla dvojice úklid dokončit, což udělala důkladně — starému pánovi zmizely jeho úspory ve výši přes 100 tisíc korun, což ovšem zjistil až po odchodu podvodníků.

Ve druhém případě seniorku okradl její soused se dvěma kumpány. Trojice nejprve vyhodila na chodbě jistič u jejího bytu. Bezradná žena se na souseda obrátila o pomoc a ten u ní v bytě předstíral hledání závady. Při tom dovnitř vpustil své komplice, kteří vše prohledali a odnesli si šperky a hodinky rovněž za více než 100 tisíc korun. Lup později prodali do zastavárny.

Jiní podvodníci nabízejí k prodeji různé zboží. Za drahé peníze obdrží poškozený téměř bezcennou věc, ale odstoupit od smlouvy je téměř nemožné. Policie proto doporučuje seniorům následující — dveře neotevírejte nikomu, koho dobře neznáte, a neznámé osoby do bytu nezvěte. Na dveře je dobré nechat nainstalovat panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek.

Pracovníci úřadů či jiných služeb (odpočet energií) a opraváři jsou řádně označeni průkazem, který si nechte předložit. V případě pochybností trvejte na tom, že o službu nestojíte.

Odmítněte „výhodné“ nabídky zboží, nenechte se zlákat nabídkou výhry či jiného rychlého zbohatnutí. Vyhněte se uzavírání a podpisům jakýchkoli smluv, i v tomto případě hrozí, že naletíte podvodníkům.

Musíte–li učinit nějaký závažný krok, požádejte vždy někoho dalšího z rodiny, aby byl přítomen, nebo se obraťte na odborníka. V případě rodinného domu pak nezapomeňte na řádné zabezpečení nejen dveří, ale i oken. Důležitá telefonní čísla — policie (158), městská policie (156), lékařská pohotovost (155), hasiči (150) a Integrovaný záchranný systém České republiky (112) — mějte poblíž telefonu, v případě potřeby naleznete na těchto linkách odbornou pomoc.

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.