Repertoár hanebných triků na oklamání důchodců se stále rozrůstá. Okrást seniora? Zločince svědomí netrápí

2019-02-09 06:52:00

CHOMUTOVSKO/MOSTECKO (r) — Před neutuchající vynalézavostí podvodníků, kteří se nerozpakují podvádět a okrádat důchodce, varují severočeští policisté. Počet případů, kdy senioři podvodníkům naletí, totiž neklesá. Zločinci se například snaží dostat do bytu pod záminkou odpočtu energií a pak je otázkou chvilky, kdy seniora v nestřeženém okamžiku připraví o mnohdy celoživotní úspory.

V jiném případě se mohou představit jako kamarádi dětí nebo vnuků (či se za ně v telefonu vydávat) a žádají jejich jménem o peníze například na opravu poškozených vozidel. I v těchto případech je pro seniory těžké žádosti nevyhovět. V Klášterci nad Ohří se podvodníci nerozpakovali vystupovat jako pracovníci radnice.

V některých případech se jedná o příběhy až stěží uvěřitelné; dva takové minulý týden zveřejnili policisté v sousedním okrese Most. V prvním případě si mladistvý pachatel oběť vyhlédl na poště, kam si senior přišel pro důchod. Nabídl mu svezení domů, ale penzista se zdráhal. Nakonec ovšem souhlasil. Hned druhý den mladík zazvonil u jeho bytu s 25letou kamarádkou a nabízeli mu úklid domácnosti. I tentokrát senior váhal, ale nakonec se nechal umluvit, a ženě dokonce půjčil tisíc korun. Následující den přišla dvojice úklid dokončit, což udělala důkladně — starému pánovi zmizely jeho úspory ve výši přes 100 tisíc korun, což ovšem zjistil až po odchodu podvodníků.

Ve druhém případě seniorku okradl její soused se dvěma kumpány. Trojice nejprve vyhodila na chodbě jistič u jejího bytu. Bezradná žena se na souseda obrátila o pomoc a ten u ní v bytě předstíral hledání závady. Při tom dovnitř vpustil své komplice, kteří vše prohledali a odnesli si šperky a hodinky rovněž za více než 100 tisíc korun. Lup později prodali do zastavárny.

Jiní podvodníci nabízejí k prodeji různé zboží. Za drahé peníze obdrží poškozený téměř bezcennou věc, ale odstoupit od smlouvy je téměř nemožné. Policie proto doporučuje seniorům následující — dveře neotevírejte nikomu, koho dobře neznáte, a neznámé osoby do bytu nezvěte. Na dveře je dobré nechat nainstalovat panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek.

Pracovníci úřadů či jiných služeb (odpočet energií) a opraváři jsou řádně označeni průkazem, který si nechte předložit. V případě pochybností trvejte na tom, že o službu nestojíte.

Odmítněte „výhodné“ nabídky zboží, nenechte se zlákat nabídkou výhry či jiného rychlého zbohatnutí. Vyhněte se uzavírání a podpisům jakýchkoli smluv, i v tomto případě hrozí, že naletíte podvodníkům.

Musíte–li učinit nějaký závažný krok, požádejte vždy někoho dalšího z rodiny, aby byl přítomen, nebo se obraťte na odborníka. V případě rodinného domu pak nezapomeňte na řádné zabezpečení nejen dveří, ale i oken. Důležitá telefonní čísla — policie (158), městská policie (156), lékařská pohotovost (155), hasiči (150) a Integrovaný záchranný systém České republiky (112) — mějte poblíž telefonu, v případě potřeby naleznete na těchto linkách odbornou pomoc.

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.