Repertoár hanebných triků na oklamání důchodců se stále rozrůstá. Okrást seniora? Zločince svědomí netrápí

2019-02-09 06:52:00

CHOMUTOVSKO/MOSTECKO (r) — Před neutuchající vynalézavostí podvodníků, kteří se nerozpakují podvádět a okrádat důchodce, varují severočeští policisté. Počet případů, kdy senioři podvodníkům naletí, totiž neklesá. Zločinci se například snaží dostat do bytu pod záminkou odpočtu energií a pak je otázkou chvilky, kdy seniora v nestřeženém okamžiku připraví o mnohdy celoživotní úspory.

V jiném případě se mohou představit jako kamarádi dětí nebo vnuků (či se za ně v telefonu vydávat) a žádají jejich jménem o peníze například na opravu poškozených vozidel. I v těchto případech je pro seniory těžké žádosti nevyhovět. V Klášterci nad Ohří se podvodníci nerozpakovali vystupovat jako pracovníci radnice.

V některých případech se jedná o příběhy až stěží uvěřitelné; dva takové minulý týden zveřejnili policisté v sousedním okrese Most. V prvním případě si mladistvý pachatel oběť vyhlédl na poště, kam si senior přišel pro důchod. Nabídl mu svezení domů, ale penzista se zdráhal. Nakonec ovšem souhlasil. Hned druhý den mladík zazvonil u jeho bytu s 25letou kamarádkou a nabízeli mu úklid domácnosti. I tentokrát senior váhal, ale nakonec se nechal umluvit, a ženě dokonce půjčil tisíc korun. Následující den přišla dvojice úklid dokončit, což udělala důkladně — starému pánovi zmizely jeho úspory ve výši přes 100 tisíc korun, což ovšem zjistil až po odchodu podvodníků.

Ve druhém případě seniorku okradl její soused se dvěma kumpány. Trojice nejprve vyhodila na chodbě jistič u jejího bytu. Bezradná žena se na souseda obrátila o pomoc a ten u ní v bytě předstíral hledání závady. Při tom dovnitř vpustil své komplice, kteří vše prohledali a odnesli si šperky a hodinky rovněž za více než 100 tisíc korun. Lup později prodali do zastavárny.

Jiní podvodníci nabízejí k prodeji různé zboží. Za drahé peníze obdrží poškozený téměř bezcennou věc, ale odstoupit od smlouvy je téměř nemožné. Policie proto doporučuje seniorům následující — dveře neotevírejte nikomu, koho dobře neznáte, a neznámé osoby do bytu nezvěte. Na dveře je dobré nechat nainstalovat panoramatické kukátko a bezpečnostní řetízek.

Pracovníci úřadů či jiných služeb (odpočet energií) a opraváři jsou řádně označeni průkazem, který si nechte předložit. V případě pochybností trvejte na tom, že o službu nestojíte.

Odmítněte „výhodné“ nabídky zboží, nenechte se zlákat nabídkou výhry či jiného rychlého zbohatnutí. Vyhněte se uzavírání a podpisům jakýchkoli smluv, i v tomto případě hrozí, že naletíte podvodníkům.

Musíte–li učinit nějaký závažný krok, požádejte vždy někoho dalšího z rodiny, aby byl přítomen, nebo se obraťte na odborníka. V případě rodinného domu pak nezapomeňte na řádné zabezpečení nejen dveří, ale i oken. Důležitá telefonní čísla — policie (158), městská policie (156), lékařská pohotovost (155), hasiči (150) a Integrovaný záchranný systém České republiky (112) — mějte poblíž telefonu, v případě potřeby naleznete na těchto linkách odbornou pomoc.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.