Mají schodkový rozpočet, protože si to mohou dovolit

2019-02-10 05:57:00

JIRKOV (r, soš) — Po měsíčním rozpočtovém provizoriu se členové Zastupitelstva města Jirkova uplynulou středu dohodli na schválení rozpočtu pro rok 2019. Předcházela tomu dvouhodinová diskuze, ve které opoziční zastupitelé kritizovali nepřehlednost návrhu nebo třeba položku nazvanou „auto pro starostku“.

Město pro letošek počítá se schodkem 23,4 miliónu korun. V plánu je například rekonstrukce mostu od Nového Březence k sídlišti Na Borku či vybudování cyklostezky v ulici Dvořákova.

„Zveřejněná verze rozpočtu pro veřejnost byla nepřehledná,” upozornil na počátku jednání opoziční zastupitel Josef Dušek (Náš Jirkov). Jako příklad uvedl rozpočtovou položku „Základní umělecká škola — 3,7 miliónu” s nic neříkající poznámkou „budovy, haly, stavby”. O moc podrobnější nebo srozumitelnější podle něj nebyl ani návrh pro zastupitele. „Stejně jsem musel chodit po jednotlivých odborech a ptát se,“ poznamenal.

„Rozpočet je složitý materiál, ale od toho máme vedoucí odborů, kam se může občan obrátit a vyžádat si dodatečné informace,“ kontrovala starostka města Darina Kováčová.

Jak následně dodal vedoucí finančního odboru Josef Koprušťák, návrh rozpočtu splňoval zákon a oproti loňskému roku byl i více rozpracovaný. Záleží pak na zastupitelích, jakou podobu si schválí.

Další položkou, která byla hojně kritizována, byla ta s názvem „Auto pro starostku“. Návrh počítal s výdajem 700 tisíc korun. „Vysvětlovala jsem to několikrát, nejedná se o auto pro starostku, ale pro vedení města,“ vysvětlila Darina Kováčová. Původní deset let starý vůz se přesune na odbor majetku. Zastupitel Robert Plzák (ANO 2011) v této souvislosti připomněl, že jiná města vydávají za auta pro vedení podstatně vyšší částky.

Ještě před finálním hlasováním se znovu ozval zastupitel Josef Dušek, který navrhoval navýšení rozpočtu o 200 tisíc korun na rovný milión pro typu skautů, turistického oddílu Stopaři a dalších. Tento návrh neprošel a zastupitelé nakonec odhlasovali ten původní.

Schválený rozpočet počítá s výdaji ve výši 393 miliónů korun. Schodek 23,4 miliónu korun pokryje město z našetřených peněz, stejně jako v loňském roce. Schodek v rozpočtu není znakem špatného hospodaření, právě naopak. Město má poměrně dost volných finančních prostředků, a proto si může naplánovat více investičních akcí. Letos organizace a spolky do nich „proteče“ kolem sta miliónů korun, byť část z těchto peněz je vyčleněna na dokončení akcí z minulého roku, jako například rekonstrukce Dvořákovy ulice včetně kruhového objezdu na křižovatce s Ervěnickou nebo přestavba Hasičárny na informační centrum a hasičské muzeum.

Z nových investic je tou největší rekonstrukce mostu pod sídlištěm Na Borku, z těch hodně očekávaných lze jmenovat například dlouho plánovanou rekonstrukci bývalé synagogy S ní se v tomto roce nejspíš jen začne, dokončena pak bude v roce 2020. V Základní umělecké škole je v plánu vybudování bezbariérového výtahu, obnoví se také veřejné osvětlení ve městě. Zároveň se během letošního roku začne připravovat řada projektů, na které dojde v následujících letech. V rozpočtu je na tvorbu projektů vyčleněno devět miliónů korun.

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.