Mají schodkový rozpočet, protože si to mohou dovolit

2019-02-10 05:57:00

JIRKOV (r, soš) — Po měsíčním rozpočtovém provizoriu se členové Zastupitelstva města Jirkova uplynulou středu dohodli na schválení rozpočtu pro rok 2019. Předcházela tomu dvouhodinová diskuze, ve které opoziční zastupitelé kritizovali nepřehlednost návrhu nebo třeba položku nazvanou „auto pro starostku“.

Město pro letošek počítá se schodkem 23,4 miliónu korun. V plánu je například rekonstrukce mostu od Nového Březence k sídlišti Na Borku či vybudování cyklostezky v ulici Dvořákova.

„Zveřejněná verze rozpočtu pro veřejnost byla nepřehledná,” upozornil na počátku jednání opoziční zastupitel Josef Dušek (Náš Jirkov). Jako příklad uvedl rozpočtovou položku „Základní umělecká škola — 3,7 miliónu” s nic neříkající poznámkou „budovy, haly, stavby”. O moc podrobnější nebo srozumitelnější podle něj nebyl ani návrh pro zastupitele. „Stejně jsem musel chodit po jednotlivých odborech a ptát se,“ poznamenal.

„Rozpočet je složitý materiál, ale od toho máme vedoucí odborů, kam se může občan obrátit a vyžádat si dodatečné informace,“ kontrovala starostka města Darina Kováčová.

Jak následně dodal vedoucí finančního odboru Josef Koprušťák, návrh rozpočtu splňoval zákon a oproti loňskému roku byl i více rozpracovaný. Záleží pak na zastupitelích, jakou podobu si schválí.

Další položkou, která byla hojně kritizována, byla ta s názvem „Auto pro starostku“. Návrh počítal s výdajem 700 tisíc korun. „Vysvětlovala jsem to několikrát, nejedná se o auto pro starostku, ale pro vedení města,“ vysvětlila Darina Kováčová. Původní deset let starý vůz se přesune na odbor majetku. Zastupitel Robert Plzák (ANO 2011) v této souvislosti připomněl, že jiná města vydávají za auta pro vedení podstatně vyšší částky.

Ještě před finálním hlasováním se znovu ozval zastupitel Josef Dušek, který navrhoval navýšení rozpočtu o 200 tisíc korun na rovný milión pro typu skautů, turistického oddílu Stopaři a dalších. Tento návrh neprošel a zastupitelé nakonec odhlasovali ten původní.

Schválený rozpočet počítá s výdaji ve výši 393 miliónů korun. Schodek 23,4 miliónu korun pokryje město z našetřených peněz, stejně jako v loňském roce. Schodek v rozpočtu není znakem špatného hospodaření, právě naopak. Město má poměrně dost volných finančních prostředků, a proto si může naplánovat více investičních akcí. Letos organizace a spolky do nich „proteče“ kolem sta miliónů korun, byť část z těchto peněz je vyčleněna na dokončení akcí z minulého roku, jako například rekonstrukce Dvořákovy ulice včetně kruhového objezdu na křižovatce s Ervěnickou nebo přestavba Hasičárny na informační centrum a hasičské muzeum.

Z nových investic je tou největší rekonstrukce mostu pod sídlištěm Na Borku, z těch hodně očekávaných lze jmenovat například dlouho plánovanou rekonstrukci bývalé synagogy S ní se v tomto roce nejspíš jen začne, dokončena pak bude v roce 2020. V Základní umělecké škole je v plánu vybudování bezbariérového výtahu, obnoví se také veřejné osvětlení ve městě. Zároveň se během letošního roku začne připravovat řada projektů, na které dojde v následujících letech. V rozpočtu je na tvorbu projektů vyčleněno devět miliónů korun.

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.