Mají schodkový rozpočet, protože si to mohou dovolit

2019-02-10 05:57:00

JIRKOV (r, soš) — Po měsíčním rozpočtovém provizoriu se členové Zastupitelstva města Jirkova uplynulou středu dohodli na schválení rozpočtu pro rok 2019. Předcházela tomu dvouhodinová diskuze, ve které opoziční zastupitelé kritizovali nepřehlednost návrhu nebo třeba položku nazvanou „auto pro starostku“.

Město pro letošek počítá se schodkem 23,4 miliónu korun. V plánu je například rekonstrukce mostu od Nového Březence k sídlišti Na Borku či vybudování cyklostezky v ulici Dvořákova.

„Zveřejněná verze rozpočtu pro veřejnost byla nepřehledná,” upozornil na počátku jednání opoziční zastupitel Josef Dušek (Náš Jirkov). Jako příklad uvedl rozpočtovou položku „Základní umělecká škola — 3,7 miliónu” s nic neříkající poznámkou „budovy, haly, stavby”. O moc podrobnější nebo srozumitelnější podle něj nebyl ani návrh pro zastupitele. „Stejně jsem musel chodit po jednotlivých odborech a ptát se,“ poznamenal.

„Rozpočet je složitý materiál, ale od toho máme vedoucí odborů, kam se může občan obrátit a vyžádat si dodatečné informace,“ kontrovala starostka města Darina Kováčová.

Jak následně dodal vedoucí finančního odboru Josef Koprušťák, návrh rozpočtu splňoval zákon a oproti loňskému roku byl i více rozpracovaný. Záleží pak na zastupitelích, jakou podobu si schválí.

Další položkou, která byla hojně kritizována, byla ta s názvem „Auto pro starostku“. Návrh počítal s výdajem 700 tisíc korun. „Vysvětlovala jsem to několikrát, nejedná se o auto pro starostku, ale pro vedení města,“ vysvětlila Darina Kováčová. Původní deset let starý vůz se přesune na odbor majetku. Zastupitel Robert Plzák (ANO 2011) v této souvislosti připomněl, že jiná města vydávají za auta pro vedení podstatně vyšší částky.

Ještě před finálním hlasováním se znovu ozval zastupitel Josef Dušek, který navrhoval navýšení rozpočtu o 200 tisíc korun na rovný milión pro typu skautů, turistického oddílu Stopaři a dalších. Tento návrh neprošel a zastupitelé nakonec odhlasovali ten původní.

Schválený rozpočet počítá s výdaji ve výši 393 miliónů korun. Schodek 23,4 miliónu korun pokryje město z našetřených peněz, stejně jako v loňském roce. Schodek v rozpočtu není znakem špatného hospodaření, právě naopak. Město má poměrně dost volných finančních prostředků, a proto si může naplánovat více investičních akcí. Letos organizace a spolky do nich „proteče“ kolem sta miliónů korun, byť část z těchto peněz je vyčleněna na dokončení akcí z minulého roku, jako například rekonstrukce Dvořákovy ulice včetně kruhového objezdu na křižovatce s Ervěnickou nebo přestavba Hasičárny na informační centrum a hasičské muzeum.

Z nových investic je tou největší rekonstrukce mostu pod sídlištěm Na Borku, z těch hodně očekávaných lze jmenovat například dlouho plánovanou rekonstrukci bývalé synagogy S ní se v tomto roce nejspíš jen začne, dokončena pak bude v roce 2020. V Základní umělecké škole je v plánu vybudování bezbariérového výtahu, obnoví se také veřejné osvětlení ve městě. Zároveň se během letošního roku začne připravovat řada projektů, na které dojde v následujících letech. V rozpočtu je na tvorbu projektů vyčleněno devět miliónů korun.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.