Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 5. díl

Redakce 2019-02-18 11:25:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Baťova prodejna

Přijdete-li v Lounech na Mírové náměstí, jistě nepřehlédnete Baťovu prodejnu. Tento třípatrový dům je jednou ze staveb, kterou pan Hieke v našem městě provedl. Baťovy prodejny byly v době svého vzniku často kritizovány, že narušují historické části měst. Nejinak tomu bylo i v Lounech. Baťa totiž své budovy umisťoval většinou na náměstích nebo na hlavních ulicích. Kvůli nim byly bourány staré domy, často historicky hodnotné. Všechny Baťovy domy na celém světě jsou si velmi podobné jak zvnějšku, tak i vnitřním uspořádáním. Liší se pouze svou velikostí. Záleží na tom, zda byly postaveny ve velkoměstě, na malém městě nebo na vesnici. V přízemí se vždy nachází prodejna s obuví a koženým zbožím a v horních poschodích jsou byty, které byly určeny pro Baťovy zaměstnance. Jedním z nich zde v Lounech byl i pan Jaroslav Fejfar. Ten začínal ve Zlíně jako aranžér, potom prodavač, dále byl vedoucím prodejny a nakonec se stal krajským inspektorem pro Severní Čechy. Prošel si tak od nejnižšího postu až k tomu nejvyššímu tak, jak to bylo u Bati zavedené. Také jeho manželka Jarmila zde pracovala jako prodavačka. Spokojeně v prvním patře Baťova domu prožili padesát let společného života.

Prodejna s obuví a koženým zbožím zde přežila i dobu socialismu. A ať již budova narušuje či nenarušuje historickou část města, jisté je, že svému účelu slouží dodnes a že jsme si na ni všichni za ta léta zvykli.

Kubaškův dům

Pokud se vydáte z Mírového náměstí Korunní uličkou směrem k sokolovně, procházíte Táboritskou ulicí. Po levé straně uvidíte dvoupatrový dům čp. 1406. Pan architekt jej stavěl v létech 1929-30 pro Antonína Kubašku. Dům má stále ještě původní šedou břízolitovou fasádu. Znamená to, že vydržela neuvěřitelných téměř devadesát let. Přemýšlím, zda dnešní omítky budou také tak kvalitní jako ty prvorepublikové. Kubaškovi využívali horní dvě poschodí jako byty a v přízemí provozovali obchod "Barvy - laky". Ve dvoře za domem měli sklad, ve kterém si barvy sami připravovali. Starousedlíci si jistě pamatují, že prodejna zde přežila i znárodnění a jako státní podnik "Drogerie-barvy-laky" fungovala až do devadesátých let minulého století. V současné době je dům v částečném vlastnictví rodiny Kubaškovy, jen místo původního obchodu zde naleznete sázkovou kancelář "U Havrana".

+ foto: Na Mírovém náměstí v Lounech celou řadu let stojí Baťova prodejna obuvi.

+ foto: Dům čp. 1406 v Táboritské ulici (Kubaška) v roce 2018. 2x foto: J. Hieková


Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.