Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 5. díl

Redakce 2019-02-18 11:25:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Baťova prodejna

Přijdete-li v Lounech na Mírové náměstí, jistě nepřehlédnete Baťovu prodejnu. Tento třípatrový dům je jednou ze staveb, kterou pan Hieke v našem městě provedl. Baťovy prodejny byly v době svého vzniku často kritizovány, že narušují historické části měst. Nejinak tomu bylo i v Lounech. Baťa totiž své budovy umisťoval většinou na náměstích nebo na hlavních ulicích. Kvůli nim byly bourány staré domy, často historicky hodnotné. Všechny Baťovy domy na celém světě jsou si velmi podobné jak zvnějšku, tak i vnitřním uspořádáním. Liší se pouze svou velikostí. Záleží na tom, zda byly postaveny ve velkoměstě, na malém městě nebo na vesnici. V přízemí se vždy nachází prodejna s obuví a koženým zbožím a v horních poschodích jsou byty, které byly určeny pro Baťovy zaměstnance. Jedním z nich zde v Lounech byl i pan Jaroslav Fejfar. Ten začínal ve Zlíně jako aranžér, potom prodavač, dále byl vedoucím prodejny a nakonec se stal krajským inspektorem pro Severní Čechy. Prošel si tak od nejnižšího postu až k tomu nejvyššímu tak, jak to bylo u Bati zavedené. Také jeho manželka Jarmila zde pracovala jako prodavačka. Spokojeně v prvním patře Baťova domu prožili padesát let společného života.

Prodejna s obuví a koženým zbožím zde přežila i dobu socialismu. A ať již budova narušuje či nenarušuje historickou část města, jisté je, že svému účelu slouží dodnes a že jsme si na ni všichni za ta léta zvykli.

Kubaškův dům

Pokud se vydáte z Mírového náměstí Korunní uličkou směrem k sokolovně, procházíte Táboritskou ulicí. Po levé straně uvidíte dvoupatrový dům čp. 1406. Pan architekt jej stavěl v létech 1929-30 pro Antonína Kubašku. Dům má stále ještě původní šedou břízolitovou fasádu. Znamená to, že vydržela neuvěřitelných téměř devadesát let. Přemýšlím, zda dnešní omítky budou také tak kvalitní jako ty prvorepublikové. Kubaškovi využívali horní dvě poschodí jako byty a v přízemí provozovali obchod "Barvy - laky". Ve dvoře za domem měli sklad, ve kterém si barvy sami připravovali. Starousedlíci si jistě pamatují, že prodejna zde přežila i znárodnění a jako státní podnik "Drogerie-barvy-laky" fungovala až do devadesátých let minulého století. V současné době je dům v částečném vlastnictví rodiny Kubaškovy, jen místo původního obchodu zde naleznete sázkovou kancelář "U Havrana".

+ foto: Na Mírovém náměstí v Lounech celou řadu let stojí Baťova prodejna obuvi.

+ foto: Dům čp. 1406 v Táboritské ulici (Kubaška) v roce 2018. 2x foto: J. Hieková


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.