Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 6. díl

Redakce 2019-02-19 11:28:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Náchodská prodejna

Pro svého kamaráda Jaromíra Janečka postavil pan architekt Hieke v roce 1933 dům čp. 78 na Pražské ulici. Manželé Janečkovi v něm nabízeli ložní povlečení a bílé zboží, které jim dodával výrobce z Náchoda, proto se prodejně začalo říkat „Náchodská“. Dům je postaven na železobetonových sloupech. Jeden z nich prochází i jeho interiérem. Je vidět v obývacích pokojích. Ty jsou polokruhové, velice krásné. Schodiště je s původními terasovými podlahami a kovovým zábradlím s dřevěnými madly. I omítka je ještě původní. Dům se nachází v místě, kde v letech 1253 - 1419 stál dominikánský klášter. Podle vnuka pana Janečka, též Jaromíra, nachází se prý v podzemí sklepení či chodby bývalého kláštera. Jednou, když chtěl vykopat do země díru na zarážku vrat, najednou mu do podzemí zmizel majzlík a už ho nikdy neviděl. I v samotném domě prý je tajemno. Že by snad zde byly duchové dominikánů? Kdo ví. Raději to necháme i nadále obestřené tajemstvím.

Prodejna bílého zboží, záclon, látek a galanterie zde fungovala až do roku 2007. V současnosti se tu místo ní nachází oční optik. První poschodí slouží jako penzion a ve druhém má pan Janeček svůj byt.

Zörnerův dům

Velkými kamarády pana stavitele byli bratři Ing. Václav a Karel Zörnerovi. Pro Karla provedl totální rekonstrukci domu čp. 138 v ulici Beneše z Loun vedle hotelu Union. Pan Karel byl čalouník a sedlář a v přízemí domu tuto živnost za První republiky provozoval. Byl také první v Lounech, kdo začal vyrábět dětské kočárky. Pan Vuk Zörner, vnuk pana Karla, vzpomíná: „Jako dítě si pamatuji, že vždy když jsem vcházel do domu, připadalo mi to, jako když jsem někde na zámku. Chodby i místnosti byly obložené nádherným ebenovým dřevem.“

V současné době má dům novou majitelku a místo původního obchodu jsou zde nabízeny bankovní služby.

Osud Karlova bratra Václava byl krutý. Za První republiky byl jednatelem veslařského klubu v Lounech. Žil v Praze a pracoval zde na ministerstvu dopravy. V době německé okupace byl vězněn na Pankráci a v Terezíně. V květnu 1945 se sice vrátil domů, ale po čtrnácti dnech na následky pobytu v koncentračním táboře zemřel. Pan stavitel, sám přeživší Mauthausen, to velice těžce nesl. Odešel mu totiž jeden z jeho nejlepších přátel.

+ foto: Náhodská prodejna: Dům čp. 78 na Pražské ulici tzv. Náchodská prodejna skrývá svá tajemství.

Zörnerův dům: Současný pohled na dům čp. 138 v ulici Beneše z Loun. Dnes již rodině Zörnerů nenáleží.

+ foto: Pan stavitel se svými přáteli na jednom z výletů. Zleva Ing. Václav Zörner, pan Šmolík, pan Hieke a pan Jaromír Janeček.


Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.