Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 6. díl

Redakce 2019-02-19 11:28:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Náchodská prodejna

Pro svého kamaráda Jaromíra Janečka postavil pan architekt Hieke v roce 1933 dům čp. 78 na Pražské ulici. Manželé Janečkovi v něm nabízeli ložní povlečení a bílé zboží, které jim dodával výrobce z Náchoda, proto se prodejně začalo říkat „Náchodská“. Dům je postaven na železobetonových sloupech. Jeden z nich prochází i jeho interiérem. Je vidět v obývacích pokojích. Ty jsou polokruhové, velice krásné. Schodiště je s původními terasovými podlahami a kovovým zábradlím s dřevěnými madly. I omítka je ještě původní. Dům se nachází v místě, kde v letech 1253 - 1419 stál dominikánský klášter. Podle vnuka pana Janečka, též Jaromíra, nachází se prý v podzemí sklepení či chodby bývalého kláštera. Jednou, když chtěl vykopat do země díru na zarážku vrat, najednou mu do podzemí zmizel majzlík a už ho nikdy neviděl. I v samotném domě prý je tajemno. Že by snad zde byly duchové dominikánů? Kdo ví. Raději to necháme i nadále obestřené tajemstvím.

Prodejna bílého zboží, záclon, látek a galanterie zde fungovala až do roku 2007. V současnosti se tu místo ní nachází oční optik. První poschodí slouží jako penzion a ve druhém má pan Janeček svůj byt.

Zörnerův dům

Velkými kamarády pana stavitele byli bratři Ing. Václav a Karel Zörnerovi. Pro Karla provedl totální rekonstrukci domu čp. 138 v ulici Beneše z Loun vedle hotelu Union. Pan Karel byl čalouník a sedlář a v přízemí domu tuto živnost za První republiky provozoval. Byl také první v Lounech, kdo začal vyrábět dětské kočárky. Pan Vuk Zörner, vnuk pana Karla, vzpomíná: „Jako dítě si pamatuji, že vždy když jsem vcházel do domu, připadalo mi to, jako když jsem někde na zámku. Chodby i místnosti byly obložené nádherným ebenovým dřevem.“

V současné době má dům novou majitelku a místo původního obchodu jsou zde nabízeny bankovní služby.

Osud Karlova bratra Václava byl krutý. Za První republiky byl jednatelem veslařského klubu v Lounech. Žil v Praze a pracoval zde na ministerstvu dopravy. V době německé okupace byl vězněn na Pankráci a v Terezíně. V květnu 1945 se sice vrátil domů, ale po čtrnácti dnech na následky pobytu v koncentračním táboře zemřel. Pan stavitel, sám přeživší Mauthausen, to velice těžce nesl. Odešel mu totiž jeden z jeho nejlepších přátel.

+ foto: Náhodská prodejna: Dům čp. 78 na Pražské ulici tzv. Náchodská prodejna skrývá svá tajemství.

Zörnerův dům: Současný pohled na dům čp. 138 v ulici Beneše z Loun. Dnes již rodině Zörnerů nenáleží.

+ foto: Pan stavitel se svými přáteli na jednom z výletů. Zleva Ing. Václav Zörner, pan Šmolík, pan Hieke a pan Jaromír Janeček.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.