Prvního ročníku libočanského masopustu se zhostili hasiči

Hedvika Fajkusová 2019-02-21 10:00:00

O víkendu probíhaly oslavy masopustu tradičně ve Staňkovicích, ale netradičně v Libočanech. Zde sbor dobrovolných hasičů zorganizoval v dlouhodobých dějinách obce Libočany vůbec první ročník masopustu. ,,Zkoušíme, co to dá, a uvidíme, jak se akce ujme. Jelikož letos slaví náš sbor devadesát let od svého založení, rozhodli jsme se během roku uspořádat několik netradičních akcí, které ještě v Libočanech nebyly. Oslavy vyvrcholí v září velkou slávou, kdy k nám pozveme i další sbory dobrovolných hasičů. Dnešní masopust je taková předzvěst oslavy našeho výročí,“ vysvětlil během masopustního průvodu obcí starosta Sboru dobrovolných hasičů Libočany René Sádovský. Masopustní zábava pokračovala večer v tamějším kulturním domě.

Masopustní průvod vyrazil v Libočanech ve 13 hodin z Bílé Kozy a během obchůzky obcí nabízely maškary zabijačkové pochoutky i štamprlata. Masopustní masky byly v Libočanech velmi rozmanité. Nechyběly tradiční zvířecí masky, jako například kobyla nebo medvěd. Masopustní průvod by se neobešel ani bez smrtky, která symbolizuje konec zimy. V moderní době už nejsou překvapením ani masky postav z animovaných filmů nebo mexikánce se slaměným sombrerem jako mluvčího průvodu. Kdysi v minulosti se dokonce zakazovala v průvodu účast ženám a rovněž jim bylo zapovězeno převlékat se do masek. Dnes už to ale neplatí. 

Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.