Návštěvníci zámku se mají na co těšit! Nadcházející sezóna nabídne nejen nově opravené interiéry

Hedvika Mašková 2019-02-21 16:00:00

Celkem dva roky probíhala rekonstrukce interiérů nedalekého rokokového zámku ve Stekníku. Nově opravené prostory společně s novou prohlídkovou trasou, které byly financovány Ministerstvem kultury České republiky v rámci státního programu pro obnovu památek za šestnáct a půl milionu korun, si budou moci v celé kráse prohlédnout návštěvníci v letošní nadcházející turistické sezóně.

,,Restaurátoři dokončili práce v prostoru, kde vznikne zmiňovaná nová prohlídková trasa. Ta prezentuje objekt za posledních majitelů, rodiny švýcarského konzula Gérolda Déteindre. Trasu tvoří sala terrena, chodba, jídelna, kuchyně, pánský pokoj a tzv. rohový pokoj, její součástí je také překrásně zrestaurovaný hlavní sál, s odkrytou původní pozdně barokní výmalbou z 2. poloviny 18. století, která zobrazuje antický chrám, jehož stěny zdobí alegorie čtyř živlů, ohně, vody, vzduchu a země. V hlavním sále v prvním patře odkryli pozdně barokní výmalbu, která zobrazuje antický sál. Na stěnách jsou čtyři postavy přestavující přírodní živly – oheň, voda, vzduch a země. Velkým překvapením byla tehdy objevná signatura Kryštofa Seckela, který byl dvorním malířem rodu Kolowratů. Byl to opravdový mistr perspektivy, kterou uplatnil velkoryse na těchto malbách. K jeho nejznámějším dílům patří architektonické veduty pro Španělský sál Pražského hradu,“ sdělila nám kastelánka zámku Stekník Jana Zajíčková.

Návštěvníci zámku si mohli v minulé turistické sezóně užít během prohlídky zámku výstavu věnovanou pamětníkům chmelových brigád v 50. a 60. letech s názvem ,,Jak se češe do věrtele“. V červnu letošního roku se k ní připojí nová putovní výstava s názvem ,,Nejlepší chmel rodí česká zem“. ,,Výstava navazuje na probíhající projekt Národní kulturní identity (NAKI). Základním tématem výstavy je téma chmele a jeho sušení: procesy, technologie a stavby určené k sušení chmele. Na Žatecku dodnes stojí těchto staveb – sušáren stovky. Žádné jiné zemědělské odvětví nezanechalo tolik staveb, navíc koncentrovaných na relativně malém území. Jen málo těchto historických staveb slouží původnímu účelu a většina z nich postupně chátrá. Výstava se právě zabývá těmito typickými stavbami a zaměřuje se na nejvýznamnější chmelařské obce Stekník, Staňkovice, Radíčeves a Trnovany,“ vysvětluje dále zdejší kastelánka.

S opravami na zámku Stekník se ale ještě neskončilo. Již letos by měla proběhnout projektová příprava na obnovu pláště zámku. Vy, co jste zámek v poslední době navštívili, jste si určitě všimli havarijního stavu fasády. Ta byla naposledy opravovaná před více než čtyřiceti lety. Jde o věc, které si návštěvník všimne ihned na první pohled, a to nedělá objektu dobré renomé. ,, Fasádu zdobí bohatá rokoková štuková výzdoba s motivem girland z růží, ta je na mnoha místech v havarijním stavu. Oprava fasády bude zahrnovat také záchranu této výzdoby. Samotná realizace fasády je závislá na získání finančních prostředků, v plánu je rok 2020 až 2022,“ řekla Jana Zajíčková.

Do budoucna se revitalizace nevyhnou ani zámecký zahrada a nádvoří. Zahrada na zámku Stekník patří k jedněm z nejcennějších zachovaných pozdně barokních italských terasovitých zahrad. Realizace oprav bude velmi náročná a již nyní se počítá s rozdělením do několika fází - opravy barokního odvodňovacího systému, včetně odvodnění nádvoří, zhotovení akumulačních nádrží pro zachytávání dešťových vod, opravy opěrných zdí a zídek, včetně centrálního zahradního schodiště a bočních schodišť, opravy výtopny skleníku, plotových ohradních stěn, včetně restaurátorské obnovy štukové výzdoby vstupních bran a celkové obnovy dekorativní plastické výzdoby zahrady, položení a instalace rozvodů vody, závlahového systému, elektroinstalace pro provozní a slavnostní osvětlení zahrad i zámku, opravy kašny na nádvoří a v zahradě, sadbových úprav, instalace osvětlení a závlahového systému a další. ,,Nyní probíhají přípravy projektů, průzkumy a dokumentace, aby bylo možné sestavit konečný investiční záměr a zažádat o dotace na obnovu. S tím souvisí i termín realizace,“ vysvětluje kastelánka.

Opravy na zámeckých objektech však neberou nikdy konce. Do budoucna má Stekník v plánu také restaurování jižního křídla zámku, které zahrnuje odkrytí freskové výmalby i restaurování všech prvků, jako jsou okna, dveře, parketové podlahy a samozřejmě i původní mobiliář.

Foto: Kelly Keller

Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.