Velikonoční výstava na radnici

2019-03-10 09:18:00

CHOMUTOV (soš) — Desítky lidí si nenechaly ujít vernisáž Oblastního muzea v Chomutově s názvem Křížová cesta — cykly barokních obrazů. Kromě mistrovských děl a církevních předmětů návštěvníky uchvátil i dobový zpěv sboru Aurum. „Začíná postní období, s touto myšlenkou jsme výstavu načasovali; na období nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Málokdy se totiž najde příležitost vystavit církevní předměty v širším kontextu,” upřesnila jedna z organizátorek výstavy Milena Bílková.

Dva vystavené cykly obrazů byly namalovány pro františkánský klášter v Kadani a pochází z 18. století. Jeden se v kompletním počtu čtrnácti obrazů dochoval ve sbírce chomutovského muzea. Druhý pak byl zapůjčen od litoměřického biskupství a z původních 14 děl zůstalo jen 12. „Jedna ze zajímavostí, na kterou jsme se těšili, že vystavíme, je nedávno zrestaurovaný výpravný obraz Průvod na Kalvárii, kde je Kristus zobrazen dvakrát. Dole nese kříž ve velkém průvodu lidí a nahoře je výjev z ukřižování. Kromě výpravných obrazů si zde ale návštěvníci mohou prohlédnout ještě mnoho předmětů z našeho depozitáře, které nejsou jen tak k vidění. Je tu třeba krásná velice silná barokní bible v kožené vazbě nebo liturgické předměty,“ dodala Milena Bílková. Další zajímavostí je například obraz poslední večeře se zdobeným rokokovým rámem, o kterém se přesně neví vznik ani původ. Pravděpodobně zdobil honosný interiér bohatého měšťana v 18. století. Další zajímavostí je ručně psaná modlitební kniha či velký barokní graduál psaný tak, aby noty byly vidět pro celý sbor. Ten sloužil jeptiškám od roku 1765. Výstava je k vidění ve velkém sále radnice do 27. dubna. Pro větší skupiny či středoškoláky jsou na objednání připraveny komentované prohlídky. 11. dubna pak od 17 hodin proběhne v hlavní budově muzea přednáška Mileny Bílkové o nástěnných malbách v kadaňském františkánském klášteře v Kadani a duchovním obsahu Velikonoc.

Foto: Soňa ŠÍMOVÁ 

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.