Velikonoční výstava na radnici

2019-03-10 09:18:00

CHOMUTOV (soš) — Desítky lidí si nenechaly ujít vernisáž Oblastního muzea v Chomutově s názvem Křížová cesta — cykly barokních obrazů. Kromě mistrovských děl a církevních předmětů návštěvníky uchvátil i dobový zpěv sboru Aurum. „Začíná postní období, s touto myšlenkou jsme výstavu načasovali; na období nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Málokdy se totiž najde příležitost vystavit církevní předměty v širším kontextu,” upřesnila jedna z organizátorek výstavy Milena Bílková.

Dva vystavené cykly obrazů byly namalovány pro františkánský klášter v Kadani a pochází z 18. století. Jeden se v kompletním počtu čtrnácti obrazů dochoval ve sbírce chomutovského muzea. Druhý pak byl zapůjčen od litoměřického biskupství a z původních 14 děl zůstalo jen 12. „Jedna ze zajímavostí, na kterou jsme se těšili, že vystavíme, je nedávno zrestaurovaný výpravný obraz Průvod na Kalvárii, kde je Kristus zobrazen dvakrát. Dole nese kříž ve velkém průvodu lidí a nahoře je výjev z ukřižování. Kromě výpravných obrazů si zde ale návštěvníci mohou prohlédnout ještě mnoho předmětů z našeho depozitáře, které nejsou jen tak k vidění. Je tu třeba krásná velice silná barokní bible v kožené vazbě nebo liturgické předměty,“ dodala Milena Bílková. Další zajímavostí je například obraz poslední večeře se zdobeným rokokovým rámem, o kterém se přesně neví vznik ani původ. Pravděpodobně zdobil honosný interiér bohatého měšťana v 18. století. Další zajímavostí je ručně psaná modlitební kniha či velký barokní graduál psaný tak, aby noty byly vidět pro celý sbor. Ten sloužil jeptiškám od roku 1765. Výstava je k vidění ve velkém sále radnice do 27. dubna. Pro větší skupiny či středoškoláky jsou na objednání připraveny komentované prohlídky. 11. dubna pak od 17 hodin proběhne v hlavní budově muzea přednáška Mileny Bílkové o nástěnných malbách v kadaňském františkánském klášteře v Kadani a duchovním obsahu Velikonoc.

Foto: Soňa ŠÍMOVÁ 

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.