Dobrovolnická akce Ukliďme Česko se blíží

Alla Želinská 2019-03-08 12:04:00

Na Podbořansku se do ní oficiálně zapojily jen MŠ v Podbořanech a Soběchleby u Blšan. V okrese Louny celkem 22 spolků, organizací či jednotlivců.


Necelý měsíc zbývá do hlavního úklidového dne dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, který proběhne 6. dubna. Na úklidové mapce je nahlášeno již přes 1400 akcí. Mapa Podbořanska je však zatím prázdná. Oficiálně se zapojily zatím jen mateřská škola Pastelka v Podbořanech (Bratří Čapků) a město Blšany resp. Soběchleby. Kampaň chce letos také upozornit na problematiku jednorázových plastů a pneumatik v přírodě.

Na sobotu 6. dubna od 9 hodin je ohlášená Martinou Matějíčkovou a Nikolou Kúdelovou úklidová akce MŠ Bří Čapků v Podbořanech. Také Soběchleby na Blšansku jdou do toho. V sobotu 6. 4. od 10 hodin se pustí do úklidu okolí tamního kostela a říčky. Do dobrovolnické akce Soběchleby přihlásila Tereza Skalická z tamního osadního výboru.

V okrese Louny je přihlášeno zatím celkem 22 úklidových akcí - např. v Lenešicích, Peruci, Černochově, Hřivčicích, Radonicích, Novém Sedle, Sedčicích a Žaboklikách, Pátku, Březně u Loun, Hradišti u Postoloprt, Ročově, Slavětíně, Kozlech, v Žatci a Měcholupech.

A co je potřeba pro zapojení se do celorepublikové akce?

Zajistěte si odvoz nasbíraného odpadu - Pokud se chystáte uklízet obecní (nebo alespoň veřejně přístupné) pozemky, neváhejte se s dotazem o spolupráci obrátit na obecní úřad (odbor životního prostředí, při menších obcích na starostku/starostu). Důležité je informovat o datu akce, místu úklidu/trase a odhadovaném charakteru odpadu (množství, velkoobjemový/drobný). Následně se domluvíte na odvozu naplněných pytlů nebo na přistavení kontejneru. Speciální případy tvoří soukromé pozemky a pozemky kolem silnic, dálnic a železnic - do konverzace zahrňte i majitele/správce pozemku.


Pokud nemáte vlastní zdroje nebo vám nezbyly z loňska, můžete si vyplnit požadavky na pracovní rukavice a pytle na www.uklidmecesko.cz. Tam můžete vyplnit požadavky na pracovní pomůcky pro úklidy. V administraci vašeho úklidu hledejte záložku Balíček s materiálem a pečlivě vyplňte požadované údaje. Pozor: podmínkou pro zpřístupnění formuláře jsou řádně vyplněné údaje o úklidu. Pokud u vašeho úklidu některé chybí (název, popis, likvidaci odpadu zajistí,..), doplňte je prosím. Formulář o materiálu se vám otevře následně. Požadavky lze vyplňovat do 22. 3. do 23:00. Balíčky by pak měly být doručeny kurýrem (DPD) nejpozději do 3.4. Pozn.: V případě, že bude větší poptávka než naše možnosti, počty materiálu v balíčku se mohou změnit.

Jak akci propagovat, jak nalákat dobrovolníky Možností je celá řada. Doporučíme začít oslovením místních komunit, škol, spolků, obce samotné. Na menších obcích to jsou často dobrovolní hasiči, sportovní spolky, rybáři a pod. Připravit si můžete zvací leták, který vyvěsíte na strategických místech, krátký článek do místního plátku nebo pozvání přes sociální sítě. Pozvěte i své sousedy, kamarády, známé, bude to příjemná akce a příležitost se stmelit. Pokud naplánujete i motivační zakončení (opékání buřtů, bábovka, soutěž pro děti, degustace piva na místní restaurační zahrádce..), jistě toto lákadlo do pozvánky zakomponujte.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.