Vybydlený dům v Nových Ervěnicích chce město opravit a zgruntu přestavět

2019-03-14 07:47:00

JIRKOV (r) – Dva roky neužívaný vybydlený dům v ulici Osvobození ve čtvrti Nové Ervěnice město nezbourá ani neprodá. Jirkovská radnice ho chce nechat opravit a zřídit v něm služební byty pro profese, které ve městě citelně scházejí.

„Služební byty by mohly být benefitem, který do Jirkova přiláká například nové strážníky, hasiče, lékaře, zdravotní sestry, učitele sociální pracovníky nebo třeba i kuchaře, kterých je nedostatek,“ vysvětluje místostarostka Dana Jurštaková.

Čtyřpodlažní cihlový dům čp. 1062 zeje prázdnotou už přes dva roky. Poslední nájemce tu opustil byt v únoru 2017, poté se budova patřící městu odpojila od veškerých energií a zabezpečila proti vniku cizích osob.

Všech devět bytů 1+2 v tomto činžovním domě, postaveném v roce 1961, bylo v posledních letech určeno většinou pro problémové nájemníky. „Například pro dlužníky na nájmu, kteří měli soudem přiznané náhradní byty, ale i pro nepřizpůsobivé, jejichž chování působilo ostatním potíže,“ vyjmenovává Marcela Vohnoutová, pověřená ředitelka společnosti Městská majetková Jirkov.

Vzhledem ke složení obyvatel se v domě prováděly už jen nejnutnější opravy a revize. „Když tady lidem skončily nájemní smlouvy, už jsme jim je pro dluh neprodlužovali,“ podotýká Vohnoutová.

Už v době vyklizení vykazoval celý objekt vlivem stáří a nedostatečné údržby značné známky poškození. Od té doby se stav zakonzervovaného domu s největší pravděpodobností ještě zhoršil.

„Když byla v roce 2017 budova vyklizená, chystala se studie na její opravu.

Loni se počítalo s tím, že se připraví projekt, to se však nestalo. Proto bychom teď na jaře chtěli vyhlásit výběrové řízení na projektovou dokumentaci a nejpozději příští rok celý tento dům zrekonstruovat,“ upřesňuje místostarostka.

Letos v lednu přišly městu dvě žádosti o odkup této budovy. Zájemci uváděli, že by objekt a byty opravili a pronajímali je slušným lidem. Radní ale prodej kvůli zamýšlenému záměru přestavby objektu pro potřeby služebních bytů zamítli.

Vedení radnice má představu, že byty určené potřebným profesím nechá přestavět tak, aby odpovídaly dnešním standardům a ne šedesátým letům minulého století. „V domě by už nebylo devět bytů, ale jen sedm. Ze tří na každém patře bychom udělali vždy dva s prostornějšími kuchyněmi a koupelnami. Tři byty bychom ponechali jen v přízemí. Každý by měl navíc kvůli vytápění svůj plynový kotel,“ popisuje místostarostka a dodává, že město se rekonstrukci domu chystá zařadit do plánu investic na příští rok.

Podle vyjádření chomutovského advokáta Pavla Poláka, jehož radnice požádala o právní výklad, může o určení bytů v určitém domě rozhodnout městská rada. „Prohlášení o určení bytů jako služebních bude realizováno ve formě nájemních smluv,“ poznamenal Polák.

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+2 ve 4. patře, bez výtahu, v Žatci, Hájkova ulice. Tel: 607 519 241.

Vzpomínky

Bedřich Urban

Dne 24. května vzpomeneme patnáctého smutného výročí úmrtí našeho drahého tatínka a dědečka, pana Bedřicha URBANA z Výsluní. Všem příbuzným, přátelům a známým děkují za tichou vzpomínku dcery Lenka a Eva s rodinami.

Daniela Zelinková

Dne 27. května 2019 vzpomeneme 1. smutné výročí, kdy nás navždy opustila paní Daniela ZELINKOVÁ. Děkuji všem, kteří jste ji znali, za tichou vzpomínku. Přítel Miroslav.

Ing. Jindřich Liška

Dne 21. května 2019 tomu byl rok, kdy nás navždy opustil pan Ing. Jindřich LIŠKA z Chomutova. S úctou a láskou stále vzpomínají Ivana a dcery Simona a Veronika. Děkujeme všem, kteří vzpomenou společně s námi.