K Velikonocům připravilo muzeum výstavy i další akce

Iveta Drlíková 2019-03-19 10:06:00

Žatecké Regionální muzeum K. A. Polánka zve do hlavní budovy a Křížovy vily na velikonoční dvojvýstavy. Část výstavy s názvem Klekání zvoníme, Jidáše honíme, která je k vidění v hlavní budově, představuje nové přírůstky kraslic, kterých do muzejní sbírky přibylo za loňský rok více než sto. „Jsou to kraslice od různých maléreček z celé republiky. Na výstavě také vysvětlíme, kdy se Velikonoce slaví, co dělali naši předci o postních nedělích, co je popeleční středa, pašijový týden a představíme techniky zdobení kraslic, jež nejsou etnograficky čisté, ale přesto velice zajímavé. Jedná se například o madeirované, zdobené korálky, polepované bavlnkami nebo papírem,“ vysvětluje Jitka Krouzová, která zve i na druhou část výstavy do Křížovy vily: „Druhá část výstavy pokračuje v pobočce muzea v Křížově vile pod názvem Podoby českých Velikonoc. Ta přiblíží velikonoční tradice od Aše po Humpolec a od Velenic po Šluknov do roku 1948. Zde jsou k vidění kraslice etnograficky čisté, například zdobené voskovým reliéfem, batikou, jezerní sítinou, gravírované a mnohé další. Obě výstavy potrvají do 28. dubna.“

Kromě těchto expozic chystá regionální muzeum od 9. do 14. dubna akci Velikonoční týden s ukázkami pletení pomlázky, zdobení kraslic, velikonoční dekorace, zdobení vajíčkového stromu, vynášení Smrti. Ve Staré papírně pak od 10. do 13. dubna proběhne tradiční velikonoční jarmark. Ještě v březnu se můžete s muzeem vydat i po stopách králů, císařů a dalších korunovaných hlav, které v minulosti navštívili Žatec, a to v komentované prohlídce historičky Milady Krausové. Proběhne 21. března se začátkem u Knežské brány.

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video