K Velikonocům připravilo muzeum výstavy i další akce

Iveta Drlíková 2019-03-19 10:06:00

Žatecké Regionální muzeum K. A. Polánka zve do hlavní budovy a Křížovy vily na velikonoční dvojvýstavy. Část výstavy s názvem Klekání zvoníme, Jidáše honíme, která je k vidění v hlavní budově, představuje nové přírůstky kraslic, kterých do muzejní sbírky přibylo za loňský rok více než sto. „Jsou to kraslice od různých maléreček z celé republiky. Na výstavě také vysvětlíme, kdy se Velikonoce slaví, co dělali naši předci o postních nedělích, co je popeleční středa, pašijový týden a představíme techniky zdobení kraslic, jež nejsou etnograficky čisté, ale přesto velice zajímavé. Jedná se například o madeirované, zdobené korálky, polepované bavlnkami nebo papírem,“ vysvětluje Jitka Krouzová, která zve i na druhou část výstavy do Křížovy vily: „Druhá část výstavy pokračuje v pobočce muzea v Křížově vile pod názvem Podoby českých Velikonoc. Ta přiblíží velikonoční tradice od Aše po Humpolec a od Velenic po Šluknov do roku 1948. Zde jsou k vidění kraslice etnograficky čisté, například zdobené voskovým reliéfem, batikou, jezerní sítinou, gravírované a mnohé další. Obě výstavy potrvají do 28. dubna.“

Kromě těchto expozic chystá regionální muzeum od 9. do 14. dubna akci Velikonoční týden s ukázkami pletení pomlázky, zdobení kraslic, velikonoční dekorace, zdobení vajíčkového stromu, vynášení Smrti. Ve Staré papírně pak od 10. do 13. dubna proběhne tradiční velikonoční jarmark. Ještě v březnu se můžete s muzeem vydat i po stopách králů, císařů a dalších korunovaných hlav, které v minulosti navštívili Žatec, a to v komentované prohlídce historičky Milady Krausové. Proběhne 21. března se začátkem u Knežské brány.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video