Město prodalo hrázděnku před deseti lety

Hedvika Fajkusová 2019-04-07 17:00:00

Do redakce opět dorazil další dotaz od naší čtenářky, kterou zajímá prodej žateckého domu, který se řadí k jedněm z nejstarších stojících objektů svého druhu v České republice.

,,Jsem žatecká rodačka, městskou dlažbu již ,,ošlapávám“ přes 60 let. V posledních letech se ale začínají objevovat věci, které mě hodně štvou, jako například: Proč Město prodalo soukromé osobě hrázděnku - dům č. p. 581 v ulici Pod Střelnicí. V našem městě nemáme moc architektonických pokladů. Toto je jeden z nich. A přesto se ho Město zbavilo. Jaká je pojistka, že tento objekt nedopadne stejně jako dům č. p. 93 v ulici Josefa Hory?“ napsala nám čtenářka I. L. (celé jméno redakci známo).

Město Žatec prodalo hrázděný dům takzvanou ,,hrázděnku“ v roce 2009 soukromé majitelce poté, kdy ho samo roku 1998 přijalo jako dar od soukromého vlastníka, který neměl na opravu hrázděnky peníze. Podle dostupných údajů se ho však ze stejného důvodu po více než deset letech ,,zbavilo“ také samo Město. Nepodařilo se mu získat peníze na opravu, a proto nabídlo nemovitost k prodeji.

,,Nemovitost se prodala v roce 2009 a její prodej odsouhlasilo tehdejší zastupitelstvo. Město nenašlo peníze na její opravu. Majitelka koupila objekt s přihlédnutím na jeho velmi špatný technický stav jako kulturní památku. V kupní smlouvě však nejsou stanoveny žádné sankce za to, jestli se o ni nebude řádně starat,“ sdělila novinám tajemnice žateckého městského úřadu Helena Šmeráková, která nám rovněž zaslala i kupní smlouvu. V té se lze pouze dočíst, že Město Žatec prodalo hrázděnku do vlastnictví J. F. (celé jméno redakci známo) za cenu 1,15 milionu korun. Kupní cena byla stanovena s ohledem na havarijní stav nemovitosti. Ve smlouvě se píše, že má budova poškozené obvodové zdivo, není odizolována proti vlhkosti, vnější a vnitřní omítky jsou poškozeny a stejně tak i odpady.

Jelikož je hrázděnka zapsána na seznamu kulturních nemovitých památek podléhá režimu zákona o památkové péči. Majitelka si musí být tedy vědoma, že je povinna na vlastní náklad pečovat o zachování památky, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před ohrožením, poškozením, znehodnocením nebo odcizením. Kulturní památku je povinna užívat pouze způsobem, který odpovídá jejímu kulturně politickému významu, památkové hodnotě a technickému stavu.

Společně s hrázděnkou šly do prodeje také sousední pozemky (nádvoří a zahrada) o výměře téměř 550 metrů čtvereční a také sousední dům č. p. 1333 obsazen nájemci.

Hrázděný dům v Žatci byl, podle datování použitého dřeva, postaven kolem roku 1673. První písemná zmínka se vztahuje až k roku 1685, kdy dům vlastnili dědicové jistého Bartoloměje Jeníka. Od té doby několikrát změnil majitele. V roce 1958 byl dům zapsán do seznamu českých kulturních památek. V roce 1990 získal objekt v restituci soukromý vlastník, který jej o dva roky později prodal provozovateli pohřební služby v Žatci. Ten neměl na jeho opravu peníze, hrázděnku nabídl městu jako dar. Architektura domu je odleskem německé renesance a nese takto zprostředkovaně v sobě sepjetí s gotickou tradicí.

Pokud i vás trápí něco v našem městě nebo máte tip na článek, napište nám na email fajkusova@ohremedia.cz nebo volejte na telefonní číslo 605 885 460.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

KUCHAŘ

Přijmu kuchařku nebo šikovnou paní do bistra v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

Poslední videa

Zahradní slavnost ZŠ P. Bezruče - závěrečné vystoupení mažoretek

Dvojice Andrejka a Kristinka to s hůlkami umí :-)

Přehrát video
Zahradní slavnost ZŠ P. Bezruče Žatec - děti ráje

Den je bez problémů, náš je čas Stále se nám nechce stát a stárnout Víme co říct, když se ptáte... :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, ulice Černobýla, původní, ale pěkný stav, 6. patro. Cena 7.200 Kč. Kauce 2 nájmy, jen pracujícím. Tel.: 774 236 773.

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

Vzpomínky

Pavel Duchek

Odešel, jak si to osud přál, ale v našich srdcích a vzpomínkách zůstává dál. Dne 1. 7. 2019 uplyne 17 let, co nás opustil pan Pavel Duchek ze Žatce. Kdo jste ho znali a měli rádi, vzpomeňte s námi. Manželka, dcery Pavla a Martina s rodinami.

Karel Bellan

Dne 1. 7. uplynou 4 roky, kdy navždy utichlo srdce pana Karla BELLANA. S láskou a zármutkem vzpomínají manželka, syn Karel, dcera Eva s rodinami a ostatní příbuzní.

Marie Sršňová

Když zemře maminka, babička, sluníčko zajde. V srdcích se uhnízdí smutek a žal. Po celém světě, ach sotva se najde, kdo by jak maminka, babička uměl mít rád. Už jsou to dva roky, co nás 30. 6. opustila paní Marie SRŠŇOVÁ. Se smutkem v srdci na ni vzpomínáme. Dcera Eva a syn Vlastimil s rodinou.