Město prodalo hrázděnku před deseti lety

Hedvika Fajkusová 2019-04-07 17:00:00

Do redakce opět dorazil další dotaz od naší čtenářky, kterou zajímá prodej žateckého domu, který se řadí k jedněm z nejstarších stojících objektů svého druhu v České republice.

,,Jsem žatecká rodačka, městskou dlažbu již ,,ošlapávám“ přes 60 let. V posledních letech se ale začínají objevovat věci, které mě hodně štvou, jako například: Proč Město prodalo soukromé osobě hrázděnku - dům č. p. 581 v ulici Pod Střelnicí. V našem městě nemáme moc architektonických pokladů. Toto je jeden z nich. A přesto se ho Město zbavilo. Jaká je pojistka, že tento objekt nedopadne stejně jako dům č. p. 93 v ulici Josefa Hory?“ napsala nám čtenářka I. L. (celé jméno redakci známo).

Město Žatec prodalo hrázděný dům takzvanou ,,hrázděnku“ v roce 2009 soukromé majitelce poté, kdy ho samo roku 1998 přijalo jako dar od soukromého vlastníka, který neměl na opravu hrázděnky peníze. Podle dostupných údajů se ho však ze stejného důvodu po více než deset letech ,,zbavilo“ také samo Město. Nepodařilo se mu získat peníze na opravu, a proto nabídlo nemovitost k prodeji.

,,Nemovitost se prodala v roce 2009 a její prodej odsouhlasilo tehdejší zastupitelstvo. Město nenašlo peníze na její opravu. Majitelka koupila objekt s přihlédnutím na jeho velmi špatný technický stav jako kulturní památku. V kupní smlouvě však nejsou stanoveny žádné sankce za to, jestli se o ni nebude řádně starat,“ sdělila novinám tajemnice žateckého městského úřadu Helena Šmeráková, která nám rovněž zaslala i kupní smlouvu. V té se lze pouze dočíst, že Město Žatec prodalo hrázděnku do vlastnictví J. F. (celé jméno redakci známo) za cenu 1,15 milionu korun. Kupní cena byla stanovena s ohledem na havarijní stav nemovitosti. Ve smlouvě se píše, že má budova poškozené obvodové zdivo, není odizolována proti vlhkosti, vnější a vnitřní omítky jsou poškozeny a stejně tak i odpady.

Jelikož je hrázděnka zapsána na seznamu kulturních nemovitých památek podléhá režimu zákona o památkové péči. Majitelka si musí být tedy vědoma, že je povinna na vlastní náklad pečovat o zachování památky, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před ohrožením, poškozením, znehodnocením nebo odcizením. Kulturní památku je povinna užívat pouze způsobem, který odpovídá jejímu kulturně politickému významu, památkové hodnotě a technickému stavu.

Společně s hrázděnkou šly do prodeje také sousední pozemky (nádvoří a zahrada) o výměře téměř 550 metrů čtvereční a také sousední dům č. p. 1333 obsazen nájemci.

Hrázděný dům v Žatci byl, podle datování použitého dřeva, postaven kolem roku 1673. První písemná zmínka se vztahuje až k roku 1685, kdy dům vlastnili dědicové jistého Bartoloměje Jeníka. Od té doby několikrát změnil majitele. V roce 1958 byl dům zapsán do seznamu českých kulturních památek. V roce 1990 získal objekt v restituci soukromý vlastník, který jej o dva roky později prodal provozovateli pohřební služby v Žatci. Ten neměl na jeho opravu peníze, hrázděnku nabídl městu jako dar. Architektura domu je odleskem německé renesance a nese takto zprostředkovaně v sobě sepjetí s gotickou tradicí.

Pokud i vás trápí něco v našem městě nebo máte tip na článek, napište nám na email fajkusova@ohremedia.cz nebo volejte na telefonní číslo 605 885 460.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.