Spřežení Lukáše Klímy překonalo další metu

Iveta Drlíková 2019-04-06 10:57:00

Musher Lukáš Klíma ze Siberian Husky teamu Liběšice – Žatec zvládl úspěšně další sportovní metu, když se svým sedmičlenným psím spřežením pokořil 170 kilometrů dlouhý závod Polardistans ve Švédsku. Při svém premiérovém startu dojeli ze šestadvaceti týmů na pěkném třináctém místě. Závod se jel nonstop, pouze s dvouhodinovou přestávkou. „Celkové třinácté místo bylo pro mě velkým překvapením, protože do Švédska jsme odjížděli s tím, že vůbec nevíme, co nás čeká a úspěch bude, když závod dokončíme. Během závodu jsme nasbírali mnoho cenných zkušeností, které se budeme snažit zúročit v příštím ročníku opět na 170 kilometrů nebo v jeho delší variantě, na 300 kilometrů,“ říká spokojený Lukáš Klíma.

START NA ZAMRZLÉM JEZEŘE

Na start ve městě Särna se Lukáš Klíma se svým spřežením postavil ve středu 6. března v 11 hodin. Samotný závod byl zahájen hromadným startem na místním zamrzlém jezeře. Trasu rozdělili organizátoři do dvou 85 kilometrových etap s jednou povinnou veterinární pauzou v délce minimálně dvou ho-din. „Ze startu jsem měl obavy, ale nakonec to bylo v pohodě a super zážitek. Prostorné jezero by pojalo i více spřežení, i když je pravda, že když jsme vjeli do lesa, kde se cesta začala zužovat, tak se tam dvě první spřežení zamotala a zastavila tak provoz. Byla to zajímavá podívaná na šestadvacet psích spřežení, stojících po dvou vedle sebe v zácpě. V tu chvíli se ale ukázalo, jak mají musheři spřežení „zmáknutá“. Na malém prostoru stálo rázem okolo dvě stě psů, nervózních a lačných po běhu, přesto zde nedošlo k jediné šarvátce a po chvilce se všichni rozjeli dál,“ popisuje Klíma vstup do závodu a poutavě pokračuje: „První kilometry byly neskutečně rychlé, až jsem si říkal, že to není úplně dobře u tak dlouhého a těžkého závodu. Z mraků se vyklubalo sluníčko a razantně se oteplilo, saně přestaly hladce klouzat po sněhu, který začal být jako písek a u pejsků dostavila jakási krize, nejeli úplně podle mých představ a já si říkal, že pokud takto budeme pokračovat dál, tak se dohrabeme maximálně tak do checkpointu. Po překonání neskutečně dlouhého stoupání, jehož posledních pět kilometrů nás vyneslo o čtyři sta padesát metrů výš na švédský Fjäll, kde se nám naskytla neskutečná podívaná na rozlehlé bílé náhorní pláně, pejsci v ledovém větru nabrali druhý dech a nastolili svoje klasické tempo. Uháněli jsme dál podél tyčového značení, které je zde umístěno každých čtyřicet metrů bílou pustinou, takovým způsobem, že se nám podařilo před kontrolním stanovištěm s povinnou pauzou předjet dvě spřežení.“

VSTŘÍC ŠVÉDSKÉ DIVOČINĚ

V cíli první etapy si Lukášův tým krátce odpočinul a také zde proběhla důkladná veterinární kontrola pejsků, aby za dvě hodiny vyrazili společně vstříc dalším mimořádným zážitkům. Noční etapa byla ale ještě mnohem náročnější. Začalo sněžit a ve vyšších partiích i hodně foukalo. „Od začátku jsme mírně stoupali, postupně se stoupání stávalo strmějším až do hor, kde se před námi ze tmy vynořila jakási strmá stěna, která neměla konce. Psi táhli, já jim pomáhal, jak se jen dalo, a krůček po krůčku jsme se vydrápali opět na Fjäll. Počasí zde již nebylo tak přívětivé jako při denním přejezdu. Vítr hnal padající sníh ve vodorovném směru, vidět bylo tak na deset metrů a stopa projetá spřeženími jedoucími před námi rychle mizela. Tady jsem si uvědomil věc, které jsem při všech předešlých závodech nevěnoval tolik pozornosti. To, že si psi zapamatují trať závodu již po jednom projetí a v následujícím roce na stejné trati vědí, kudy běžet, jsem věděl. Ale tady, ve švédské divočině, ještě nikdy neběželi a přesto jsem se na ně mohl a vlastně i musel spolehnout. Když já trasu neviděl, tak oni cítili a věděli kudy běžet. To byl asi ten nejsilnější zážitek, o kterém jsem dosud četl jen v knihách a teď jsem to zažíval na vlastní kůži a moc jsem si to užíval. Nevedl jsem psy já, ale oni mě,“ svěřil nám Lukáš Klíma jeden z nejsilnějších momentů.

KRÁTCE PO ČTVRTÉ V CÍLI

Po překonání nejvyššího bodu pokračovala trať lesem, kde vládlo už přívětivější počasí, a tak se dvacet kilometrů před cílem podařilo Lukášovi dojet další týmy. „Pejsci po sto padesáti ujetých kilometrech z ničeho nic začali cválat s náznakem, že bychom měli být v cíli před nimi. Opřel jsem se do saní a celý zbytek trasy jsem se odrážel, abych běh mým sedmi bojovníkům v postrojích, co nejvíce ulehčil. Během deseti kilometrů jsme předjeli dvě spřežení. Největší boje jsme sváděli se zkušenou francouzskou musherkou, nad kterou se nám podařilo získat malý náskok. Celé stíhání pejsky stálo ale mnoho sil a tak, když už nás od cíle dělil pouhý kilometrový přejezd jezera, začala nás pozvolna opět dojíždět a nakonec nás i předjela. My jsme tak do cíle dojeli ráno ve 4 hodiny a 17 minut se vteřinovým odstupem za nimi,“ přibližuje poslední chvilky L. Klíma.

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.