Spřežení Lukáše Klímy překonalo další metu

Iveta Drlíková 2019-04-06 10:57:00

Musher Lukáš Klíma ze Siberian Husky teamu Liběšice – Žatec zvládl úspěšně další sportovní metu, když se svým sedmičlenným psím spřežením pokořil 170 kilometrů dlouhý závod Polardistans ve Švédsku. Při svém premiérovém startu dojeli ze šestadvaceti týmů na pěkném třináctém místě. Závod se jel nonstop, pouze s dvouhodinovou přestávkou. „Celkové třinácté místo bylo pro mě velkým překvapením, protože do Švédska jsme odjížděli s tím, že vůbec nevíme, co nás čeká a úspěch bude, když závod dokončíme. Během závodu jsme nasbírali mnoho cenných zkušeností, které se budeme snažit zúročit v příštím ročníku opět na 170 kilometrů nebo v jeho delší variantě, na 300 kilometrů,“ říká spokojený Lukáš Klíma.

START NA ZAMRZLÉM JEZEŘE

Na start ve městě Särna se Lukáš Klíma se svým spřežením postavil ve středu 6. března v 11 hodin. Samotný závod byl zahájen hromadným startem na místním zamrzlém jezeře. Trasu rozdělili organizátoři do dvou 85 kilometrových etap s jednou povinnou veterinární pauzou v délce minimálně dvou ho-din. „Ze startu jsem měl obavy, ale nakonec to bylo v pohodě a super zážitek. Prostorné jezero by pojalo i více spřežení, i když je pravda, že když jsme vjeli do lesa, kde se cesta začala zužovat, tak se tam dvě první spřežení zamotala a zastavila tak provoz. Byla to zajímavá podívaná na šestadvacet psích spřežení, stojících po dvou vedle sebe v zácpě. V tu chvíli se ale ukázalo, jak mají musheři spřežení „zmáknutá“. Na malém prostoru stálo rázem okolo dvě stě psů, nervózních a lačných po běhu, přesto zde nedošlo k jediné šarvátce a po chvilce se všichni rozjeli dál,“ popisuje Klíma vstup do závodu a poutavě pokračuje: „První kilometry byly neskutečně rychlé, až jsem si říkal, že to není úplně dobře u tak dlouhého a těžkého závodu. Z mraků se vyklubalo sluníčko a razantně se oteplilo, saně přestaly hladce klouzat po sněhu, který začal být jako písek a u pejsků dostavila jakási krize, nejeli úplně podle mých představ a já si říkal, že pokud takto budeme pokračovat dál, tak se dohrabeme maximálně tak do checkpointu. Po překonání neskutečně dlouhého stoupání, jehož posledních pět kilometrů nás vyneslo o čtyři sta padesát metrů výš na švédský Fjäll, kde se nám naskytla neskutečná podívaná na rozlehlé bílé náhorní pláně, pejsci v ledovém větru nabrali druhý dech a nastolili svoje klasické tempo. Uháněli jsme dál podél tyčového značení, které je zde umístěno každých čtyřicet metrů bílou pustinou, takovým způsobem, že se nám podařilo před kontrolním stanovištěm s povinnou pauzou předjet dvě spřežení.“

VSTŘÍC ŠVÉDSKÉ DIVOČINĚ

V cíli první etapy si Lukášův tým krátce odpočinul a také zde proběhla důkladná veterinární kontrola pejsků, aby za dvě hodiny vyrazili společně vstříc dalším mimořádným zážitkům. Noční etapa byla ale ještě mnohem náročnější. Začalo sněžit a ve vyšších partiích i hodně foukalo. „Od začátku jsme mírně stoupali, postupně se stoupání stávalo strmějším až do hor, kde se před námi ze tmy vynořila jakási strmá stěna, která neměla konce. Psi táhli, já jim pomáhal, jak se jen dalo, a krůček po krůčku jsme se vydrápali opět na Fjäll. Počasí zde již nebylo tak přívětivé jako při denním přejezdu. Vítr hnal padající sníh ve vodorovném směru, vidět bylo tak na deset metrů a stopa projetá spřeženími jedoucími před námi rychle mizela. Tady jsem si uvědomil věc, které jsem při všech předešlých závodech nevěnoval tolik pozornosti. To, že si psi zapamatují trať závodu již po jednom projetí a v následujícím roce na stejné trati vědí, kudy běžet, jsem věděl. Ale tady, ve švédské divočině, ještě nikdy neběželi a přesto jsem se na ně mohl a vlastně i musel spolehnout. Když já trasu neviděl, tak oni cítili a věděli kudy běžet. To byl asi ten nejsilnější zážitek, o kterém jsem dosud četl jen v knihách a teď jsem to zažíval na vlastní kůži a moc jsem si to užíval. Nevedl jsem psy já, ale oni mě,“ svěřil nám Lukáš Klíma jeden z nejsilnějších momentů.

KRÁTCE PO ČTVRTÉ V CÍLI

Po překonání nejvyššího bodu pokračovala trať lesem, kde vládlo už přívětivější počasí, a tak se dvacet kilometrů před cílem podařilo Lukášovi dojet další týmy. „Pejsci po sto padesáti ujetých kilometrech z ničeho nic začali cválat s náznakem, že bychom měli být v cíli před nimi. Opřel jsem se do saní a celý zbytek trasy jsem se odrážel, abych běh mým sedmi bojovníkům v postrojích, co nejvíce ulehčil. Během deseti kilometrů jsme předjeli dvě spřežení. Největší boje jsme sváděli se zkušenou francouzskou musherkou, nad kterou se nám podařilo získat malý náskok. Celé stíhání pejsky stálo ale mnoho sil a tak, když už nás od cíle dělil pouhý kilometrový přejezd jezera, začala nás pozvolna opět dojíždět a nakonec nás i předjela. My jsme tak do cíle dojeli ráno ve 4 hodiny a 17 minut se vteřinovým odstupem za nimi,“ přibližuje poslední chvilky L. Klíma.

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.