Divadlo oslaví 170. narozeniny

Hedvika Fajkusová 2019-04-11 15:30:00

Fungování Městského divadla v Žatci se datuje od 22. dubna 1849. V tento den se poprvé otevřelo veřejnosti. V dubnu letošního roku tomu bude už 170 let, a to je důvod k velkolepým oslavám. Přichystána je celá řada akcí.

Současná historická budova žateckého divadla byla postavena díky sbírce tehdejších měšťanů. Základní kámen budovy byl položen 8. července 1848 a v listopadu již byla ukončena hrubá stavba. Takto rychlé tempo výstavby můžeme v dnešní době jen tiše závidět.

Žatecké divadlo je se svou letitou historií druhé nejstarší hrající divadlo v Čechách a bylo postaveno jako sedmé kamenné divadlo v tehdejším Rakousku - Uhersku.

První akcí v rámci oslav kulatého výročí byla soutěž ,,Divadla očima dětí“, která byla vypsána již začátkem tohoto roku. Zapojili se do ní žatecké základní školy. ,,V prostorách divadla již proběhla slavnostní vernisáž s vyhlášením výsledků. Sešlo se velké množství prací. Byl docela problém je vyhodnotit. Objevily se docela zajímavé věci nejen malířské, ale také grafické, keramické a 3D objekty. Nakonec se přistoupilo k tomu, že se ocenilo osmnáct výherců. V tuhle chvíli jsou v divadle všechny práce vystaveny. Součástí výstavy je i drobná výstava o historii divadla. Jsou vystavené kroniky, loutky a historické materiály,“ vysvětlil ředitel Městského divadla v Žatci Martin Veselý.

Oficiální oslavy výročí žateckého divadla však budou probíhat v dubnu a v květnu. 23. dubna odstartují celodenním programem pro školy a veřejnost. ,,Tím, že letos na 22. dubna připadá Velikonoční pondělí, se nám celá akce trochu zkomplikovala. Oslavy tedy odstartují 23. dubna celodenním programem. Začneme ráno v 8.30. Máme připravené kulturní a historická pásma v hodinových cyklech pro děti, studenty a v odpoledních hodinách i pro veřejnost. Vlastní pásmo bude dlouhé cirka 25 až 30 minut. Bude se skládat z několika částí. Návštěvníkům bude promítnut mapping na Brázdovu oponu. Myšlenkou je částečně rozpohybovat figury na Brázdově oponě a ukázat změnu koně v býka, kdy původní návrh byl opona s koněm, kterou na žádost tehdejší politické garnitury musel pan Brázda přemalovat na býka, protože kůň byl moc kapitalistické zvíře. Následovat bude video o historii divadla, pak scénka pro malé děti loutkohereckého divadla Jitřenka, kdy se odehraje úryvek z první loutkové hry, jak veřejnost a měšťané přispívali na stavbu divadla. Následovat bude kulturní program ZUŠ Žatec a na závěr opět loutkoherci,“ uvedl dále Martin Veselý a doplnil: ,,Pro veřejnost a dospělé bude loutkoherecká skupina nahrazena Operou Žatec. Blok, bude běžet od 8.30 do 16.30 hodin, kdy poslední blok je pro studenty středních škol a veřejnost. Vždy si školy musí rezervovat kapacitu v divadle. V tuto chvíli už probíhá telefonická rezervace. Pásmo je pro školy a veřejnost zdarma.“

Od 19 hodin začne v ten samý den Slavnostní divadelní večer, kterého se zúčastní pozvaní hosté, bývalí zaměstnanci divadla, ale i běžní návštěvníci, kteří za vstupné zaplatí symbolických sto korun. ,,Chtěli jsme večer pojmout formou setkání rodáků a lidí, kteří se léta pohybují kolem divadla nebo rodáci, kteří se v Žatci zapojili a nějakým způsobem se v rovině kultury prosazují. Program je víceméně sestaven formou besedy společenského večera. Je rozdělen na několik částí. Bude opět promítnut mapping a pak film o historii divadla. Jako první návštěvníky kulturně naladí Žatecký příležitostní sbor. Prvním hostem bude klavírní virtuóz Jiří Pazour, který formou talkshow zavzpomíná, jak v Žatci začínal a zahraje nám nějakou skladbu. Dalšími hosty budou Aleš Stroukal, Dominik Stroukal a Lukáš Záhoř. Následovat bude žatecký rodák Petr Kotvald, který zase řekne něco o své činnosti. Poslední blok bude více o historii a architektuře, kdy bude na pódium pozván spolek ,,A dál?“ a zároveň architekt Ondřej Tuček, který zpracovával studii divadla,“ popisuje, jak bude Slavnostní divadelní večer probíhat, Martin Veselý.

V pátek 26. dubna budou moci do divadla zavítat návštěvníci na rockovou operu Dark Side of the Moon od Pink Floyd v podání Filipa Benešovského a přátel. V sobotu 27. dubna zahraje Ústecký symfonický orchestr díla českých klasiků. V pondělí 29. dubna proběhne ochotnické představení Maryša. Oslavy vyvrcholí 26. května v Letním kině uvedením open air opery Libuše v hlavní roli s Evou Urbanovou.

Dále se k významnému jubileu žateckého divadla připravuje aktualizované vydání knihy o historii divadla - publikace bude vycházet z díla Jaroslava Venclíka, jež vyšlo k 150. výročí divadla. Nové vydání bude doplněno o kapitoly z posledních dvaceti let.

V režii místního spolku ,,A dál?“ bude pak 23. dubna rovněž akce pro veřejnost, která si bude moci přijít prohlédnout zázemí divadla a poslechnout si něco o jeho bohaté historii. Ve foyer městského divadla pak budou probíhat i další aktivity.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.