Divadlo oslaví 170. narozeniny

Hedvika Fajkusová 2019-04-11 15:30:00

Fungování Městského divadla v Žatci se datuje od 22. dubna 1849. V tento den se poprvé otevřelo veřejnosti. V dubnu letošního roku tomu bude už 170 let, a to je důvod k velkolepým oslavám. Přichystána je celá řada akcí.

Současná historická budova žateckého divadla byla postavena díky sbírce tehdejších měšťanů. Základní kámen budovy byl položen 8. července 1848 a v listopadu již byla ukončena hrubá stavba. Takto rychlé tempo výstavby můžeme v dnešní době jen tiše závidět.

Žatecké divadlo je se svou letitou historií druhé nejstarší hrající divadlo v Čechách a bylo postaveno jako sedmé kamenné divadlo v tehdejším Rakousku - Uhersku.

První akcí v rámci oslav kulatého výročí byla soutěž ,,Divadla očima dětí“, která byla vypsána již začátkem tohoto roku. Zapojili se do ní žatecké základní školy. ,,V prostorách divadla již proběhla slavnostní vernisáž s vyhlášením výsledků. Sešlo se velké množství prací. Byl docela problém je vyhodnotit. Objevily se docela zajímavé věci nejen malířské, ale také grafické, keramické a 3D objekty. Nakonec se přistoupilo k tomu, že se ocenilo osmnáct výherců. V tuhle chvíli jsou v divadle všechny práce vystaveny. Součástí výstavy je i drobná výstava o historii divadla. Jsou vystavené kroniky, loutky a historické materiály,“ vysvětlil ředitel Městského divadla v Žatci Martin Veselý.

Oficiální oslavy výročí žateckého divadla však budou probíhat v dubnu a v květnu. 23. dubna odstartují celodenním programem pro školy a veřejnost. ,,Tím, že letos na 22. dubna připadá Velikonoční pondělí, se nám celá akce trochu zkomplikovala. Oslavy tedy odstartují 23. dubna celodenním programem. Začneme ráno v 8.30. Máme připravené kulturní a historická pásma v hodinových cyklech pro děti, studenty a v odpoledních hodinách i pro veřejnost. Vlastní pásmo bude dlouhé cirka 25 až 30 minut. Bude se skládat z několika částí. Návštěvníkům bude promítnut mapping na Brázdovu oponu. Myšlenkou je částečně rozpohybovat figury na Brázdově oponě a ukázat změnu koně v býka, kdy původní návrh byl opona s koněm, kterou na žádost tehdejší politické garnitury musel pan Brázda přemalovat na býka, protože kůň byl moc kapitalistické zvíře. Následovat bude video o historii divadla, pak scénka pro malé děti loutkohereckého divadla Jitřenka, kdy se odehraje úryvek z první loutkové hry, jak veřejnost a měšťané přispívali na stavbu divadla. Následovat bude kulturní program ZUŠ Žatec a na závěr opět loutkoherci,“ uvedl dále Martin Veselý a doplnil: ,,Pro veřejnost a dospělé bude loutkoherecká skupina nahrazena Operou Žatec. Blok, bude běžet od 8.30 do 16.30 hodin, kdy poslední blok je pro studenty středních škol a veřejnost. Vždy si školy musí rezervovat kapacitu v divadle. V tuto chvíli už probíhá telefonická rezervace. Pásmo je pro školy a veřejnost zdarma.“

Od 19 hodin začne v ten samý den Slavnostní divadelní večer, kterého se zúčastní pozvaní hosté, bývalí zaměstnanci divadla, ale i běžní návštěvníci, kteří za vstupné zaplatí symbolických sto korun. ,,Chtěli jsme večer pojmout formou setkání rodáků a lidí, kteří se léta pohybují kolem divadla nebo rodáci, kteří se v Žatci zapojili a nějakým způsobem se v rovině kultury prosazují. Program je víceméně sestaven formou besedy společenského večera. Je rozdělen na několik částí. Bude opět promítnut mapping a pak film o historii divadla. Jako první návštěvníky kulturně naladí Žatecký příležitostní sbor. Prvním hostem bude klavírní virtuóz Jiří Pazour, který formou talkshow zavzpomíná, jak v Žatci začínal a zahraje nám nějakou skladbu. Dalšími hosty budou Aleš Stroukal, Dominik Stroukal a Lukáš Záhoř. Následovat bude žatecký rodák Petr Kotvald, který zase řekne něco o své činnosti. Poslední blok bude více o historii a architektuře, kdy bude na pódium pozván spolek ,,A dál?“ a zároveň architekt Ondřej Tuček, který zpracovával studii divadla,“ popisuje, jak bude Slavnostní divadelní večer probíhat, Martin Veselý.

V pátek 26. dubna budou moci do divadla zavítat návštěvníci na rockovou operu Dark Side of the Moon od Pink Floyd v podání Filipa Benešovského a přátel. V sobotu 27. dubna zahraje Ústecký symfonický orchestr díla českých klasiků. V pondělí 29. dubna proběhne ochotnické představení Maryša. Oslavy vyvrcholí 26. května v Letním kině uvedením open air opery Libuše v hlavní roli s Evou Urbanovou.

Dále se k významnému jubileu žateckého divadla připravuje aktualizované vydání knihy o historii divadla - publikace bude vycházet z díla Jaroslava Venclíka, jež vyšlo k 150. výročí divadla. Nové vydání bude doplněno o kapitoly z posledních dvaceti let.

V režii místního spolku ,,A dál?“ bude pak 23. dubna rovněž akce pro veřejnost, která si bude moci přijít prohlédnout zázemí divadla a poslechnout si něco o jeho bohaté historii. Ve foyer městského divadla pak budou probíhat i další aktivity.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.