Bude–li zájem, Klášterec nad Ohří občanům půjčí peníze na výměnu starých kotlů. Lze zařídit kotlíkové půjčky! Ale málo se to ví

Tomáš Skřipský 2019-05-18 07:22:00

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ/REGION (r) — O zapojení do nového a dosud téměř neznámého způsobu financování výměny nevyhovujících starých uhelných kotlů za ekologičtější uvažují v Klášterci nad Ohří a některých menších obcích našeho okresu. Jedná se o takzvané kotlíkové půjčky občanům, které doplňují daleko známější systém kotlíkových dotací. Jde o poslední příležitost, jak si vyměnit domácí kotel skoro zadarmo. Zapojí se i další města?

O co jde?

V případě kotlíkových dotací musí zájemce výměnu kotle zaplatit a teprve potom čekat na dotaci; to znamená, že musí mít buď našetřenou dostatečnou sumu nebo výměnu financovat například z úvěru.

V případě kotlíkové půjčky vstupují do hry obce, které díky novému programu Ministerstva životního prostředí žadateli dopředu půjčí celou částku, ze nejprve celou které se výměna kotle zaplatí. Poté, co účastník získá kotlíkovou dotaci, přepošle ji obci a zbytek půjčky bezúročně splácí v nízkých měsíčních splátkách.

Tato možnost se vztahuje na obyvatele strukturálně postižených krajů (Ústeckého, Karlovarského a Moravsko–slezského) a stát na tyto půjčky vyčlenil 740 miliónů korun. Jednou z velkých výhod je, že splátky kotlíkových půjček od občanů si obce budou smět ponechat a financovat jimi vlastní „zelené“ projekty.

Co dělat, pokud starý kotel na uhlí vlastníte a nemáte peníze na jeho výměnu, si ukážeme na příkladu již zmíněného Klášterce nad Ohří:

Ústecký kraj vyhlásí počátkem července poslední vlnu kotlíkových dotací. V rámci této dotace mohou občané získat až 120 tisíc korun na výměnu nevyhovujícího kotle a otopné soustavy. Tato příležitost se již nebude v budoucnu opakovat. Kotlíková půjčka je ve výši 150 až 200 tisíc korun, které město bezúročně půjčí občanovi. Občan městu v první splátce přepošle kotlíkovou dotaci až 120 tisíc korun, kterou dostane od kraje. Zbytek bude splácet až 10 let. Město též zřídí pozici kotlíkového poradce, který občanům poradí s vyřízením dotace. Je to jedinečná příležitost, jak mít nové ekologické topení při splátkách kolem 600 korun měsíčně. Peníze, které se městu takto vrátí, budou poté investovány do programů na zlepšení životního prostředí na jeho území.

Město se rozhodne o zapojení do kotlíkových půjček v případě dostatečného zájmu občanů, tedy pokud o ně projeví zájem nejméně 10 lidí. „Občané, kteří mají zájem o tuto půjčku, nechť se obrátí na vedoucí odboru komunikace a cestovního ruchu Adélu Václavíkovou,“ řekl Nástupu klášterecký místostarosta David Kodytek.

Koho se výměna kotle týká

Od 1. září 2022 nebudou moci být provozovány teplovodní kotle zapojené na ústřední topení spalující uhlí nebo dřevo 1. a 2. třídy. Podle čeho poznáte, že vlastníte takovýto kotel?

- Kotel je na ruční přikládání uhlí nebo dřeva bez ventilátoru a elektronické regulace.

- Kotel byl vyroben před rokem 2008.

- Kotel nemá štítek, kde by bylo uvedeno, že je 3., 4. či 5. třídy.

- Kotel byl podomácku vyroben.

Pokud byste provozovali takovýto kotel po roce 2022, vystavujete se riziku pokuty až 50 tisíc korun.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video