Chomutovský kalamář vyhlásil vítěze 18. ročníku

Soňa Šímová 2019-05-23 10:12:00

CHOMUTOV (soš) — 25 soutěžících, kteří poslali celkem 35 děl. To byl osmnáctý ročník tradiční literární soutěže pro všechny amatérské spisovatele. Zároveň byl prvním, který se posunul za hranice regionu a dal šanci pisálkům z celé republiky. Porota se shodla, že na množství i kvalitě děl to bylo natolik znatelné, že vybrat ty nejlepší letos opravdu nebylo snadné.

Ve čtvrtek 16. května se v sále chomutovského Domečku ve slavnostní atmosféře sešli porotci (ve složení Renata Šindelářová, Petra Martišková, Helena Čermáková, Soňa Šímová, Ota Schnepp a Libor Řezníček), náměstek primátora Milan Märc a amatérští spisovatelé. Ti si nejprve poslechli poutavé vyprávění spisovatelky Petry Martiškové. „Když člověk hodně čte, tak pak i lépe píše,“ podělila se spisovatelka o jednu z rad. Soutěžící pak měli možnost pokládat otázky a tak se postupně dozvěděli, jestli je jednodušší psát pohádky nebo literaturu pro mládež, zda má Petra Martišková nějaké psací rituály i to, kdy vyjdou její další knihy. Pak už ovšem čas pokročil a v očích soutěžících se objevila lehká nervozita, jak to vlastně všechno dopadlo.

Kategorie 14 – 19 let:

Jak prozradila 18letá studentka kadaňského gymnázia Lucie Bajerová z Podbořan, s posláním svých prací do soutěže váhala rok. A jak se porota shodla, vůbec nemusela. Odnesla si první místo za poezii i prózu a třetí místo za mikropovídku (ta již nebyla věkově ohraničena a zápolila tedy i s o mnoho zkušenějšími amatérskými spisovateli). „Zajímá mě historie a mytologie, mým oblíbeným autorem je třeba Tolkien, ráda si ale přečtu i klasickou literaturu. Píši už od 12 let. V současnosti mám rozepsanou knihu, kterou doufám, že vydám,“ svěřila se po soutěži. Lucie Bajerová je určitě inspirací pro všechny, kdo stejně, jako ona váhají a raději své práce schovávají takříkajíc do šuplíku. První místo za poezii sdílel spolu s Lucií její spolužák Tomáš Hodyc. V próze pak obsadil druhé místo.

Kategorie 20 a více let:

Pro ocenění si z daleké Jihlavy nepřijel, natočil ovšem děkovné video, které mohli všichni na závěr ceremoniálu zhlédnout. Josef Tykal již před pár lety vydal samonákladem knihu Dech Atlantidy. A že 65letého stavaře psaní baví, bylo znát i na jeho zaslaných pracích. První místo si odnesl za poezii i prózu. Na druhém místě se s básní Cesta k peklu umístila operátorka RTG Lucie Melicharová z Chomutova. A třetí místo obsadila nejstarší účastnice soutěže 77letá důchodkyně Jiřina Hofmanová ze Žatce, dříve dětská sestra, která soutěžila s básní Čas utíká. V próze obsadila stříbrnou příčku 32letá Nikola Beljajevová z Chomutova, která je v současné době pečující matkou v domácnosti. Svou povídku s názvem S odvahou štěstí přichází dostála obsahu, o kterém pojednávala. Na třetím místě se umístila 29letá všeobecná sestra v domově pro seniory Nikola Žerebov z Plzně, jejíž povídka Navrácená sestra ze záhrobí nesla duchovní rozměr.

Kategorie mikropovídka:

Tématu Krušné hory se nejlépe zhostila 51letá knihovnice Dagmar Holubcová z Kynšperka nad Ohří. Její počin potěšil a pobavil nejen porotu, ale i ostatní soutěžící, před kterými svou práci bez ostychu přečetla. Druhé místo si odnesla 68letá důchodkyně ze Žatce Irena Hanousková. Ta si zároveň vysloužila i Ocenění poroty za zvláštní literární počin za svůj volný verš.

Výherci si odnesli diplomy, věcné ceny od statutárního města Chomutov a poukázky do knihkupectví. Vítězné práce si můžete přečíst v letních vydání týdeníků Nástup, Žatecké noviny, Lounský Press a Region Podbořanska.

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Prohlídka nové sportovní haly v Podbořanech

Provedl nás technický správce Ladislav Bokr.

Přehrát video
Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video