Rybník v Radíčevsi zarůstá rákosím a žabincem

Hedvika Mašková 2019-06-02 14:00:00

Nejsou tomu ještě ani dva roky, kdy proběhlo velké čištění rybníku v Radíčevsi a místní občany opět trápí jeho nepěkný vzhled. Nežádoucím jevem je zde žabinec, který je starostí snad všech rybníků. Dalším problémem je pak orobinec, který by eventuální na některých místech být vůbec nemusel. Navíc rybník prorůstá velmi rychle. Radíčevští se obávají, že za chvilku bude rybník vypadat stejně jako před čištěním, ne-li ještě hůř.

Čištění rybníku v Radíčevsi začalo v září 2017 výlovem ryb. Kapry, líny a karase rybáři vypustili do Ohře a začalo se s odbahňováním. Výběrové řízení tenkrát vyhrála firma Šilhánek a syn. Na záchranu vzácných rostlin a žab pak dohlíželi ochránci přírody. Město Žatec za vypuštění, vyčištění a další související práce, včetně úpravy okolí a vybudování mostních propustků na rybníku v Radíčevsi, zaplatilo 1,3 milionu korun. Akci tehdy podpořila také dotace od Ministerstva zemědělství České republiky. Vyčištěný rybník přestal místní obyvatele trápit silným zápachem a těšili se z toho, že se stane místem jejich procházek a po sezení. Nadále měl zůstat prostorem, kde žijí vzácné rostliny a živočichové. V rybníku se nachází kriticky ohrožená rostlina růžkatec ponořený a ze živočichů obojživelník skokan skřehotavý.

Nyní po necelých dvou letech občanům vadí jeho nevábný vzhled. ,,V obci Radíčevsi jsem se narodil (před 70 lety), mlhavě si pamatuji ještě první čištění rybníka. Ale to v jakém stavu je rybník uprostřed návsi a u hlavní silnice po předloňském čištění je něco hrozného. Rybník nebyl nikdy jako koupaliště, i když jsme se v něm koupali. Vždy v něm byly žáby, ale byl bez rákosu a žabince. Ten pohled je na něj prostě strašný a musí upoutat pozornost i všech projíždějících řidičů,“ rozčiluje se například jeden z místních občanů.

Podle předsedy osadního výboru v Radíčevsi Jindřicha Koloucha zřejmě během čištění rybníka došlo ke špatné dohodě, kde by měl orobinec zůstat, a kde by být případně nemusel. Dříve totiž v rybníku nebyl vůbec. Tím, jak se vodní plocha postupně zanáší, se mu daří a roste velmi rychle. 

Místní občané se rovněž domnívají, že bylo pochybeno již během čištění rybníku. Nebylo prý provedeno důkladně. Spěchalo se, rybník neměl dostatečný čas na to, aby vyschl a při těžbě spodního kalu se namísto toho odvozila velká spousta vody.

,,Je to jako kdyby vzali peníze a tamhle někam je vyhodili. Úplně zbytečný. Příštím rokem nebo ještě letos to tu bude zase smrdět. Hrozný to bude,“ nadává další z místních občanů.

Na začátku celého problému Město avizovalo, že nelze začít s čištěním rybníku, dokud není vyřešeno odpadové hospodářství. Za minulého režimu zde prý proběhla akce ,,Z“, kdy se dělala kanalizace na dešťovou vodu, která vede podél hlavní silnice. Na pravé straně je vyústěná do rybníku, kam přitéká veškerá splašková voda ze silnice včetně prachu, listí i pet lahví, které se zachytávají v orobinci. Podle některých si prý několik zdejší občanů za komunistického režimu do kanalizace narazilo své žumpy.

,,Při kontrole se žádné černé přípojky nenašly. Nejde to zjistit, pokud se lidé nepřiznají,“ sdělil našim novinám odbor život ního prostředí. Podle informací někteří radíčevští občané trvdili, že si nechávají vyvážet žumpu, ale při kontrole měli otvor tak zarezlý, že nešel ani otevřít. Je tedy možné, že k vypouštění odpadních vod z některých rodinných domů do rybníka stále dochází.

Čištění rybníku bylo však prováděno odbornými osobami a všechny předpoklady dané papírově byly dle odboru životního prostředí splněny.

,,Vzhledem k rozsahu prací, které byly na rybníce provedeny, v současné době nemá město další záměry,“ vysvětlila starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Radíčevským tak nezbývá nic jiného než vznášet podněty a dát o sobě vědět na žatecké radnici, pod kterou vesnice spadá. 


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.