ROZHOVOR: Ve Spořicích chtějí mít před školou chytré náměstí

Tomáš Skřipský 2019-06-02 09:54:00

SPOŘICE — Spořice byly po vzniku samostatného Československa jednou z prvních obcí v okrese Chomutov, která měla českou školu. Ta vznikla roku 1919 a letos tedy slaví rovných sto let svého trvání. Škola fungovala nejprve jako jednotřídní, ale již o rok později byla rozšířena na dvoutřídku. Starosty obce Romana Branda jsme se zeptali:

Předloni proběhla poměrně zásadní dostavba spořické „základky“. Plánuje obec ve škole další investice?

Chystáme rekonstrukci sociálního zařízení a všech tří učeben. Odhadované náklady činí dva až dva a půl miliónu korun a obec bude vše financovat kompletně ze své pokladny; jde o nejrozsáhlejší letošní investiční akci. Škola jako malotřídní funguje dodnes — první ročník je samostatný, druhý se třetím a čtvrtý s pátým jsou vyučovány společně.

Co ostatní investiční akce?

V obci a okolí jsme nedávno například vysadili několik stovek nových stromů v rámci obměny zeleně. S touto akcí nám významně pomohly Severočeské doly Chomutov. V lokalitě V Loužích jsme tento měsíc také dokončili výstavbu víceúčelového hřiště na míčové sporty. Relativně menší investicí bude oprava asi kilometrového úseku na naší části cyklostezky Černovice — Březno; ta bude spočívat v úpravě povrchu tak, aby z polní cesty vznikla regulérní stezka pro cyklisty. Dvě další velké investice jsou ve stádiu příprav. První je oprava páteřní Smetanovy ulice s předpokládanými náklady kolem 16 miliónů korun. Zda se akce příští rok rozběhne, záleží na tom, zda získáme dotaci, o kterou opakovaně žádáme. Druhou připravovanou akcí je celkové vyřešení podoby Náměstí generála Svobody, kterou bychom rádi dokončili ještě v tomto volebním období, tedy zhruba do poloviny roku 2022.

Co si pod spojením „vyřešení celkové podoby náměstí“ představit?

Mou vizí je vytvoření jakéhosi „chytrého náměstí“, přirozeného centra obce, na kterém by občané mohli využívat nejrůznější „chytré technologie“ — lavičky s wi–fi připojením či možností USB nabíjení a tak dále. Děti by se tam mohly vyřádit na předloni zprovozněném multifukčním sportovišti, mladí by tu byli zdarma on–line se svými mobily a dospělí by si mohli normálně popovídat, jak to bývalo zvykem dříve. Nad tím vším by mohly bdít třeba inteligentní semafory, které usměrní příliš spěchající řidiče… Úpravy okolí kostela a parku na náměstí jsou hotovy z dřívějška a zbývá vyřešit budoucnost bývalé hasičské nádrže, která prý v dřívějších dobách sloužila k napájení kočárových spřežení. Jak se traduje, koně i s kočárem vjeli do mělké jámy s vodou, napojili se a pokračovali v cestě. Máme už studii, která počítá se zasypáním nádrže a vydlážděním celého prostoru, ale starousedlíkům se to nepozdává, protože výrazný vodní prvek byl na náměstí odjakživa. Letos proto chceme obeslat architektonické fakulty a uspořádat jakousi soutěž o řešení celého prostoru a propojení tradice s novými technologiemi. Z nejlepších návrhů chceme vybrat definitivní řešení.

Jak jste zmínil, náměstí vždy byla symbolickým centrem společného života v obci. Jak jsou na tom Spořičtí dnes? Scházejí se, aby trávili čas pospolu?

Společný život v obci si troufám označit za bohatý. Před měsícem se u nás například konaly farmářské trhy, pořádané ve spolupráci s MAS Sdružení západní Krušnohoří, které se těší značné oblibě. Následovalo každoroční pálení čarodějnic a v pondělí 27. května zdejší Sokol za pomoci Severočeských dolů uspořádal v naší sportovní hale exhibiční utkání legendární dvojice stolních tenistů Panský — Orlowski. Následovat budou Den dětí, v létě tradiční příměstské tábory pro děti a hojně navštěvovaný multižánrový festival. V srpnu se lidé mohou sejít na Bartolomějské pouti. Opravdu masové oblibě se pak těší podzimní „Spořická šestka“, kterou pořádá zdejší běžecký oddíl.

Překonat během či chůzí ĺze tratě nejrůznější délky buď po Spořicích nebo v jejich okolí po okrajích dobývacího prostoru Severočeských dolů, které pořádající klub podporují. Společný život obce každoročně uzavírají již tradiční adventní koncerty. Za zmínku v neposlední řadě stojí, že SD nám letos také pomohly s dětským fotbalovým turnajem Spořická liga nadějí, kde se regionální dětská mužstva ročníků 2008–09 utkala se stejně starými fotbalisty prvoligových klubů typu Sparty, Slavie, Plzně, Liberce, Teplic, Ostravy… Sešlo se u nás přes 200 dětí.

Tomáš SKŘIPSKÝ


 1. foto: Právě dokončené multifunkční hřiště V Loužích. 

2. foto: Bývalá požární nádrž v centru Spořic. Už dříve vznikly plány ny její zasypání, nyní obec uvažuje o její přeměně v nějaký atraktivní vodní prvek. Tomáš SKŘIPSKÝ (2x) 


Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.