ROZHOVOR: Ve Spořicích chtějí mít před školou chytré náměstí

Tomáš Skřipský 2019-06-02 09:54:00

SPOŘICE — Spořice byly po vzniku samostatného Československa jednou z prvních obcí v okrese Chomutov, která měla českou školu. Ta vznikla roku 1919 a letos tedy slaví rovných sto let svého trvání. Škola fungovala nejprve jako jednotřídní, ale již o rok později byla rozšířena na dvoutřídku. Starosty obce Romana Branda jsme se zeptali:

Předloni proběhla poměrně zásadní dostavba spořické „základky“. Plánuje obec ve škole další investice?

Chystáme rekonstrukci sociálního zařízení a všech tří učeben. Odhadované náklady činí dva až dva a půl miliónu korun a obec bude vše financovat kompletně ze své pokladny; jde o nejrozsáhlejší letošní investiční akci. Škola jako malotřídní funguje dodnes — první ročník je samostatný, druhý se třetím a čtvrtý s pátým jsou vyučovány společně.

Co ostatní investiční akce?

V obci a okolí jsme nedávno například vysadili několik stovek nových stromů v rámci obměny zeleně. S touto akcí nám významně pomohly Severočeské doly Chomutov. V lokalitě V Loužích jsme tento měsíc také dokončili výstavbu víceúčelového hřiště na míčové sporty. Relativně menší investicí bude oprava asi kilometrového úseku na naší části cyklostezky Černovice — Březno; ta bude spočívat v úpravě povrchu tak, aby z polní cesty vznikla regulérní stezka pro cyklisty. Dvě další velké investice jsou ve stádiu příprav. První je oprava páteřní Smetanovy ulice s předpokládanými náklady kolem 16 miliónů korun. Zda se akce příští rok rozběhne, záleží na tom, zda získáme dotaci, o kterou opakovaně žádáme. Druhou připravovanou akcí je celkové vyřešení podoby Náměstí generála Svobody, kterou bychom rádi dokončili ještě v tomto volebním období, tedy zhruba do poloviny roku 2022.

Co si pod spojením „vyřešení celkové podoby náměstí“ představit?

Mou vizí je vytvoření jakéhosi „chytrého náměstí“, přirozeného centra obce, na kterém by občané mohli využívat nejrůznější „chytré technologie“ — lavičky s wi–fi připojením či možností USB nabíjení a tak dále. Děti by se tam mohly vyřádit na předloni zprovozněném multifukčním sportovišti, mladí by tu byli zdarma on–line se svými mobily a dospělí by si mohli normálně popovídat, jak to bývalo zvykem dříve. Nad tím vším by mohly bdít třeba inteligentní semafory, které usměrní příliš spěchající řidiče… Úpravy okolí kostela a parku na náměstí jsou hotovy z dřívějška a zbývá vyřešit budoucnost bývalé hasičské nádrže, která prý v dřívějších dobách sloužila k napájení kočárových spřežení. Jak se traduje, koně i s kočárem vjeli do mělké jámy s vodou, napojili se a pokračovali v cestě. Máme už studii, která počítá se zasypáním nádrže a vydlážděním celého prostoru, ale starousedlíkům se to nepozdává, protože výrazný vodní prvek byl na náměstí odjakživa. Letos proto chceme obeslat architektonické fakulty a uspořádat jakousi soutěž o řešení celého prostoru a propojení tradice s novými technologiemi. Z nejlepších návrhů chceme vybrat definitivní řešení.

Jak jste zmínil, náměstí vždy byla symbolickým centrem společného života v obci. Jak jsou na tom Spořičtí dnes? Scházejí se, aby trávili čas pospolu?

Společný život v obci si troufám označit za bohatý. Před měsícem se u nás například konaly farmářské trhy, pořádané ve spolupráci s MAS Sdružení západní Krušnohoří, které se těší značné oblibě. Následovalo každoroční pálení čarodějnic a v pondělí 27. května zdejší Sokol za pomoci Severočeských dolů uspořádal v naší sportovní hale exhibiční utkání legendární dvojice stolních tenistů Panský — Orlowski. Následovat budou Den dětí, v létě tradiční příměstské tábory pro děti a hojně navštěvovaný multižánrový festival. V srpnu se lidé mohou sejít na Bartolomějské pouti. Opravdu masové oblibě se pak těší podzimní „Spořická šestka“, kterou pořádá zdejší běžecký oddíl.

Překonat během či chůzí ĺze tratě nejrůznější délky buď po Spořicích nebo v jejich okolí po okrajích dobývacího prostoru Severočeských dolů, které pořádající klub podporují. Společný život obce každoročně uzavírají již tradiční adventní koncerty. Za zmínku v neposlední řadě stojí, že SD nám letos také pomohly s dětským fotbalovým turnajem Spořická liga nadějí, kde se regionální dětská mužstva ročníků 2008–09 utkala se stejně starými fotbalisty prvoligových klubů typu Sparty, Slavie, Plzně, Liberce, Teplic, Ostravy… Sešlo se u nás přes 200 dětí.

Tomáš SKŘIPSKÝ


 1. foto: Právě dokončené multifunkční hřiště V Loužích. 

2. foto: Bývalá požární nádrž v centru Spořic. Už dříve vznikly plány ny její zasypání, nyní obec uvažuje o její přeměně v nějaký atraktivní vodní prvek. Tomáš SKŘIPSKÝ (2x) 


Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním hezký byt 3+1 na Březenecké za menší. Email: polly3@email.cz. (240)

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám 2 garáže se zahradou v Chomutově, 750 m2, cena dohodou. - Tel. 605 366 986.

Vzpomínky

Krista Adamová

Rok za rokem ubíhá, čas prý rány hojí, vzpomínka na Tebe však stále stejně bolí. - Dne 20. června uplyne 21 smutných let, kdy nás navždy opustila naše milovaná maminka, sestra a teta, paní Krista ADAMOVÁ z Klášterce na Ohří. S láskou a úctou stále vzpomínají a za tichou vzpomínku všem, kteří ji měli rádi, děkují synové Jaroslav a Ervín s rodinami, sestry Běta, Truda a Věra s rodinami.

Věra Froňková

V srdci zůstává živý obraz a vzpomínka, už se nevrátí naše drahá maminka. - Dne 19. června uplynulo deváté smutné výročí úmrtí paní Věry FROŇKOVÉ z Klášterce nad Ohří. S láskou vzpomínají syn Josef a dcera Anna s rodinami. Všem za vzpomínku děkujeme.

Josef Kunc

Dne 4. června 2019 by pan Josef KUNC oslavil 80. narozeniny. Před 7 lety se však vydal na cestu, ze které již není návratu. Vzpomeňte s námi a vy, kdož jste ho znali, uctěte jeho památku tichou vzpomínkou. S láskou dcera Jitka s rodinou, syn Josef s manželkou Aničkou a manželka Julie.