Na Lounsku volila jen čtvrtina obyvatel

Lucie Steklá 2019-05-30 09:39:00

Lounsko (lus) Jak se předpokládalo, volební účast ve víkendových volbách do Evropského parlamentu nebyla nijak vysoká. Hlasy voličů většinou patřily hnutí ANO. Nejvyšší volební účast měl Brodec, kde volila polovina lidí.

V rámci České republiky činila 28,72 procenta. Ti, kteří volili, 2 388 304 lidí, rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Jednadvacet poslaneckých mandátů si rozdělí sedm politických subjektů: ANO, ODS, STAN+TOP 09, Piráti, SPD, KDU-ČSL a KSČM.  

Také v okrese Louny zvítězilo hnutí Andreje Babiše ANO 2011, s dvojnásobným náskokem na druhé nejúspěšnější uskupení, jímž byla ODS. Od obyvatel lounského okresu získalo hnutí ANO 4 986 hlasů (29,98 procent), druhou v pořadí Občanskou demokratickou stranu volilo 2 091 lidí (12,57 procenta). Třetí stranou, která u obyvatel okresu bodovala, byla Komunistická strana Čech a Moravy, jíž hlas dalo 1 833 lidí (11,02 procenta). Nad desetiprocentní hranici získaných hlasů se v okrese dostalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury - SPD (10,23 procenta; 1 703 hlasů) a Česká pirátská strana (1 692 hlasů, 10,17 procenta hlasů). Sedm procent hlasů získala Koalice STAN (starostové) a TOP 09 (1 217 hlasů), Česká strana sociálně demokratická získala 695 hlasů.

Volební účast v okrese Louny byla druhou nejvyšší v rámci Ústeckého kraje. Zvolit zástupce ze třiceti devíti volebních uskupení přišlo na Lounsku, Žatecku a Podbořansku přes šestnáct tisíc lidí - 24,33 procenta voličů. Nejvíce lidí v kraji přišlo volit v okrese Litoměřice (26 procent), nejméně naopak na Chomutovsku (19 procent).

V lounském okrese lidé volili ve 167 okrscích. Svůj hlas mohlo odevzdat šedesát devět tisíc voličů, dorazilo jich ale jen 16 744, tedy necelá čtvrtina občanů okresu oprávněných volit. Na Lounsku volilo v osmasedmdesáti okrscích 8 222 lidí (z 30 707 možných). Volební účast se tady vyhoupla na 26,78 procenta. Jen 18,85 procenta voličů dorazilo k urnám na Postoloprtsku, volilo tam ve čtrnácti okrscích 764 lidí (volit mohlo 4 053 lidí). Volební účast na Podbořansku byla 22,60 procenta, na Žatecku 22,59 procenta.

Z obcí Lounska zaznamenal nejvyšší volební účast Brodec, kde svůj hlas odevzdalo 51,43 procenta voličů. V obci žije sedmdesát lidí s oprávněním volit, využilo ho 36 z nich. Brodec je jedinou obcí, která ve volbách do Evropského parlamentu překročila padesáti procentní hranici volební účasti. Na čtyřicetiprocentní volební účast se dostaly obce čtyři. V Rané volilo devadesát lidí (z 213 možných, účast 42,25 procenta), v Počedělicích to bylo 102 voličů (z 246, volební účast 41,46 procenta), v Žerotíně volilo 40,88 procent obyvatel, což bylo 65 voličů ze 159 zapsaných, volební účast 40,19 procenta mělo Opočno, kde odvolilo 43 lidí (ze 107 voličů v seznamu). V žádné z obcí Lounska neklesla volební účast pod deseti-procentní hranici. Daleko k tomu ale neměli ve Veltěžích, kde odvolilo jen 11,93 procenta lidí, k urnám přišlo pouhých devětatřicet voličů. Nízkou volební účast měly také obce Břvany, Toužetín a Libčeves, kde nepřesáhla dvacet procent.

Ani účast ve dvou městech, Lounech a Postoloprtech, nebyla nijak vysoká. V jednadvaceti okrscích města Loun, kde mohlo svůj hlas odevzdat čtrnáct a půl tisíce voličů, dorazilo do volebních místností jen 3 681 lidí. Volební účast tu byla 25,24 procenta. Jen 680 obyvatel Postoloprt a jejich spádových obcích odevzdalo hlas do uren ve dvanácti okrscích. Volit přitom mohlo 3 639 lidí.

Hnutí ANO si tedy připsalo další vítězství v rámci okresu Louny, Ústeckého kraje i České republiky. Volby vyhrálo s 21,18 procenta hlasů, a získalo tak šest mandátů. Do Evropského parlamentu usednou také čtyři kandidáti za ODS, tři za Českou pirátskou stranu, stejně jako za hnutí STAN+TOP, dva mandáty získalo SPD T. Okamury a také KDU-ČSL, jeden mandát náleží KSČM.


Pro srovnání: Před pěti lety, v květnu 2014 volilo v eurovolbách v okrese Louny pouze 10 592 voličů ze sedmdesáti tisíc. Vítězem se v regionu, stejně jako v celé republice, i tehdy stalo hnutí ANO. Kandidáti z okresu Louny ale u voleb propadli, žádný tak nemá nakročeno do Bruselu. Volební účast byla velmi nízká v celé republice, jen něco málo přes 18 procent. V okrese Louny byla ale ještě nižší, k volbám dorazilo jen 15,1 procent lidí, což svědčí o nezájmu občanů.

K urnám v roce 2014 ale přišlo o šest tisíc lidí méně než při minulých eurovolbách v roce 2009. Tehdy volilo 16 821 lidí (23,9 procenta), číslo srovnatelné s letošními volbami a jejich procentní účastí. V roce 2004 volilo 17 488 lidí (25,3 procenta).

V přiložené tabulce najdete přehled volební účasti v obcích Lounska během voleb do Evropského parlamentu. Nejvyšší účast ve třech obcích je zvýrazněna tučně.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


REGISTROVANÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu: REGISTROVANOU ZDRAVOTNÍ SESTRU. Nástup možný od 1.1.2023. Směnný provoz. Požadujeme: praxi minimálně 3 roky, bezúhonnost. Přihlášky posílejte do 24.11.2022 na: luksova@dpszatec.cz. K přihlášce formou životopisu přiložte kopii dokladu o nejvyšším vzdělání. Ústní kolo výběrového řízení proběhne 29.11.2022 od 13 hodin.
E-mail: luksova@dpszatec.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video