Senioři usedli do školních lavic

Alla Želinská 2019-06-12 11:07:00

V rámci diplomové práce vznikl krásný mezigenerační projekt.

Co bude, až vyrostu? Tak znělo téma setkání v kryrské škole žáků 5. třídy s klienty vrouteckého Domova pro seniory. Zajímavý mezigenerační dialog zorganizovala v rámci výzkumu ke své diplomové práci Nikola Kudrnáčová z Kryr, která studuje učitelství pro 1. stupeň. Téma její diplomky zní „Setkávání se seniory jako příležitost k učení dětí mladšího školního věku“. 

Setkání školáků se seniory v pondělí 20. května bylo prvním ze dvou naplánovaných. A vydařilo se.

„Děti byly nadšené, jedná žákyně dokonce napekla pohoštění. Všichni si pečlivě připravili téma "Co bude, až vyrostu", vyprávěli babičkám a dědečkům, jak si představují svůj život. Senioři byli úžasní, na oplátku dětem řekli své plány z dětství a jakým směrem se jejich život vydal. Na závěr přidali skvělé rady do života, aby byl spokojený. Navzájem si děti i senioři darovali krásně ručně vyrobené dárečky,“ má radost ze setkání Nikola. Maminka dvou dětí nyní studuje v kombinované formě na pedagogické fakultě Karlovy univerzity, před mateřskou dovolenou pracovala jako učitelka ve škole v Krásném Dvoře. Angažuje se také ve volnočasovém centru Bertik v Kryrech a s dětmi pracuje už skoro 13 let. Dříve v zájmových aktivitách, teď spíše ve školství.

„Toto téma i doplňující aktivitu jsem si vybrala, protože je to neuvěřitelně obohacující a v interakci mezi různými generacemi dochází přirozeně a nenásilně k předávání zkušeností. Pro děti i pro seniory to moc znamená. Děti se mimo jiné učí globální odpovědnosti a senioři jsou rádi, že patří do společnosti a jsou vítáni. Ráda bych, aby se tyto aktivity rozvíjely i nadále a jsem ráda, že se sejdeme znovu 30. května, tentokrát v prostorách Domova pro seniory Vroutek. Tímto děkuji celé 5.A, paní učitelce Evě Legátové, paní ředitelce ZŠ Kryry Haně Lehnerové, zúčastněným seniorům a personálu DPS Vroutek a paní ředitelce domova Markétě Sosnové za neobyčejnou ochotu a nadšení pro spolupráci,“ dodala N. Kudrnáčová.  

Spokojenost je vzájemná. „Akce se nám hrozně líbila. Můžu mluvit za klienty i naši pracovnici volnočasových aktivit. Bylo velmi pěkné a zajímavé sledovat, jak si dvě generace tolik vzdálené vyměňují zkušenosti a názory. Věřím, že akce byla přínosná pro všechny zúčastněné. Již nyní se těšíme na další setkání,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Markéta Sosnová, která seniory, čtyři ženy a dva muže, také doprovázela. Rovněž páťáci se na další setkání těší. „Dokonce se mně ptali, jestli budou zas ti samí senioři, jak byli ze seznámení nadšení,“ usmívá se organizátorka. A jak se podařilo prolomit ledy? „Lehkou seznamovací aktivitou na téma ´co máme společného´. Potom všichni spolu skládali z obyčejného papíru most (mezigenerační most) a nakonec přišly na řadu proslovy. Vždy byli ve skupince tři děti a jeden senior,“ prozradila budoucí diplomovaná pedagožka.

Ve čtvrtek je čekalo druhé setkání – teď hostiteli byli senioři. Všichni úžasné osobnosti s životními zkušenostmi a moudry. Byla to vlastně jejich první akce s většími dětmi. Společně si opékali buřty a děti zahrály divadelní představení. Poté si mladí hosté prohlédli prostory domova.

                                 

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

VÝMĚNA BYTU

Vyměním hezký byt 3+1 na Březenecké za menší. Email: polly3@email.cz. (240)

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám 2 garáže se zahradou v Chomutově, 750 m2, cena dohodou. - Tel. 605 366 986.

Vzpomínky

Krista Adamová

Rok za rokem ubíhá, čas prý rány hojí, vzpomínka na Tebe však stále stejně bolí. - Dne 20. června uplyne 21 smutných let, kdy nás navždy opustila naše milovaná maminka, sestra a teta, paní Krista ADAMOVÁ z Klášterce na Ohří. S láskou a úctou stále vzpomínají a za tichou vzpomínku všem, kteří ji měli rádi, děkují synové Jaroslav a Ervín s rodinami, sestry Běta, Truda a Věra s rodinami.

Věra Froňková

V srdci zůstává živý obraz a vzpomínka, už se nevrátí naše drahá maminka. - Dne 19. června uplynulo deváté smutné výročí úmrtí paní Věry FROŇKOVÉ z Klášterce nad Ohří. S láskou vzpomínají syn Josef a dcera Anna s rodinami. Všem za vzpomínku děkujeme.

Josef Kunc

Dne 4. června 2019 by pan Josef KUNC oslavil 80. narozeniny. Před 7 lety se však vydal na cestu, ze které již není návratu. Vzpomeňte s námi a vy, kdož jste ho znali, uctěte jeho památku tichou vzpomínkou. S láskou dcera Jitka s rodinou, syn Josef s manželkou Aničkou a manželka Julie.