Senioři usedli do školních lavic

Alla Želinská 2019-06-12 11:07:00

V rámci diplomové práce vznikl krásný mezigenerační projekt.

Co bude, až vyrostu? Tak znělo téma setkání v kryrské škole žáků 5. třídy s klienty vrouteckého Domova pro seniory. Zajímavý mezigenerační dialog zorganizovala v rámci výzkumu ke své diplomové práci Nikola Kudrnáčová z Kryr, která studuje učitelství pro 1. stupeň. Téma její diplomky zní „Setkávání se seniory jako příležitost k učení dětí mladšího školního věku“. 

Setkání školáků se seniory v pondělí 20. května bylo prvním ze dvou naplánovaných. A vydařilo se.

„Děti byly nadšené, jedná žákyně dokonce napekla pohoštění. Všichni si pečlivě připravili téma "Co bude, až vyrostu", vyprávěli babičkám a dědečkům, jak si představují svůj život. Senioři byli úžasní, na oplátku dětem řekli své plány z dětství a jakým směrem se jejich život vydal. Na závěr přidali skvělé rady do života, aby byl spokojený. Navzájem si děti i senioři darovali krásně ručně vyrobené dárečky,“ má radost ze setkání Nikola. Maminka dvou dětí nyní studuje v kombinované formě na pedagogické fakultě Karlovy univerzity, před mateřskou dovolenou pracovala jako učitelka ve škole v Krásném Dvoře. Angažuje se také ve volnočasovém centru Bertik v Kryrech a s dětmi pracuje už skoro 13 let. Dříve v zájmových aktivitách, teď spíše ve školství.

„Toto téma i doplňující aktivitu jsem si vybrala, protože je to neuvěřitelně obohacující a v interakci mezi různými generacemi dochází přirozeně a nenásilně k předávání zkušeností. Pro děti i pro seniory to moc znamená. Děti se mimo jiné učí globální odpovědnosti a senioři jsou rádi, že patří do společnosti a jsou vítáni. Ráda bych, aby se tyto aktivity rozvíjely i nadále a jsem ráda, že se sejdeme znovu 30. května, tentokrát v prostorách Domova pro seniory Vroutek. Tímto děkuji celé 5.A, paní učitelce Evě Legátové, paní ředitelce ZŠ Kryry Haně Lehnerové, zúčastněným seniorům a personálu DPS Vroutek a paní ředitelce domova Markétě Sosnové za neobyčejnou ochotu a nadšení pro spolupráci,“ dodala N. Kudrnáčová.  

Spokojenost je vzájemná. „Akce se nám hrozně líbila. Můžu mluvit za klienty i naši pracovnici volnočasových aktivit. Bylo velmi pěkné a zajímavé sledovat, jak si dvě generace tolik vzdálené vyměňují zkušenosti a názory. Věřím, že akce byla přínosná pro všechny zúčastněné. Již nyní se těšíme na další setkání,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Markéta Sosnová, která seniory, čtyři ženy a dva muže, také doprovázela. Rovněž páťáci se na další setkání těší. „Dokonce se mně ptali, jestli budou zas ti samí senioři, jak byli ze seznámení nadšení,“ usmívá se organizátorka. A jak se podařilo prolomit ledy? „Lehkou seznamovací aktivitou na téma ´co máme společného´. Potom všichni spolu skládali z obyčejného papíru most (mezigenerační most) a nakonec přišly na řadu proslovy. Vždy byli ve skupince tři děti a jeden senior,“ prozradila budoucí diplomovaná pedagožka.

Ve čtvrtek je čekalo druhé setkání – teď hostiteli byli senioři. Všichni úžasné osobnosti s životními zkušenostmi a moudry. Byla to vlastně jejich první akce s většími dětmi. Společně si opékali buřty a děti zahrály divadelní představení. Poté si mladí hosté prohlédli prostory domova.

                                 

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

ŘIDIČ

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE. Požadujeme oprávnění skupiny C,E, prof. průkaz, karta řidiče. Více informací na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.