Senioři usedli do školních lavic

Alla Želinská 2019-06-12 11:07:00

V rámci diplomové práce vznikl krásný mezigenerační projekt.

Co bude, až vyrostu? Tak znělo téma setkání v kryrské škole žáků 5. třídy s klienty vrouteckého Domova pro seniory. Zajímavý mezigenerační dialog zorganizovala v rámci výzkumu ke své diplomové práci Nikola Kudrnáčová z Kryr, která studuje učitelství pro 1. stupeň. Téma její diplomky zní „Setkávání se seniory jako příležitost k učení dětí mladšího školního věku“. 

Setkání školáků se seniory v pondělí 20. května bylo prvním ze dvou naplánovaných. A vydařilo se.

„Děti byly nadšené, jedná žákyně dokonce napekla pohoštění. Všichni si pečlivě připravili téma "Co bude, až vyrostu", vyprávěli babičkám a dědečkům, jak si představují svůj život. Senioři byli úžasní, na oplátku dětem řekli své plány z dětství a jakým směrem se jejich život vydal. Na závěr přidali skvělé rady do života, aby byl spokojený. Navzájem si děti i senioři darovali krásně ručně vyrobené dárečky,“ má radost ze setkání Nikola. Maminka dvou dětí nyní studuje v kombinované formě na pedagogické fakultě Karlovy univerzity, před mateřskou dovolenou pracovala jako učitelka ve škole v Krásném Dvoře. Angažuje se také ve volnočasovém centru Bertik v Kryrech a s dětmi pracuje už skoro 13 let. Dříve v zájmových aktivitách, teď spíše ve školství.

„Toto téma i doplňující aktivitu jsem si vybrala, protože je to neuvěřitelně obohacující a v interakci mezi různými generacemi dochází přirozeně a nenásilně k předávání zkušeností. Pro děti i pro seniory to moc znamená. Děti se mimo jiné učí globální odpovědnosti a senioři jsou rádi, že patří do společnosti a jsou vítáni. Ráda bych, aby se tyto aktivity rozvíjely i nadále a jsem ráda, že se sejdeme znovu 30. května, tentokrát v prostorách Domova pro seniory Vroutek. Tímto děkuji celé 5.A, paní učitelce Evě Legátové, paní ředitelce ZŠ Kryry Haně Lehnerové, zúčastněným seniorům a personálu DPS Vroutek a paní ředitelce domova Markétě Sosnové za neobyčejnou ochotu a nadšení pro spolupráci,“ dodala N. Kudrnáčová.  

Spokojenost je vzájemná. „Akce se nám hrozně líbila. Můžu mluvit za klienty i naši pracovnici volnočasových aktivit. Bylo velmi pěkné a zajímavé sledovat, jak si dvě generace tolik vzdálené vyměňují zkušenosti a názory. Věřím, že akce byla přínosná pro všechny zúčastněné. Již nyní se těšíme na další setkání,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Markéta Sosnová, která seniory, čtyři ženy a dva muže, také doprovázela. Rovněž páťáci se na další setkání těší. „Dokonce se mně ptali, jestli budou zas ti samí senioři, jak byli ze seznámení nadšení,“ usmívá se organizátorka. A jak se podařilo prolomit ledy? „Lehkou seznamovací aktivitou na téma ´co máme společného´. Potom všichni spolu skládali z obyčejného papíru most (mezigenerační most) a nakonec přišly na řadu proslovy. Vždy byli ve skupince tři děti a jeden senior,“ prozradila budoucí diplomovaná pedagožka.

Ve čtvrtek je čekalo druhé setkání – teď hostiteli byli senioři. Všichni úžasné osobnosti s životními zkušenostmi a moudry. Byla to vlastně jejich první akce s většími dětmi. Společně si opékali buřty a děti zahrály divadelní představení. Poté si mladí hosté prohlédli prostory domova.

                                 

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video