Archeologové odhalili, že naši předci byli zdatní stavitelé

Dana Studničková 2011-05-27 00:00:00

Lenešice – Při odhalení pro následné zpevňování základů kostela sv. Šimona a Judy v Lenešicích byl na jižní straně kostela nalezen původní románský vstup do kostela. Dochovaný je vstupní práh. Podle způsobu opracování jej lze datovat na konec románského období či rannou gotiku. Jedná se o další fakt upřesňující dobu výstavby kostela do roku 1262. Dále byla nalezena trnož obíhající kostel a pokračující ve zdivu kostela. Tento nález by mohl pomoci objasnit původní podobu kostela. Před vchodem jsou vidět i zbytky vstupní místnosti do kostela. Při průzkumných pracích byly nalezeny lidské ostatky, které budou po skončení záchrany kostela uloženy za přítomnosti duchovního zpátky do země.

V pátek 20.5. byli celý den u kostela přítomni archeolog a Zdeněk Polaček z Lenešického okrašlovacího spolku a zodpovídali dotazy novinářů i dalších zájemců. Z. Plaček zve na akci Noc kostelů. Během koncertu Kvítku od 20 hodin vystoupí s krátkou přednáškou i archeolog Martin Volf na téma „Kostel v životě středověkého venkova“.
Ten před novináři chválil původní stavitele kostela, kteří ho velmi důkladně založili na místě s vysokou spodní vodou. Obrovské opukové kvádry začali pokládat až na připravené lože z čedičových valounů. Kostelu ublížily až barokní přestavby, které nerespektovaly nosnost stěn.

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Mezi Vroutkem a Podbořany vzniká cyklostezka

Staví ji Ekoinvest Sokolov, cca na 3. kilometru od Vroutku směr Podbořany jsme zastihli při bagrování pracovníka firmy Miroslava Duška.

Přehrát video
Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video