Nový kulturák otevřou na podzim 2020

Tomáš Skřipský 2019-07-07 06:42:00

BŘEZNO – Jak jsme nedávno psali v našem historickém seriálu Mlčenliví svědkové minulosti, na počátku letošního roku uplynulo pět set padesát let od doby, kdy 20. ledna 1469 král Jiří z Poděbrad udělil Březnu soubor základních městských práv a tuto ves s farním kostelem sv. Petra a Pavla povýšil do městského stavu. Jen těsně před tím, než si v Březně toto významné výročí připomněli, začala na místě někdejší restaurace U Rybníčka výstavba nového komunitního centra – multifunkčního kulturního domu, která je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší investicí obce za posledních třicet let. Starosty Zdeňka Valenty jsme se zeptali:

Můžete čtenářům připomenout, co je důvodem stavby nového kulturního domu?

Důvodem byl havarijní stav restaurace U Rybníčka, v jejímž případě se odborníci shodli, že levnější než rekonstrukce bude její stržení a výstavba zcela nové budovy. Sál, který v patře restaurace byl, už také potřebám obce nevyhovoval. Proto zastupitelé rozhodli o výstavbě nového kulturního domu. Její příprava trvala čtyři roky; na podzim loňského roku následoval podpis smlouvy o dílo a začalo bourání, které trvalo dva měsíce.

Co všechno nové zařízení nabídne?

Uvnitř bude restaurace, dvě bowlingové dráhy a sál pro 220 lidí. Jeho součástí bude pohyblivé hlediště, jehož řešení je unikátní a minimálně na severu Čech první svého druhu. Bude schováno pod tanečním parketem v sále, který se díky tomu v případě potřeby během 20 minut bez manipulace se stoly promění v divadlo s šedesátkou křesel. Nebude chybět ani venkovní posezení včetně prodejního kiosku a malý sál nad restaurací, vhodný například pro menší rodinné oslavy či svatby. Všechny prostory kulturního domu budou přístupné přes foyer, čímž může vzniknout propojený prostor pro celkem 350 lidí.

Kolik bude kulturní dům stát a z čeho jej obec financuje?

Celkové náklady budou zhruba ve výši 102 miliónů korun včetně DPH, hotovo má být na podzim příštího roku. Obec stavbu financuje ze svého, což by ovšem nebylo možné bez plateb za vydobytý nerost, které odvádějí Severočeské doly Chomutov a jejichž výše je stanovena zákonem. Naším cílem bylo mít to nejlepší, co lze za přiměřené peníze získat, a věřím, že kulturák bude sloužit ke spokojenosti všem. Věřím také, že budoucí generace si uvědomí, že právě v novém či zhodnoceném majetku jsou uloženy prostředky z uhlí, že jsme je investovali ve společném zájmu a jen tak bez užitku je „neprojedli“. Nebýt uhlí, nikdy bychom si něco takového nemohli dovolit.

Připravuje obec další investiční akce?

Máme již připravený projekt na dostavbu budovy základní školy u kostela sv. Petra a Pavla na plnohodnotnou devítiletku, protože dosud ji navštěvují jen žáci prvního až pátého ročníku. Předpokládané náklady jsou asi osmdesát miliónů korun a s dostavbou začneme asi až po dokončení kulturního domu. Máme v plánu zažádat o dotaci, ale hlavní část prostředků bude opět pocházet z poplatků za vydobytý nerost od Severočeských dolů.

Když je řeč o Severočeských dolech, na čem s nimi obec spolupracuje?

Naposledy Severočeské doly Chomutov, Základní škola a Mateřská škola Březno a obec zorganizovaly první společný dětský den s názvem Super den s Březenským drakem. Zájem o tuto akci byl doslova obrovský a předčil všechna očekávání; obec i areál dolů navštívily doslova davy lidí. Nejméně čtyřikrát do roka pak doly pro malé i velké obyvatele organizují kulturní, společenské a poznávací zájezdy; teď se děti byly například podívat na kostel u Drážďan, který byl – podobně jako kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – přesunut kvůli těžbě uhlí.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Foto: Rozestavěný kulturní dům na místě bývalé restaurace U Rybníčka v Březně. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video