Nový kulturák otevřou na podzim 2020

Tomáš Skřipský 2019-07-07 06:42:00

BŘEZNO – Jak jsme nedávno psali v našem historickém seriálu Mlčenliví svědkové minulosti, na počátku letošního roku uplynulo pět set padesát let od doby, kdy 20. ledna 1469 král Jiří z Poděbrad udělil Březnu soubor základních městských práv a tuto ves s farním kostelem sv. Petra a Pavla povýšil do městského stavu. Jen těsně před tím, než si v Březně toto významné výročí připomněli, začala na místě někdejší restaurace U Rybníčka výstavba nového komunitního centra – multifunkčního kulturního domu, která je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší investicí obce za posledních třicet let. Starosty Zdeňka Valenty jsme se zeptali:

Můžete čtenářům připomenout, co je důvodem stavby nového kulturního domu?

Důvodem byl havarijní stav restaurace U Rybníčka, v jejímž případě se odborníci shodli, že levnější než rekonstrukce bude její stržení a výstavba zcela nové budovy. Sál, který v patře restaurace byl, už také potřebám obce nevyhovoval. Proto zastupitelé rozhodli o výstavbě nového kulturního domu. Její příprava trvala čtyři roky; na podzim loňského roku následoval podpis smlouvy o dílo a začalo bourání, které trvalo dva měsíce.

Co všechno nové zařízení nabídne?

Uvnitř bude restaurace, dvě bowlingové dráhy a sál pro 220 lidí. Jeho součástí bude pohyblivé hlediště, jehož řešení je unikátní a minimálně na severu Čech první svého druhu. Bude schováno pod tanečním parketem v sále, který se díky tomu v případě potřeby během 20 minut bez manipulace se stoly promění v divadlo s šedesátkou křesel. Nebude chybět ani venkovní posezení včetně prodejního kiosku a malý sál nad restaurací, vhodný například pro menší rodinné oslavy či svatby. Všechny prostory kulturního domu budou přístupné přes foyer, čímž může vzniknout propojený prostor pro celkem 350 lidí.

Kolik bude kulturní dům stát a z čeho jej obec financuje?

Celkové náklady budou zhruba ve výši 102 miliónů korun včetně DPH, hotovo má být na podzim příštího roku. Obec stavbu financuje ze svého, což by ovšem nebylo možné bez plateb za vydobytý nerost, které odvádějí Severočeské doly Chomutov a jejichž výše je stanovena zákonem. Naším cílem bylo mít to nejlepší, co lze za přiměřené peníze získat, a věřím, že kulturák bude sloužit ke spokojenosti všem. Věřím také, že budoucí generace si uvědomí, že právě v novém či zhodnoceném majetku jsou uloženy prostředky z uhlí, že jsme je investovali ve společném zájmu a jen tak bez užitku je „neprojedli“. Nebýt uhlí, nikdy bychom si něco takového nemohli dovolit.

Připravuje obec další investiční akce?

Máme již připravený projekt na dostavbu budovy základní školy u kostela sv. Petra a Pavla na plnohodnotnou devítiletku, protože dosud ji navštěvují jen žáci prvního až pátého ročníku. Předpokládané náklady jsou asi osmdesát miliónů korun a s dostavbou začneme asi až po dokončení kulturního domu. Máme v plánu zažádat o dotaci, ale hlavní část prostředků bude opět pocházet z poplatků za vydobytý nerost od Severočeských dolů.

Když je řeč o Severočeských dolech, na čem s nimi obec spolupracuje?

Naposledy Severočeské doly Chomutov, Základní škola a Mateřská škola Březno a obec zorganizovaly první společný dětský den s názvem Super den s Březenským drakem. Zájem o tuto akci byl doslova obrovský a předčil všechna očekávání; obec i areál dolů navštívily doslova davy lidí. Nejméně čtyřikrát do roka pak doly pro malé i velké obyvatele organizují kulturní, společenské a poznávací zájezdy; teď se děti byly například podívat na kostel u Drážďan, který byl – podobně jako kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – přesunut kvůli těžbě uhlí.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Foto: Rozestavěný kulturní dům na místě bývalé restaurace U Rybníčka v Březně. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video