Nový kulturák otevřou na podzim 2020

Tomáš Skřipský 2019-07-07 06:42:00

BŘEZNO – Jak jsme nedávno psali v našem historickém seriálu Mlčenliví svědkové minulosti, na počátku letošního roku uplynulo pět set padesát let od doby, kdy 20. ledna 1469 král Jiří z Poděbrad udělil Březnu soubor základních městských práv a tuto ves s farním kostelem sv. Petra a Pavla povýšil do městského stavu. Jen těsně před tím, než si v Březně toto významné výročí připomněli, začala na místě někdejší restaurace U Rybníčka výstavba nového komunitního centra – multifunkčního kulturního domu, která je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší investicí obce za posledních třicet let. Starosty Zdeňka Valenty jsme se zeptali:

Můžete čtenářům připomenout, co je důvodem stavby nového kulturního domu?

Důvodem byl havarijní stav restaurace U Rybníčka, v jejímž případě se odborníci shodli, že levnější než rekonstrukce bude její stržení a výstavba zcela nové budovy. Sál, který v patře restaurace byl, už také potřebám obce nevyhovoval. Proto zastupitelé rozhodli o výstavbě nového kulturního domu. Její příprava trvala čtyři roky; na podzim loňského roku následoval podpis smlouvy o dílo a začalo bourání, které trvalo dva měsíce.

Co všechno nové zařízení nabídne?

Uvnitř bude restaurace, dvě bowlingové dráhy a sál pro 220 lidí. Jeho součástí bude pohyblivé hlediště, jehož řešení je unikátní a minimálně na severu Čech první svého druhu. Bude schováno pod tanečním parketem v sále, který se díky tomu v případě potřeby během 20 minut bez manipulace se stoly promění v divadlo s šedesátkou křesel. Nebude chybět ani venkovní posezení včetně prodejního kiosku a malý sál nad restaurací, vhodný například pro menší rodinné oslavy či svatby. Všechny prostory kulturního domu budou přístupné přes foyer, čímž může vzniknout propojený prostor pro celkem 350 lidí.

Kolik bude kulturní dům stát a z čeho jej obec financuje?

Celkové náklady budou zhruba ve výši 102 miliónů korun včetně DPH, hotovo má být na podzim příštího roku. Obec stavbu financuje ze svého, což by ovšem nebylo možné bez plateb za vydobytý nerost, které odvádějí Severočeské doly Chomutov a jejichž výše je stanovena zákonem. Naším cílem bylo mít to nejlepší, co lze za přiměřené peníze získat, a věřím, že kulturák bude sloužit ke spokojenosti všem. Věřím také, že budoucí generace si uvědomí, že právě v novém či zhodnoceném majetku jsou uloženy prostředky z uhlí, že jsme je investovali ve společném zájmu a jen tak bez užitku je „neprojedli“. Nebýt uhlí, nikdy bychom si něco takového nemohli dovolit.

Připravuje obec další investiční akce?

Máme již připravený projekt na dostavbu budovy základní školy u kostela sv. Petra a Pavla na plnohodnotnou devítiletku, protože dosud ji navštěvují jen žáci prvního až pátého ročníku. Předpokládané náklady jsou asi osmdesát miliónů korun a s dostavbou začneme asi až po dokončení kulturního domu. Máme v plánu zažádat o dotaci, ale hlavní část prostředků bude opět pocházet z poplatků za vydobytý nerost od Severočeských dolů.

Když je řeč o Severočeských dolech, na čem s nimi obec spolupracuje?

Naposledy Severočeské doly Chomutov, Základní škola a Mateřská škola Březno a obec zorganizovaly první společný dětský den s názvem Super den s Březenským drakem. Zájem o tuto akci byl doslova obrovský a předčil všechna očekávání; obec i areál dolů navštívily doslova davy lidí. Nejméně čtyřikrát do roka pak doly pro malé i velké obyvatele organizují kulturní, společenské a poznávací zájezdy; teď se děti byly například podívat na kostel u Drážďan, který byl – podobně jako kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – přesunut kvůli těžbě uhlí.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Foto: Rozestavěný kulturní dům na místě bývalé restaurace U Rybníčka v Březně. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ a ZŠ

Pracovní příležitost! Obec Bitozeves vypisuje konkurzní řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Bitozeves. Přihlášky zasílejte v zalepené obálce do 25. září 15 hodin (rozhodující je datum doručení) na adresu: Obec Bitozeves, Bitozeves 50, PSČ 440 01 nebo osobně na podatelnu Obce Bitozeves. Obálku označte slovy: ,,KONKURZ ZŠ BITOZEVES - NEOTVÍRAT". Požadavky: Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost pro výkon funkce ředitele podle zákona č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, organizační a řídící schopnosti, 4 roky praxe v přímé pedagogické činnosti. K přihlášce doložte (originály nebo úředně ověřené kopie): doklady o získání odborné kvalifikace, doklad o průběhu všech zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci rozvoje školy (max rozsah 3 stran strojopisu), lékařské potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce (ne starší 2 měsíců), výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců). Ředitel/ka bude jemnován/a na dobu určitou na období 6-ti let. Předpokládaný nástup 1.2. 2020.

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.