Nový kulturák otevřou na podzim 2020

Tomáš Skřipský 2019-07-07 06:42:00

BŘEZNO – Jak jsme nedávno psali v našem historickém seriálu Mlčenliví svědkové minulosti, na počátku letošního roku uplynulo pět set padesát let od doby, kdy 20. ledna 1469 král Jiří z Poděbrad udělil Březnu soubor základních městských práv a tuto ves s farním kostelem sv. Petra a Pavla povýšil do městského stavu. Jen těsně před tím, než si v Březně toto významné výročí připomněli, začala na místě někdejší restaurace U Rybníčka výstavba nového komunitního centra – multifunkčního kulturního domu, která je bezkonkurenčně nejrozsáhlejší investicí obce za posledních třicet let. Starosty Zdeňka Valenty jsme se zeptali:

Můžete čtenářům připomenout, co je důvodem stavby nového kulturního domu?

Důvodem byl havarijní stav restaurace U Rybníčka, v jejímž případě se odborníci shodli, že levnější než rekonstrukce bude její stržení a výstavba zcela nové budovy. Sál, který v patře restaurace byl, už také potřebám obce nevyhovoval. Proto zastupitelé rozhodli o výstavbě nového kulturního domu. Její příprava trvala čtyři roky; na podzim loňského roku následoval podpis smlouvy o dílo a začalo bourání, které trvalo dva měsíce.

Co všechno nové zařízení nabídne?

Uvnitř bude restaurace, dvě bowlingové dráhy a sál pro 220 lidí. Jeho součástí bude pohyblivé hlediště, jehož řešení je unikátní a minimálně na severu Čech první svého druhu. Bude schováno pod tanečním parketem v sále, který se díky tomu v případě potřeby během 20 minut bez manipulace se stoly promění v divadlo s šedesátkou křesel. Nebude chybět ani venkovní posezení včetně prodejního kiosku a malý sál nad restaurací, vhodný například pro menší rodinné oslavy či svatby. Všechny prostory kulturního domu budou přístupné přes foyer, čímž může vzniknout propojený prostor pro celkem 350 lidí.

Kolik bude kulturní dům stát a z čeho jej obec financuje?

Celkové náklady budou zhruba ve výši 102 miliónů korun včetně DPH, hotovo má být na podzim příštího roku. Obec stavbu financuje ze svého, což by ovšem nebylo možné bez plateb za vydobytý nerost, které odvádějí Severočeské doly Chomutov a jejichž výše je stanovena zákonem. Naším cílem bylo mít to nejlepší, co lze za přiměřené peníze získat, a věřím, že kulturák bude sloužit ke spokojenosti všem. Věřím také, že budoucí generace si uvědomí, že právě v novém či zhodnoceném majetku jsou uloženy prostředky z uhlí, že jsme je investovali ve společném zájmu a jen tak bez užitku je „neprojedli“. Nebýt uhlí, nikdy bychom si něco takového nemohli dovolit.

Připravuje obec další investiční akce?

Máme již připravený projekt na dostavbu budovy základní školy u kostela sv. Petra a Pavla na plnohodnotnou devítiletku, protože dosud ji navštěvují jen žáci prvního až pátého ročníku. Předpokládané náklady jsou asi osmdesát miliónů korun a s dostavbou začneme asi až po dokončení kulturního domu. Máme v plánu zažádat o dotaci, ale hlavní část prostředků bude opět pocházet z poplatků za vydobytý nerost od Severočeských dolů.

Když je řeč o Severočeských dolech, na čem s nimi obec spolupracuje?

Naposledy Severočeské doly Chomutov, Základní škola a Mateřská škola Březno a obec zorganizovaly první společný dětský den s názvem Super den s Březenským drakem. Zájem o tuto akci byl doslova obrovský a předčil všechna očekávání; obec i areál dolů navštívily doslova davy lidí. Nejméně čtyřikrát do roka pak doly pro malé i velké obyvatele organizují kulturní, společenské a poznávací zájezdy; teď se děti byly například podívat na kostel u Drážďan, který byl – podobně jako kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě – přesunut kvůli těžbě uhlí.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Foto: Rozestavěný kulturní dům na místě bývalé restaurace U Rybníčka v Březně. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

VEDOUCÍ PRACOVNÍ AGENTURY

Rakouská společnost zabývající se zprostředkováním a náborem řemeslníků, pomocníků a dalšího personálu do Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska působící více než 30 let v CV hledá pro novou pobočku v Chomutově VEDOUCÍ/HO. Dobrá němčina, znalost práce na PC a sociálních mediích, komunikativnost podmínkou. Nabízíme zaškolení a atraktivní plat. Kontakt: Trummer Montage a Personal, Kesselgasse 9, 09599 Freiberg, Německo, Tel. 00491742478059 nebo Lydia Marčinová – Tel. 004366480571154.

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Vernisáž v Domově pro seniory Podbořany a vystoupení ZUŠ

tentokrát i s p. učitelem - ředitelem ZUŠ M. Říhovským.

Přehrát video
Vernisáž v DpS a dramatický projev žákyně ZUŠ Podbořany

Polednice...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+1 v OV a garáž, obojí v Lounech. Tel: 721 481 258.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám pozemek 1700 m2 v katastru obce Domoušice. Cena dohodou. Tel. 775 255 785.

Vzpomínky

Teofil Vegricht

Dne 27. 10. 2019 uplyne již 20 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček, pan Teofil VEGRICHT. S láskou a úctou vzpomínají dcery Hana a Marie a syn Jaromír s rodinami.

Monika Málová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 26. 10. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustila maminka, manželka, dcera, paní Monika MÁLOVÁ z Žíželic. S láskou stále vzpomínají děti, manžel, maminka a ostatní příbuzní a známí. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi.

Josef Hasil

Dne 25. 10. 2019 vzpomeneme sedmnácté výročí úmrtí pana Josefa HASILA ze Žatce. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Děkuje manželka a synové Jaroslav a Zdenek s rodinami.