Louny se dočkaly díla malíře Zdeňka Sýkory

Lucie Steklá 2019-07-10 21:51:32

Mozaika před divadlem je hotová. V nakresleném obrazci se ale našla chyba.

Louny (lus) Úprava piazzetty Vrchlického divadla v Lounech je u konce. Prostranství před Vrchlického divadlem má podobu černobílé geometrické kompozice, kterou na přelomu let 1962 a 1963 vytvořil ve světě uznávaný malíř a lounský rodák Zdeněk Sýkora na plechovou divadelní oponu. Vytvoření mozaiky Z. Sýkory na prostranství před vchodem do divadla ve městě vyvolává u některých nadšené reakce, u jiných naopak. Jiní mají projekt za vyhozené peníze, jiní za zbytečné plýtvání městskými financemi. Celkové výdaje na její vybudování byly vyčísleny na 8,9 milionu korun.

Spolek Sýkora 2020, který vznik mozaiky inicioval, nyní musí navíc vyřešit nečekaný problém. Po uveřejnění celého namalovaného obrazce koncem minulého týdne se totiž zjistilo, že je na piazzettě chyba. „Při zpracování návrhu Sýkorovy piazzetty došlo k chybě - v reálu chybí černý dílek. Při korektuře návrhu si toho Lenka Sýkorová nevšimla. Společně s Josefem Pleskotem pracují na nápravě. Doufáme, že dojde k opravě v brzké době a dílo tak bude autentické. Chybu objevil Slávek Novotný, kterému děkujeme za pečlivou kontrolu,“ uvedl spolek na svém facebookovém profilu. Chyba vznikla už v roce 2014, kdy se dělala první studie. Chybějícího trojúhelníku si tehdy L. Sýkorová všimla, ale chybějícího obdélníku bohužel ne.

 „Přes víkend jsem byl v kontaktu s Lenkou Sýkorovou. Odpovědnost bere na sebe, možná víc, než by musela. Chyba vznikla při překreslení obrazce před pěti lety, kdy se vycházelo z původní fotky a další jedné retušované. Paní Sýkorová se vyjádřila tak, že z její strany mělo dojít ještě k překontrolování a že finanční náklady bere na sebe,“ řekl lounský starosta Pavel Janda. Lounská rad-nice nyní bude zjišťovat, jak a kdy bude možné dokreslení chybějícího obdélníku.

Město Louny připravuje slavnostní otevření piazzetty na pondělí 15. července od 17 hodin. Nátěr byl dokončen v závěru minulého týdne. Termín by neměl být ohrožen. „Technicky slavnostní představení piazzetty stihneme. To, co je na prostranství před divadlem nakreslené, odpovídá projektu. Město tak nemá co reklamovat. Chyba vznikla již při překreslování do projektu. Určitě ale najedeme cestu, jak obrazec doplnit o chybějící část,“ dodal P. Janda.

Na realizaci Sýkorovy piazzetty přispěly desítky dárců v rámci veřejné finanční sbírky, kterou Spolek Sýkora uspořádal. Sbírka vynesla 1 674 550 korun a celý výtěžek byl předán Městu Louny na realizaci. Nejvyšší částku, 850 tisíc korun, darovala malířova manželka Lenka Sýkorová. Sto padesáti tisíci přispěla Nadace Charty 77 a pražská Galerie Zdeněk Sklenář piazzettu podpořila 33 333 korunami. Vyčíslené náklady na úpravu piazzetty byly ve výši 8 971 115 korun. Milion město zaplatilo za licenci L. Sýkorové, 1 028 500 korun stála projektová dokumentace, 181 500 vyšel autorský dozor, samotná realizace akce stála 5 738 244 korun, realizace nátěru 1 015 025, kontrolní geodetické zaměření 3 146 korun, 4 700 byly náklady na bezpečnost práce. Bezmála devítimilionové náklady ale o částku 3 266 195 korun snížily příjmy. Těmi byla dotace od ČEZu (525 tisíc), příspěvek spolku z veřejné sbírky (1,6 milionu a 74 550 korun), z prodeje kulových artefaktů město získalo 150 tisíc, za sankce za pozdní dokončení díla do rozpočtu přišlo 876 645 korun. Náklady na piazzettu tak činily 5 744 920 korun.

K divadlu se motiv symbolicky vrací po více než patnácti letech, kdy opona nenávratně zmizela, a rok před stým výročím Sýkorova narození. „Když stavěli Eiffelovu věž, zdaleka ne všichni byli nadšení. A dnes je to symbol Paříže. Věříme, že i Sýkorova piazzetta se stane symbolem města Louny a bude po chrámu sv. Mikuláše další dominantou a oblíbeným cílem návštěvníků,“ uvedla předsedkyně spolku Jolana Planičková. Činnost spolku tímto nekončí. Letos se chce vrátit k pořádání festivalu Kouzlo světla, který představuje audiovizuální umění.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH AZYLOVÉHO DOMU

Vavřinec, z. s. nabízí kreativní a společensky potřebnou práci s adekvátním finančním ohodnocením, firemními bonusy a možností dalšího vzdělávání a nástupem ihned na pracovní pozici PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH AZYLOVÉHO DOMU PRO RODINY S DĚTMI V ŽATCI. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail, pro více info volejte na uvedený telefon.
Tel.: 607 813 451
E-mail: hrdlickova@vavrinec-zs.cz

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu chatu v Selmicích (obec Zbrašín). Tel. 732 379 233.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 2+1 s balkonem v Žatci, Podměstí. Byt je v 1. patře, po rekonstrukci a kompletně zařízený. Vhodný pro 4 až 5 osob. Tel. 776 604 006.

Vzpomínky

Josef Černý

Jak tiše žil, tak tiše odešel …… Skromný ve svém životě, velký v lásce a dobrotě. - Dne 24. září tomu bude osmadvacet let, co nás navždy opustil milovaný bratr a tatínek, pan Josef ČERNÝ, rozený SOUKUP z Chomutova. Všem, kteří vzpomenou společně s námi, děkují sourozenci s rodinami.

Stanislav Dočkal

Dne 17. září uplynulo třetí smutný rok, kdy nás navždy opustil milovaný manžel, dědeček a tatínek, pan Stanislav DOČKAL. S láskou a úctou stále vzpomíná manželka Jana s rodinou.

Iveta Moravcová

Dne 21. září vzpomeneme nedožitých třiapadesátých narozenin paní Ivety MORAVCOVÉ z Černovic. S láskou a úctou stále vzpomínají manžel, děti, sestry s rodinami a ostatní příbuzní a známí. Děkujeme za tichou vzpomínku.