Louny se dočkaly díla malíře Zdeňka Sýkory

Lucie Steklá 2019-07-10 21:51:32

Mozaika před divadlem je hotová. V nakresleném obrazci se ale našla chyba.

Louny (lus) Úprava piazzetty Vrchlického divadla v Lounech je u konce. Prostranství před Vrchlického divadlem má podobu černobílé geometrické kompozice, kterou na přelomu let 1962 a 1963 vytvořil ve světě uznávaný malíř a lounský rodák Zdeněk Sýkora na plechovou divadelní oponu. Vytvoření mozaiky Z. Sýkory na prostranství před vchodem do divadla ve městě vyvolává u některých nadšené reakce, u jiných naopak. Jiní mají projekt za vyhozené peníze, jiní za zbytečné plýtvání městskými financemi. Celkové výdaje na její vybudování byly vyčísleny na 8,9 milionu korun.

Spolek Sýkora 2020, který vznik mozaiky inicioval, nyní musí navíc vyřešit nečekaný problém. Po uveřejnění celého namalovaného obrazce koncem minulého týdne se totiž zjistilo, že je na piazzettě chyba. „Při zpracování návrhu Sýkorovy piazzetty došlo k chybě - v reálu chybí černý dílek. Při korektuře návrhu si toho Lenka Sýkorová nevšimla. Společně s Josefem Pleskotem pracují na nápravě. Doufáme, že dojde k opravě v brzké době a dílo tak bude autentické. Chybu objevil Slávek Novotný, kterému děkujeme za pečlivou kontrolu,“ uvedl spolek na svém facebookovém profilu. Chyba vznikla už v roce 2014, kdy se dělala první studie. Chybějícího trojúhelníku si tehdy L. Sýkorová všimla, ale chybějícího obdélníku bohužel ne.

 „Přes víkend jsem byl v kontaktu s Lenkou Sýkorovou. Odpovědnost bere na sebe, možná víc, než by musela. Chyba vznikla při překreslení obrazce před pěti lety, kdy se vycházelo z původní fotky a další jedné retušované. Paní Sýkorová se vyjádřila tak, že z její strany mělo dojít ještě k překontrolování a že finanční náklady bere na sebe,“ řekl lounský starosta Pavel Janda. Lounská rad-nice nyní bude zjišťovat, jak a kdy bude možné dokreslení chybějícího obdélníku.

Město Louny připravuje slavnostní otevření piazzetty na pondělí 15. července od 17 hodin. Nátěr byl dokončen v závěru minulého týdne. Termín by neměl být ohrožen. „Technicky slavnostní představení piazzetty stihneme. To, co je na prostranství před divadlem nakreslené, odpovídá projektu. Město tak nemá co reklamovat. Chyba vznikla již při překreslování do projektu. Určitě ale najedeme cestu, jak obrazec doplnit o chybějící část,“ dodal P. Janda.

Na realizaci Sýkorovy piazzetty přispěly desítky dárců v rámci veřejné finanční sbírky, kterou Spolek Sýkora uspořádal. Sbírka vynesla 1 674 550 korun a celý výtěžek byl předán Městu Louny na realizaci. Nejvyšší částku, 850 tisíc korun, darovala malířova manželka Lenka Sýkorová. Sto padesáti tisíci přispěla Nadace Charty 77 a pražská Galerie Zdeněk Sklenář piazzettu podpořila 33 333 korunami. Vyčíslené náklady na úpravu piazzetty byly ve výši 8 971 115 korun. Milion město zaplatilo za licenci L. Sýkorové, 1 028 500 korun stála projektová dokumentace, 181 500 vyšel autorský dozor, samotná realizace akce stála 5 738 244 korun, realizace nátěru 1 015 025, kontrolní geodetické zaměření 3 146 korun, 4 700 byly náklady na bezpečnost práce. Bezmála devítimilionové náklady ale o částku 3 266 195 korun snížily příjmy. Těmi byla dotace od ČEZu (525 tisíc), příspěvek spolku z veřejné sbírky (1,6 milionu a 74 550 korun), z prodeje kulových artefaktů město získalo 150 tisíc, za sankce za pozdní dokončení díla do rozpočtu přišlo 876 645 korun. Náklady na piazzettu tak činily 5 744 920 korun.

K divadlu se motiv symbolicky vrací po více než patnácti letech, kdy opona nenávratně zmizela, a rok před stým výročím Sýkorova narození. „Když stavěli Eiffelovu věž, zdaleka ne všichni byli nadšení. A dnes je to symbol Paříže. Věříme, že i Sýkorova piazzetta se stane symbolem města Louny a bude po chrámu sv. Mikuláše další dominantou a oblíbeným cílem návštěvníků,“ uvedla předsedkyně spolku Jolana Planičková. Činnost spolku tímto nekončí. Letos se chce vrátit k pořádání festivalu Kouzlo světla, který představuje audiovizuální umění.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video