Louny se dočkaly díla malíře Zdeňka Sýkory

Lucie Steklá 2019-07-10 21:51:32

Mozaika před divadlem je hotová. V nakresleném obrazci se ale našla chyba.

Louny (lus) Úprava piazzetty Vrchlického divadla v Lounech je u konce. Prostranství před Vrchlického divadlem má podobu černobílé geometrické kompozice, kterou na přelomu let 1962 a 1963 vytvořil ve světě uznávaný malíř a lounský rodák Zdeněk Sýkora na plechovou divadelní oponu. Vytvoření mozaiky Z. Sýkory na prostranství před vchodem do divadla ve městě vyvolává u některých nadšené reakce, u jiných naopak. Jiní mají projekt za vyhozené peníze, jiní za zbytečné plýtvání městskými financemi. Celkové výdaje na její vybudování byly vyčísleny na 8,9 milionu korun.

Spolek Sýkora 2020, který vznik mozaiky inicioval, nyní musí navíc vyřešit nečekaný problém. Po uveřejnění celého namalovaného obrazce koncem minulého týdne se totiž zjistilo, že je na piazzettě chyba. „Při zpracování návrhu Sýkorovy piazzetty došlo k chybě - v reálu chybí černý dílek. Při korektuře návrhu si toho Lenka Sýkorová nevšimla. Společně s Josefem Pleskotem pracují na nápravě. Doufáme, že dojde k opravě v brzké době a dílo tak bude autentické. Chybu objevil Slávek Novotný, kterému děkujeme za pečlivou kontrolu,“ uvedl spolek na svém facebookovém profilu. Chyba vznikla už v roce 2014, kdy se dělala první studie. Chybějícího trojúhelníku si tehdy L. Sýkorová všimla, ale chybějícího obdélníku bohužel ne.

 „Přes víkend jsem byl v kontaktu s Lenkou Sýkorovou. Odpovědnost bere na sebe, možná víc, než by musela. Chyba vznikla při překreslení obrazce před pěti lety, kdy se vycházelo z původní fotky a další jedné retušované. Paní Sýkorová se vyjádřila tak, že z její strany mělo dojít ještě k překontrolování a že finanční náklady bere na sebe,“ řekl lounský starosta Pavel Janda. Lounská rad-nice nyní bude zjišťovat, jak a kdy bude možné dokreslení chybějícího obdélníku.

Město Louny připravuje slavnostní otevření piazzetty na pondělí 15. července od 17 hodin. Nátěr byl dokončen v závěru minulého týdne. Termín by neměl být ohrožen. „Technicky slavnostní představení piazzetty stihneme. To, co je na prostranství před divadlem nakreslené, odpovídá projektu. Město tak nemá co reklamovat. Chyba vznikla již při překreslování do projektu. Určitě ale najedeme cestu, jak obrazec doplnit o chybějící část,“ dodal P. Janda.

Na realizaci Sýkorovy piazzetty přispěly desítky dárců v rámci veřejné finanční sbírky, kterou Spolek Sýkora uspořádal. Sbírka vynesla 1 674 550 korun a celý výtěžek byl předán Městu Louny na realizaci. Nejvyšší částku, 850 tisíc korun, darovala malířova manželka Lenka Sýkorová. Sto padesáti tisíci přispěla Nadace Charty 77 a pražská Galerie Zdeněk Sklenář piazzettu podpořila 33 333 korunami. Vyčíslené náklady na úpravu piazzetty byly ve výši 8 971 115 korun. Milion město zaplatilo za licenci L. Sýkorové, 1 028 500 korun stála projektová dokumentace, 181 500 vyšel autorský dozor, samotná realizace akce stála 5 738 244 korun, realizace nátěru 1 015 025, kontrolní geodetické zaměření 3 146 korun, 4 700 byly náklady na bezpečnost práce. Bezmála devítimilionové náklady ale o částku 3 266 195 korun snížily příjmy. Těmi byla dotace od ČEZu (525 tisíc), příspěvek spolku z veřejné sbírky (1,6 milionu a 74 550 korun), z prodeje kulových artefaktů město získalo 150 tisíc, za sankce za pozdní dokončení díla do rozpočtu přišlo 876 645 korun. Náklady na piazzettu tak činily 5 744 920 korun.

K divadlu se motiv symbolicky vrací po více než patnácti letech, kdy opona nenávratně zmizela, a rok před stým výročím Sýkorova narození. „Když stavěli Eiffelovu věž, zdaleka ne všichni byli nadšení. A dnes je to symbol Paříže. Věříme, že i Sýkorova piazzetta se stane symbolem města Louny a bude po chrámu sv. Mikuláše další dominantou a oblíbeným cílem návštěvníků,“ uvedla předsedkyně spolku Jolana Planičková. Činnost spolku tímto nekončí. Letos se chce vrátit k pořádání festivalu Kouzlo světla, který představuje audiovizuální umění.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ

Měsíční výdělek 28-30 tisíc měsíčně, 25 dní dovolené, stravenky v hodnotě 75,-Kč nebo obědy v hodnotě 100,-Kč plně hrazeny zaměstnavatelem. Firma Römheld & Moelle s provozovnou v Žatci (Leoše Janáčka 3224, 438 01 Žatec) hledá kandidáty na pozici MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ. Požadavky: vyučení v technickém oboru - znalost nebo praxe v oboru modelářství výhodou, Manuální zručnost, nutná orientace ve výkresové dokumentaci.
Tel.: 739 705 434
E-mail: spacek@roemheld-moelle.cz

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

MISTR VÝROBY - VHODNÉ I PRO DŮCHODCE

Hledáme do výrobní firmy se sídlem v Třebívlicích mistra výroby. Odpovědnost za chod výroby (dřevozpracující obor) – 6 zaměstnanců, plnění výrobního plánu, úzká spolupráce s nákupem a odbytem. Práce je vhodná i pro aktivního důchodce. Výhodné finanční podmínky, odměny v závislosti na splněném výkonu, přátelský kolektiv a zázemí malé přátelské firmy. Nástup možný ihned.
Tel.: 606 706 856

SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

Poslední videa

Sázení stromů života nad Mariánskou ulicí v Hlubanech

V sobotu ve 14 hodin na nové aleji všechny účastníky přivítal starosta města Podbořan Radek Reindl.

Přehrát video
Louny: Festival Náš Svět v divadle

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v LN. Tel.: 774 305 312.

PRONÁJEM

Pronajmeme místnost 14 m2 přístupnou ze dvora domu Chmelařské nám. 348, Žatec (vedle hasičů) pro možnost uložení materiálu (elektro, instalatér, atd.). Možnost parkování osobního auta nebo dodávky na dvoře domu. Levně. Tel.: 604 587 274.

Vzpomínky

Václav Gebauský

Dne 12. listopadu tomu bude smutných 15 let, kdy nám navždy odešel náš tatínek, bratr, strýc a kamarád, pan Václav GEBAUSKÝ z Ročova. S láskou a úctou vzpomínají synové Jan a Oldřich, dcera Venuše, vnučka Michala, sestry Hela a Jířa s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Když má někdo někoho rád, tak v našich srdcích žije dál.

Václav Šefrna

Roky tiše plynou, jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 1. 11. 2019 uplynulo již dlouhých 30 let, od úmrtí pana Václava ŠEFRNY ze Žatce, který by letos 26. 6. oslavil 95. narozeniny. Stále vzpomínají dcery Marie a Dagmar a syn Václav s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Ivuška Moravcová

Dnes 13. 11. 2019 vzpomínáme na nedožité 76. narozeniny paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.