Vojáci si připomněli padlého kolegu dvoudenním závodem

Hedvika Mašková 2019-07-19 14:00:00

Uplynulo pět let, kdy při sebevražedném útoku zahynuli čtyři příslušníci Armády České republiky – David Beneš, Jan Šenkýř, Ivo Klusák a Libor Ligač. Čest jejich památce vzdalo osmnáct armádních družstev při již tradičním čtvrtém ročníku závodu pojmenovaného po jedné z obětí – Memoriálu Davida Beneše.

Dva dny tvrdé dřiny prožívaly minulý čtvrtek a pátek čtyřčlenné týmy mechanizovaných jednotek, které do Žatce dorazily z celé České republiky. První den soutěžící sbírali body při střelbách, a to jak jednotlivců, dvojic i družstev. Následovaly dovednostní disciplíny v hodu granátem na přesnost v leže nebo z vozidla KBVP Pandur a v neposlední řadě plnění zásobníků do pistole a útočné pušky na čas. Po ukončení pokračovala soutěž nočním třicetikilometrovým přesunem se zátěží dvacet kilogramů.

,,Trasa vedla z posádkové střelnice Vršovice do Žatce a soutěžící ji museli zvládnout v šestihodinovém časovém limitu. Hodnotilo se samozřejmě i pořadí družstev. Po této části soutěž opustila dvě družstva, která odstoupila pro zranění,“ doplnil praporčík František Němec.

Další den začali časně ráno ve výcvikovém prostoru Pereč disciplínami mechanizované pěchoty – ženijní, topografické, spojovací a zdravotní přípravě. První disciplínou byla ochrana proti zbraním hromadného ničení. „Během ní si soutěžící vyzkoušeli taktický pohyb a manipulaci se zbraní v prostředcích individuální ochrany jednotlivce. Dále se pokračovalo v sestavování a přípravě radiostanic k provozu po fyzickém zatížení,“ popsal průběh dopolední části soutěže velitel praporu a současně ředitel soutěže podplukovník Stanislav Kočica. Následovala fyzicky velice náročná disciplína, která spočívala v dopravení protitankových min na určené místo plazením.

Závěr memoriálu se odehrál na sportovišti Flora v Žatci, kde na soutěžící čekala překážková dráha NATO se zátěží v plné bojové výstroji s kombinací fyzické zdatnosti (kačáci, žabáci a krabi, rovněž v plné výstroji) a rozebírání zbraní. Poslední pekelné disciplíny byly velmi atraktivní podívanou pro diváky. Na Floru přišly vojáky povzbudit desítky lidí.

,,Disciplíny jsou dělané tak, aby byly připodobněné skutečné akci a zároveň, aby to byla spolupráce lidí v týmu,“ vysvětlil praporčík František Němec.

Domácí tým ze 41. mechanizovaného praporu sice v memoriálu nezvítězil, ale jeden z příslušníků byl vyhlášen nejlepším střelcem. Vítězným družstvem se stal tým z 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, druhé skončilo družstvo 14. pluku logistické podpory z Pardubic a třetí bylo družstvo 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

 „Byl jsem na všech ročnících, jelikož David byl můj kamarád, a touto soutěží si ho vždycky rádi připomínáme. Zároveň musím říct, že celá soutěž je rok od roku náročnější, komplexnější a víc se přibližuje k reálné činnosti vojáka mechanizované pěchoty. Rozhodně se těším na další ročník!“ shrnul dojmy za všechny týmy nadrotmistr Jakub Havel ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.

Část memoriálu se odehrála také v Litvě, kde teď naši vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti a zúčastnilo se ho několik armád NATO.


Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video