Vojáci si připomněli padlého kolegu dvoudenním závodem

Hedvika Mašková 2019-07-19 14:00:00

Uplynulo pět let, kdy při sebevražedném útoku zahynuli čtyři příslušníci Armády České republiky – David Beneš, Jan Šenkýř, Ivo Klusák a Libor Ligač. Čest jejich památce vzdalo osmnáct armádních družstev při již tradičním čtvrtém ročníku závodu pojmenovaného po jedné z obětí – Memoriálu Davida Beneše.

Dva dny tvrdé dřiny prožívaly minulý čtvrtek a pátek čtyřčlenné týmy mechanizovaných jednotek, které do Žatce dorazily z celé České republiky. První den soutěžící sbírali body při střelbách, a to jak jednotlivců, dvojic i družstev. Následovaly dovednostní disciplíny v hodu granátem na přesnost v leže nebo z vozidla KBVP Pandur a v neposlední řadě plnění zásobníků do pistole a útočné pušky na čas. Po ukončení pokračovala soutěž nočním třicetikilometrovým přesunem se zátěží dvacet kilogramů.

,,Trasa vedla z posádkové střelnice Vršovice do Žatce a soutěžící ji museli zvládnout v šestihodinovém časovém limitu. Hodnotilo se samozřejmě i pořadí družstev. Po této části soutěž opustila dvě družstva, která odstoupila pro zranění,“ doplnil praporčík František Němec.

Další den začali časně ráno ve výcvikovém prostoru Pereč disciplínami mechanizované pěchoty – ženijní, topografické, spojovací a zdravotní přípravě. První disciplínou byla ochrana proti zbraním hromadného ničení. „Během ní si soutěžící vyzkoušeli taktický pohyb a manipulaci se zbraní v prostředcích individuální ochrany jednotlivce. Dále se pokračovalo v sestavování a přípravě radiostanic k provozu po fyzickém zatížení,“ popsal průběh dopolední části soutěže velitel praporu a současně ředitel soutěže podplukovník Stanislav Kočica. Následovala fyzicky velice náročná disciplína, která spočívala v dopravení protitankových min na určené místo plazením.

Závěr memoriálu se odehrál na sportovišti Flora v Žatci, kde na soutěžící čekala překážková dráha NATO se zátěží v plné bojové výstroji s kombinací fyzické zdatnosti (kačáci, žabáci a krabi, rovněž v plné výstroji) a rozebírání zbraní. Poslední pekelné disciplíny byly velmi atraktivní podívanou pro diváky. Na Floru přišly vojáky povzbudit desítky lidí.

,,Disciplíny jsou dělané tak, aby byly připodobněné skutečné akci a zároveň, aby to byla spolupráce lidí v týmu,“ vysvětlil praporčík František Němec.

Domácí tým ze 41. mechanizovaného praporu sice v memoriálu nezvítězil, ale jeden z příslušníků byl vyhlášen nejlepším střelcem. Vítězným družstvem se stal tým z 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, druhé skončilo družstvo 14. pluku logistické podpory z Pardubic a třetí bylo družstvo 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

 „Byl jsem na všech ročnících, jelikož David byl můj kamarád, a touto soutěží si ho vždycky rádi připomínáme. Zároveň musím říct, že celá soutěž je rok od roku náročnější, komplexnější a víc se přibližuje k reálné činnosti vojáka mechanizované pěchoty. Rozhodně se těším na další ročník!“ shrnul dojmy za všechny týmy nadrotmistr Jakub Havel ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.

Část memoriálu se odehrála také v Litvě, kde teď naši vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti a zúčastnilo se ho několik armád NATO.


Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video