Z opony je náměstí, nová dominanta Loun

Lucie Steklá 2019-07-26 11:42:00

Slavnostního předání piazzetty s motivem mozaiky Z. Sýkory se zúčastnily desítky lidí.

Louny (lus) Monumentální geometrická kompozice světoznámého umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory z šedesátých let nově formuje piazzettu Vrchlického divadla v Lounech.

Realizace je jedinečným setkáním umění a architektury a současně spojením věhlasných jmen, malíře Sýkory a architekta Josefa Pleskota. Se svými více než sto sedmdesáti metry čtverečními jde o jednu z nejrozsáhlejších uměleckých realizací ve veřejném prostoru u nás.

Vznik uměleckého díla podpořilo město Louny a Spolek Sýkora 2020. Finančně při-spěli i jednotliví milovníci Sýkorova díla, mezi jinými galerista Zdeněk Sklenář, režisér a choreograf Michal Caban či herec a režisér Zdeněk Svěrák.

Veřejnosti byla mozaika předána minulé pondělí odpoledne. Do města se tak motiv vrátil po více než patnácti letech, kdy zmizel. Celkové náklady se vyšplhaly na 8,9 milionu korun.

V roce 2020 uplyne 100 let od Sýkorova narození. A právě proto vznikl nápad umělce v jeho rodišti nějakým způsobem připomenout. Iniciativy se chopila Lenka Sýkorová s Pleskotem, který se nechal inspirovat velkoformátovou fotografií tehdy už ztracené opony. Světově uznávaný malíř tuto černobílou kompozici vytvořil začátkem 60. let minulého století pro, již zmíněnou, protipožární plechovou divadelní oponu současného Vrchlického divadla. Sýkorova opona by dnes měla hodnotu v řádu milionů korun. Originál byl však v roce 2001 během rekonstrukce divadla omylem vyhozen do sběrných surovin. Ocelový materiál je nenávratně ztracen. Abstraktní motiv se ale podařilo obnovit. Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na devět milionů korun.

Přeměna náměstíčka před divadlem, od-stěhování tolik oblíbených kulových artefaktů a namalování mozaiky vyvolalo mezi veřejností různé reakce. Jedněmi byla s nadšením přijata, jiní ji považují za zbytečné plýtvání městskými financemi. „Věříme, že umístěním uměleckých děl do veřejného prostoru přitáhneme pozornost mladých lidí. Budeme vědět, jaké velikány jsme tu měli, a budeme si jich vážit,“ řekl při pondělní akci starosta Loun Pavel Janda a do-dal: „Chci věřit, že i ti, kteří piazzettě nefandí, si ji vezmou za svou a postupně k ní získají vztah.“

Součástí projektu piazzety je vedle nátěru i vstup do Galerie města Loun, která je v suterénu divadla. Vstup je nyní bezbariérový. „Je to zřetelné, výrazné, je to vidět. Je to určitá značka, je to zapamatovatelný prostor. Každý, kdo projíždí po hlavní třídě Loun, si toho může všimnout. A pak je to i hravé,“ shrnul nový prostor Josef Pleskot. „Těší mě, když Sýkorovo dílo funguje ve veřejném prostoru, kde ho mohou obdivovat i lidé, kteří běžně do galerie nechodí,“ doplnila jeho slova Lenka Sýkorová.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Den otevřených dveří gymnázia v Podbořanech - chemici!

V rámci seznámení se školou studenti mj. předvedli zajímavé chemické pokusy. V pátek 13. ledna 2023 :-)

Přehrát video
Křest knihy Podbořany 660 let od první písemné zmínky

Kniha sepsaná Vojtěchem Peksou a kolektivem autorů popisuje historii města od pravěku po 20. století. V polovině prosince 2022 ji pokřtili a připili na úspěch u čtenářů a dlouhý život.

Přehrát video