Z opony je náměstí, nová dominanta Loun

Lucie Steklá 2019-07-26 11:42:00

Slavnostního předání piazzetty s motivem mozaiky Z. Sýkory se zúčastnily desítky lidí.

Louny (lus) Monumentální geometrická kompozice světoznámého umělce a lounského rodáka Zdeňka Sýkory z šedesátých let nově formuje piazzettu Vrchlického divadla v Lounech.

Realizace je jedinečným setkáním umění a architektury a současně spojením věhlasných jmen, malíře Sýkory a architekta Josefa Pleskota. Se svými více než sto sedmdesáti metry čtverečními jde o jednu z nejrozsáhlejších uměleckých realizací ve veřejném prostoru u nás.

Vznik uměleckého díla podpořilo město Louny a Spolek Sýkora 2020. Finančně při-spěli i jednotliví milovníci Sýkorova díla, mezi jinými galerista Zdeněk Sklenář, režisér a choreograf Michal Caban či herec a režisér Zdeněk Svěrák.

Veřejnosti byla mozaika předána minulé pondělí odpoledne. Do města se tak motiv vrátil po více než patnácti letech, kdy zmizel. Celkové náklady se vyšplhaly na 8,9 milionu korun.

V roce 2020 uplyne 100 let od Sýkorova narození. A právě proto vznikl nápad umělce v jeho rodišti nějakým způsobem připomenout. Iniciativy se chopila Lenka Sýkorová s Pleskotem, který se nechal inspirovat velkoformátovou fotografií tehdy už ztracené opony. Světově uznávaný malíř tuto černobílou kompozici vytvořil začátkem 60. let minulého století pro, již zmíněnou, protipožární plechovou divadelní oponu současného Vrchlického divadla. Sýkorova opona by dnes měla hodnotu v řádu milionů korun. Originál byl však v roce 2001 během rekonstrukce divadla omylem vyhozen do sběrných surovin. Ocelový materiál je nenávratně ztracen. Abstraktní motiv se ale podařilo obnovit. Celkové náklady na realizaci projektu se vyšplhaly na devět milionů korun.

Přeměna náměstíčka před divadlem, od-stěhování tolik oblíbených kulových artefaktů a namalování mozaiky vyvolalo mezi veřejností různé reakce. Jedněmi byla s nadšením přijata, jiní ji považují za zbytečné plýtvání městskými financemi. „Věříme, že umístěním uměleckých děl do veřejného prostoru přitáhneme pozornost mladých lidí. Budeme vědět, jaké velikány jsme tu měli, a budeme si jich vážit,“ řekl při pondělní akci starosta Loun Pavel Janda a do-dal: „Chci věřit, že i ti, kteří piazzettě nefandí, si ji vezmou za svou a postupně k ní získají vztah.“

Součástí projektu piazzety je vedle nátěru i vstup do Galerie města Loun, která je v suterénu divadla. Vstup je nyní bezbariérový. „Je to zřetelné, výrazné, je to vidět. Je to určitá značka, je to zapamatovatelný prostor. Každý, kdo projíždí po hlavní třídě Loun, si toho může všimnout. A pak je to i hravé,“ shrnul nový prostor Josef Pleskot. „Těší mě, když Sýkorovo dílo funguje ve veřejném prostoru, kde ho mohou obdivovat i lidé, kteří běžně do galerie nechodí,“ doplnila jeho slova Lenka Sýkorová.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video