Pravěkým Žateckem nás v srpnu provede paleo artista Jiří Svoboda

Hedvika Mašková 2019-08-05 14:00:00

Paleo art se pokouší podle vědeckých důkazů vykreslit prehistorický život. V České republice žije spousta umělců, kteří se tomuto specifickému stylu věnují. Jedním z nich je i Jiří Svoboda, který v srpnových vydáních Žateckých novin provede čtenáře pravěkým Žateckem. Ještě před tím jsme se ho pro vás ale rozhodli vyzpovídat.

• Pane Svobodo, zabýváte se paleo artem. Vysvětlete mi, o co přesně se jedná?

Paleo art je podle mne umělecké ztvárnění pravěku. Mimo klasické výtvarné techniky bývá použito 3D modelů a v neposlední době hlavně počítačových animací.

• Kdy paleo art vznikl a proč?

Nevím to přesně, ale první mně známé rekonstrukce dinosaurů byly betonové modely vyrobeny pro Světovou výstavu v Londýně konanou roku 1851. Tyto modely se snažily lidem ukázat možnou podobu zvířat, jejichž pozůstatky byly tehdejšími vědci a nadšenci objeveny.

• Od kdy se rekonstrukcemi pravěku věnujete vy? Co vás k tomu přivedlo?

Dá se říci, že jsem se paleontologickou rekonstrukcí vážně začal zabývat v roce 2005, kdy jsem se zúčastnil vykopávek karbonského pralesa v Radnicích na Plzeňsku. Zde jsem se seznámil s našimi předními paleobotaniky a společně jsme vytvořili první rekonstrukce zde pohřbených rostlin a posléze detailní podobu celého naleziště.

• Popište mi proces, jak takový obrázek vzniká? Co všechno mu předchází?

Nejdříve musíte spolu s paleontologem dát dohromady veškeré dostupné materiály k danému tématu. Fotky fosílií, odborné články. Pokud rekonstruujete nějakého živočicha, potřebujete vědět, v jakém prostředí se pohyboval. Takže je nutné oslovit dalšího odborníka, například paleobotanika, který se specializuje na vyhynulé rostliny, a poté se vytváří jednotlivé nákresy. Až je vše schváleno, vytvářím teprve finální kresbu nebo obraz.

• Co všechno pravěkého umělecky ztvárňujete? Živočichy, rostliny,…?

Ztvárňuji veškerá možná témata. Od vzniku Země až ke čtvrtohorám. Zatím nejvíce rekonstrukcí jsem věnoval období karbonu a permu v Čechách a na Moravě. Z tohoto dosti rozsáhlého období mám desítky rekonstrukcí rostlin, zvířat a krajin.

• K jakým účelům rekonstrukce vytváříte? Nalezneme vaše ilustrace například v knihách nebo muzeích?

Moje rekonstrukce byly už součástí výstav v muzeích v celé České republice. Naposledy v Ústí nad Labem doplňovaly výstavu „Nelítostný pravěk“. V současné době můžete vidět reprodukce pravěkých krajin v Muzeu araukaritů v Lounech. Nebo můžete navštívit výstavu sdružení PAS v Předklášteří u Brna, kde vystavuji s dalšími třemi malíři a jedním kolegou vytvářejícím modely.

Dále publikuji v odborných časopisech a knihy mne také neminuly. Zatím však jenom doplňkově. Jmenoval bych například „Paleobotany“, což je celosvětová učebnice paleobotaniky, pro kterou jsem pod vedením doktora J. Kvačka namaloval tři rostliny z české křídy. Potom například knihu „Putování českým pravěkem“ autorů M. Košťáka a M. Mazucha. Knihy s větším podílem mých ilustrací se však připravují a nejpozději do půlky příštího roku by měly spatřit pulty knihkupectví. Nechci to však zakřiknout.

• Jste paleo artista i paleontolog? Chodíte do terénu hledat fosilie?

Rozhodně nejsem paleontolog, jenom umělecky ztvárňuji jejich představy. Při této práci samozřejmě hodně znalostí pochytím. Paleontologie je takový můj celoživotní koníček, takže se dostanu někdy i do terénu a vitrínky naší stěny zdobí různorodé fosilie.

• Kolik lidí se podobnými rekonstrukcemi v České republice zabývá? Spolupracujete s některými z nich?

Malířů, zabývajícími se pravěkem je u nás mnoho. Asi nejznámější je akademický malíř Jan Sovák, který se vrátil z Kanady a je celosvětově známý. Já jsem ve sdružení PAS (Paleoart and Science) při Mendelově muzeu v Brně) společně s Jaroslavem Bažantem, Pavlem Dvorským, Petrem Modlitbou a Jiřím Teichmannem. Dalšími, které znám osobně jsou V. Rimbala, M. Muškát, A. Hanák, D. Berger, a to je asi vše.

• Jak jsme na tom z hlediska paleo artu v porovnání se světem?

Já si myslím, že velmi dobře, ale to je jen můj osobní názor ...

• Je paleo art stejný jako jiné umělecké směry? Má nějaký vývoj?

Na tuto otázku jenom stručně... Vyvíjí se samozřejmě s novými vědeckými poznatky a ve druhé rovině to potom jsou počítačové rekonstrukce a animace, hojně využívané ve světových muzeích. Jak jsem slyšel, i v nové expozici Národního Muzea takové animace budou.

• Kromě odborných rekonstrukcí, věnujete se i jiné umělecké tvorbě?

Na jinou uměleckou tvorbu mi nezbývá čas. Maluji při zaměstnání, a tak to mám dost našponované.

• V dalších číslech našeho týdeníku se společně s vámi podíváme na to, jak to vypadalo v pravěku na Žatecku. Je naše území oproti jiným něčím výjimečné?

Já bych určitě vypíchnul skálu v Železné u Libořic. Jsou to mocné usazeniny druhohorního křídového moře a ještě dnes můžete podél tratě najít nějaké mušle. Lokalita je, ale už hodně vysbíraná a zarostlá. Pamatuji doby, kdy se daly tahat mušle i na stezce mezi kořeny borovic přímo z hlíny. Před dvěma lety jsem tuto stezku už ani nenašel.

Děkuji za rozhovor.

Hedvika Fajkusová


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ a ZŠ

Pracovní příležitost! Obec Bitozeves vypisuje konkurzní řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Bitozeves. Přihlášky zasílejte v zalepené obálce do 25. září 15 hodin (rozhodující je datum doručení) na adresu: Obec Bitozeves, Bitozeves 50, PSČ 440 01 nebo osobně na podatelnu Obce Bitozeves. Obálku označte slovy: ,,KONKURZ ZŠ BITOZEVES - NEOTVÍRAT". Požadavky: Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost pro výkon funkce ředitele podle zákona č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, organizační a řídící schopnosti, 4 roky praxe v přímé pedagogické činnosti. K přihlášce doložte (originály nebo úředně ověřené kopie): doklady o získání odborné kvalifikace, doklad o průběhu všech zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci rozvoje školy (max rozsah 3 stran strojopisu), lékařské potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce (ne starší 2 měsíců), výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců). Ředitel/ka bude jemnován/a na dobu určitou na období 6-ti let. Předpokládaný nástup 1.2. 2020.

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.