Pravěkým Žateckem nás v srpnu provede paleo artista Jiří Svoboda

Hedvika Mašková 2019-08-05 14:00:00

Paleo art se pokouší podle vědeckých důkazů vykreslit prehistorický život. V České republice žije spousta umělců, kteří se tomuto specifickému stylu věnují. Jedním z nich je i Jiří Svoboda, který v srpnových vydáních Žateckých novin provede čtenáře pravěkým Žateckem. Ještě před tím jsme se ho pro vás ale rozhodli vyzpovídat.

• Pane Svobodo, zabýváte se paleo artem. Vysvětlete mi, o co přesně se jedná?

Paleo art je podle mne umělecké ztvárnění pravěku. Mimo klasické výtvarné techniky bývá použito 3D modelů a v neposlední době hlavně počítačových animací.

• Kdy paleo art vznikl a proč?

Nevím to přesně, ale první mně známé rekonstrukce dinosaurů byly betonové modely vyrobeny pro Světovou výstavu v Londýně konanou roku 1851. Tyto modely se snažily lidem ukázat možnou podobu zvířat, jejichž pozůstatky byly tehdejšími vědci a nadšenci objeveny.

• Od kdy se rekonstrukcemi pravěku věnujete vy? Co vás k tomu přivedlo?

Dá se říci, že jsem se paleontologickou rekonstrukcí vážně začal zabývat v roce 2005, kdy jsem se zúčastnil vykopávek karbonského pralesa v Radnicích na Plzeňsku. Zde jsem se seznámil s našimi předními paleobotaniky a společně jsme vytvořili první rekonstrukce zde pohřbených rostlin a posléze detailní podobu celého naleziště.

• Popište mi proces, jak takový obrázek vzniká? Co všechno mu předchází?

Nejdříve musíte spolu s paleontologem dát dohromady veškeré dostupné materiály k danému tématu. Fotky fosílií, odborné články. Pokud rekonstruujete nějakého živočicha, potřebujete vědět, v jakém prostředí se pohyboval. Takže je nutné oslovit dalšího odborníka, například paleobotanika, který se specializuje na vyhynulé rostliny, a poté se vytváří jednotlivé nákresy. Až je vše schváleno, vytvářím teprve finální kresbu nebo obraz.

• Co všechno pravěkého umělecky ztvárňujete? Živočichy, rostliny,…?

Ztvárňuji veškerá možná témata. Od vzniku Země až ke čtvrtohorám. Zatím nejvíce rekonstrukcí jsem věnoval období karbonu a permu v Čechách a na Moravě. Z tohoto dosti rozsáhlého období mám desítky rekonstrukcí rostlin, zvířat a krajin.

• K jakým účelům rekonstrukce vytváříte? Nalezneme vaše ilustrace například v knihách nebo muzeích?

Moje rekonstrukce byly už součástí výstav v muzeích v celé České republice. Naposledy v Ústí nad Labem doplňovaly výstavu „Nelítostný pravěk“. V současné době můžete vidět reprodukce pravěkých krajin v Muzeu araukaritů v Lounech. Nebo můžete navštívit výstavu sdružení PAS v Předklášteří u Brna, kde vystavuji s dalšími třemi malíři a jedním kolegou vytvářejícím modely.

Dále publikuji v odborných časopisech a knihy mne také neminuly. Zatím však jenom doplňkově. Jmenoval bych například „Paleobotany“, což je celosvětová učebnice paleobotaniky, pro kterou jsem pod vedením doktora J. Kvačka namaloval tři rostliny z české křídy. Potom například knihu „Putování českým pravěkem“ autorů M. Košťáka a M. Mazucha. Knihy s větším podílem mých ilustrací se však připravují a nejpozději do půlky příštího roku by měly spatřit pulty knihkupectví. Nechci to však zakřiknout.

• Jste paleo artista i paleontolog? Chodíte do terénu hledat fosilie?

Rozhodně nejsem paleontolog, jenom umělecky ztvárňuji jejich představy. Při této práci samozřejmě hodně znalostí pochytím. Paleontologie je takový můj celoživotní koníček, takže se dostanu někdy i do terénu a vitrínky naší stěny zdobí různorodé fosilie.

• Kolik lidí se podobnými rekonstrukcemi v České republice zabývá? Spolupracujete s některými z nich?

Malířů, zabývajícími se pravěkem je u nás mnoho. Asi nejznámější je akademický malíř Jan Sovák, který se vrátil z Kanady a je celosvětově známý. Já jsem ve sdružení PAS (Paleoart and Science) při Mendelově muzeu v Brně) společně s Jaroslavem Bažantem, Pavlem Dvorským, Petrem Modlitbou a Jiřím Teichmannem. Dalšími, které znám osobně jsou V. Rimbala, M. Muškát, A. Hanák, D. Berger, a to je asi vše.

• Jak jsme na tom z hlediska paleo artu v porovnání se světem?

Já si myslím, že velmi dobře, ale to je jen můj osobní názor ...

• Je paleo art stejný jako jiné umělecké směry? Má nějaký vývoj?

Na tuto otázku jenom stručně... Vyvíjí se samozřejmě s novými vědeckými poznatky a ve druhé rovině to potom jsou počítačové rekonstrukce a animace, hojně využívané ve světových muzeích. Jak jsem slyšel, i v nové expozici Národního Muzea takové animace budou.

• Kromě odborných rekonstrukcí, věnujete se i jiné umělecké tvorbě?

Na jinou uměleckou tvorbu mi nezbývá čas. Maluji při zaměstnání, a tak to mám dost našponované.

• V dalších číslech našeho týdeníku se společně s vámi podíváme na to, jak to vypadalo v pravěku na Žatecku. Je naše území oproti jiným něčím výjimečné?

Já bych určitě vypíchnul skálu v Železné u Libořic. Jsou to mocné usazeniny druhohorního křídového moře a ještě dnes můžete podél tratě najít nějaké mušle. Lokalita je, ale už hodně vysbíraná a zarostlá. Pamatuji doby, kdy se daly tahat mušle i na stezce mezi kořeny borovic přímo z hlíny. Před dvěma lety jsem tuto stezku už ani nenašel.

Děkuji za rozhovor.

Hedvika Fajkusová


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

VEDOUCÍ PRACOVNÍ AGENTURY

Rakouská společnost zabývající se zprostředkováním a náborem řemeslníků, pomocníků a dalšího personálu do Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska působící více než 30 let v CV hledá pro novou pobočku v Chomutově VEDOUCÍ/HO. Dobrá němčina, znalost práce na PC a sociálních mediích, komunikativnost podmínkou. Nabízíme zaškolení a atraktivní plat. Kontakt: Trummer Montage a Personal, Kesselgasse 9, 09599 Freiberg, Německo, Tel. 00491742478059 nebo Lydia Marčinová – Tel. 004366480571154.

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Vernisáž v Domově pro seniory Podbořany a vystoupení ZUŠ

tentokrát i s p. učitelem - ředitelem ZUŠ M. Říhovským.

Přehrát video
Vernisáž v DpS a dramatický projev žákyně ZUŠ Podbořany

Polednice...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+1 v OV a garáž, obojí v Lounech. Tel: 721 481 258.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám pozemek 1700 m2 v katastru obce Domoušice. Cena dohodou. Tel. 775 255 785.

Vzpomínky

Teofil Vegricht

Dne 27. 10. 2019 uplyne již 20 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček, pan Teofil VEGRICHT. S láskou a úctou vzpomínají dcery Hana a Marie a syn Jaromír s rodinami.

Monika Málová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 26. 10. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustila maminka, manželka, dcera, paní Monika MÁLOVÁ z Žíželic. S láskou stále vzpomínají děti, manžel, maminka a ostatní příbuzní a známí. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi.

Josef Hasil

Dne 25. 10. 2019 vzpomeneme sedmnácté výročí úmrtí pana Josefa HASILA ze Žatce. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Děkuje manželka a synové Jaroslav a Zdenek s rodinami.