Vdechli knihám nový život

2019-08-09 04:04:00

CHOMUTOV (soš) — Pět dní trvalo výtvarné sympózium v Chomutovské knihovně, které dalo šanci publikacím, jenž již byly neupotřebitelné — vyřazené nejen z knihovního fondu, ale také od široké veřejnosti. Jak si s netradičním materiálem poradili, jsme se v průběhu tvorby zeptali Jitky Kůsové a Josefa Šporgyho Švancara.

Jaké dílo tvoříte?

Jitka Kůsová: Chtěla jsem, aby lidé začali zase brát knihu jako osvětu — místo, kde se jim může rozsvítit na příští cestu. Jsme zvyklí příliš pracovat s internetem, kde dostáváme jen krátké informace, ale já myslím, že když chceme něco dělat pořádně, potřebujeme hluboké informace, které najdeme jen v té knize. Tvořím proto svítící pochodeň s korunou z knih.

Šporgy: Mé dílo má název Útulna, bude to posezení s kopulí. Každý se tam může usadit a být obklopen knihami.

Jaké jsou knihy jako materiál?

Jitka Kůsová: Měla jsem teoreticky postavenou celkovou konstrukci, než jsem zjistila, že se do knih nedá vrtat. Úmysl zůstal, ale musela jsem postup obměnit technicky, abych zvládla dílo dokončit.

Šporgy: S papírem jsem už zkušenost měl, s knihami ne. Stavební materiál je to zvláštní, speciální. Každá kniha má jiný rozměr, nedá se s ní pracovat jako s cihlou. Nejvíc času tu tak trávíme vybíráním. Nejlepší je pevná vazba. Nezdá se to, ale je to odolný materiál. Díla všech umělců si můžete prohlédnout na různých místech knihovny. 

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video