Vdechli knihám nový život

2019-08-09 04:04:00

CHOMUTOV (soš) — Pět dní trvalo výtvarné sympózium v Chomutovské knihovně, které dalo šanci publikacím, jenž již byly neupotřebitelné — vyřazené nejen z knihovního fondu, ale také od široké veřejnosti. Jak si s netradičním materiálem poradili, jsme se v průběhu tvorby zeptali Jitky Kůsové a Josefa Šporgyho Švancara.

Jaké dílo tvoříte?

Jitka Kůsová: Chtěla jsem, aby lidé začali zase brát knihu jako osvětu — místo, kde se jim může rozsvítit na příští cestu. Jsme zvyklí příliš pracovat s internetem, kde dostáváme jen krátké informace, ale já myslím, že když chceme něco dělat pořádně, potřebujeme hluboké informace, které najdeme jen v té knize. Tvořím proto svítící pochodeň s korunou z knih.

Šporgy: Mé dílo má název Útulna, bude to posezení s kopulí. Každý se tam může usadit a být obklopen knihami.

Jaké jsou knihy jako materiál?

Jitka Kůsová: Měla jsem teoreticky postavenou celkovou konstrukci, než jsem zjistila, že se do knih nedá vrtat. Úmysl zůstal, ale musela jsem postup obměnit technicky, abych zvládla dílo dokončit.

Šporgy: S papírem jsem už zkušenost měl, s knihami ne. Stavební materiál je to zvláštní, speciální. Každá kniha má jiný rozměr, nedá se s ní pracovat jako s cihlou. Nejvíc času tu tak trávíme vybíráním. Nejlepší je pevná vazba. Nezdá se to, ale je to odolný materiál. Díla všech umělců si můžete prohlédnout na různých místech knihovny. 

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video