Nechceme zničit lesy v okolí, nechceme prach a hluk

Alla Želinská 2019-08-13 12:53:00

Zastupitelé Vroutku nesouhlasí s těžbou kaolinu kolem města

Zastupitelé ve Vroutku odmítli záměr, aby v okolí města začala těžba kaolinu. S plánem přišla společnost Kaolin Hlubany. Vroutecké zastupitelstvo se problémem zabývalo letos už dvakrát, a to v závěru června a pak znovu v červenci. V obou případech při hlasování vyslovilo za obec nesouhlasné stanovisko.

Minulý čtvrtek ke schůzi přišlo devět z celkových jedenácti zastupitelů a všech devět hlasovalo proti těžbě. Zástupci obce nesouhlasí především kvůli očekávanému negativnímu vlivu těžby na životní prostředí i na samotný život lidí ve městě.

„Při těžbě má být poničený les na Mlýnském kopci. Je to několik hektarů lesa. Pěkné a zdravé prostředí bude zničené, to tedy určitě nechceme,” uvedla zastupitelka Kateřina Jesínková.

„Chceme čistý Vroutek pro naše děti a pro příští generace. Nechceme tady všude mít plno prachu a bílého prášku, jak to známe třeba z Buškovic,” vyjádřil se zastupitel Ota Bureš. Ten svým kolegům předložil také ně-kolik odborných materiálů o tom, jaký dopad by těžba měla na okolí Vroutku. Studie například uvádí, že kvůli těžbě a vykácení lesa by bylo ohroženo 65 druhů živočichů a rostlin. Zastupitelé se kromě toho obávají také vysoké prašnosti, nárůstu těžké nákladní dopravy, hlučnosti a dalších negativních změn.

Těžit kaolin v okolí Vroutku by chtěla firma Kaolin Hlubany, a to podle své nové žádosti již od roku 2020. V dobývacím prostoru Skytaly si po geologických průzkumech vytipovala ložisko, z nějž by mohla vytěžit více než 1,5 milionu tun kaolinu. Těžba tohoto množství by trvala asi třicet let. Záměr není nijak nový, poprvé s ním firma přišla už v roce 2006. Už tenkrát ho tehdejší představitelé Vroutku odmítli. Teď se k němu společnost znovu vrací – i proto, že současné ložisko u Krásného Dvora, kde se kaolin těží, pomalu dochází a firma musí hledat nové možnosti pro těžbu.

„Obavy lidí ve Vroutku chápeme. Snažili bychom se ve spolupráci s obcí najít a vybudovat náhradní trasu dopravy,” sdělil v tisku ředitel firmy Kaolin Hlubany Karol Holub. Po ukončení těžby by pak podle něj proběhla rekultivace krajiny, což je dáno i zákonem.

Zastupitelé ve Vroutku přesto se záměrem nesouhlasí. „Stanovisko zastupitelů předáme báňskému úřadu, ministerstvu životního prostředí a dalším institucím,” upřesnil další postup starosta Vroutku Jaromír Kubelka.

Jestli se u Vroutku začne nebo nezačne těžit, o tom bude rozhodovat Český báňský úřad. První žádost před více než deseti lety zamítl. K žádosti o povolení hornické činnosti musejí těžební firmy předložit i takzvaný Plán otvírky přípravy a dobývání, jehož součástí jsou mimo jiné i vyjádření samospráv, tedy zastupitelstev měst a obcí. Ve Vroutku jsou zastupitelé teď jednoznačně proti.

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


ŘEDITEL BAZÉNU

Rada města Loun vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/ŘEDITELKY Lounské správy plaveckých areálů, příspěvková organizace pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Děti z MŠ Měcholupy děkuji za dárky k Vánocům

Zástupci věznice Drahonice předali dětem do školky ručně šité loutky, oblečky na panenky, kulisy do pohádek. Vše vyrobily odsouzené ženy. Děti za dárky poděkovaly...

Přehrát video
Zahájení adventu v Krásném Dvoře

Na návsi v Krásném Dvoře letos zahájili advent 1. adventní neděli 1. prosince - jako vždy pohodově a pospolu, malé i velké přišli potěšit Anděl a Čert na chůdách...

Přehrát video