Nechceme zničit lesy v okolí, nechceme prach a hluk

Alla Želinská 2019-08-13 12:53:00

Zastupitelé Vroutku nesouhlasí s těžbou kaolinu kolem města

Zastupitelé ve Vroutku odmítli záměr, aby v okolí města začala těžba kaolinu. S plánem přišla společnost Kaolin Hlubany. Vroutecké zastupitelstvo se problémem zabývalo letos už dvakrát, a to v závěru června a pak znovu v červenci. V obou případech při hlasování vyslovilo za obec nesouhlasné stanovisko.

Minulý čtvrtek ke schůzi přišlo devět z celkových jedenácti zastupitelů a všech devět hlasovalo proti těžbě. Zástupci obce nesouhlasí především kvůli očekávanému negativnímu vlivu těžby na životní prostředí i na samotný život lidí ve městě.

„Při těžbě má být poničený les na Mlýnském kopci. Je to několik hektarů lesa. Pěkné a zdravé prostředí bude zničené, to tedy určitě nechceme,” uvedla zastupitelka Kateřina Jesínková.

„Chceme čistý Vroutek pro naše děti a pro příští generace. Nechceme tady všude mít plno prachu a bílého prášku, jak to známe třeba z Buškovic,” vyjádřil se zastupitel Ota Bureš. Ten svým kolegům předložil také ně-kolik odborných materiálů o tom, jaký dopad by těžba měla na okolí Vroutku. Studie například uvádí, že kvůli těžbě a vykácení lesa by bylo ohroženo 65 druhů živočichů a rostlin. Zastupitelé se kromě toho obávají také vysoké prašnosti, nárůstu těžké nákladní dopravy, hlučnosti a dalších negativních změn.

Těžit kaolin v okolí Vroutku by chtěla firma Kaolin Hlubany, a to podle své nové žádosti již od roku 2020. V dobývacím prostoru Skytaly si po geologických průzkumech vytipovala ložisko, z nějž by mohla vytěžit více než 1,5 milionu tun kaolinu. Těžba tohoto množství by trvala asi třicet let. Záměr není nijak nový, poprvé s ním firma přišla už v roce 2006. Už tenkrát ho tehdejší představitelé Vroutku odmítli. Teď se k němu společnost znovu vrací – i proto, že současné ložisko u Krásného Dvora, kde se kaolin těží, pomalu dochází a firma musí hledat nové možnosti pro těžbu.

„Obavy lidí ve Vroutku chápeme. Snažili bychom se ve spolupráci s obcí najít a vybudovat náhradní trasu dopravy,” sdělil v tisku ředitel firmy Kaolin Hlubany Karol Holub. Po ukončení těžby by pak podle něj proběhla rekultivace krajiny, což je dáno i zákonem.

Zastupitelé ve Vroutku přesto se záměrem nesouhlasí. „Stanovisko zastupitelů předáme báňskému úřadu, ministerstvu životního prostředí a dalším institucím,” upřesnil další postup starosta Vroutku Jaromír Kubelka.

Jestli se u Vroutku začne nebo nezačne těžit, o tom bude rozhodovat Český báňský úřad. První žádost před více než deseti lety zamítl. K žádosti o povolení hornické činnosti musejí těžební firmy předložit i takzvaný Plán otvírky přípravy a dobývání, jehož součástí jsou mimo jiné i vyjádření samospráv, tedy zastupitelstev měst a obcí. Ve Vroutku jsou zastupitelé teď jednoznačně proti.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

ŘEDITEL/KA MŠ a ZŠ

Pracovní příležitost! Obec Bitozeves vypisuje konkurzní řízení na obsazení pozice ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Bitozeves. Přihlášky zasílejte v zalepené obálce do 25. září 15 hodin (rozhodující je datum doručení) na adresu: Obec Bitozeves, Bitozeves 50, PSČ 440 01 nebo osobně na podatelnu Obce Bitozeves. Obálku označte slovy: ,,KONKURZ ZŠ BITOZEVES - NEOTVÍRAT". Požadavky: Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost pro výkon funkce ředitele podle zákona č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, organizační a řídící schopnosti, 4 roky praxe v přímé pedagogické činnosti. K přihlášce doložte (originály nebo úředně ověřené kopie): doklady o získání odborné kvalifikace, doklad o průběhu všech zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci rozvoje školy (max rozsah 3 stran strojopisu), lékařské potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce (ne starší 2 měsíců), výpis z rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců). Ředitel/ka bude jemnován/a na dobu určitou na období 6-ti let. Předpokládaný nástup 1.2. 2020.

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.