Pohádka v Nepohádce spojila „neherce” z okresu

2019-08-31 08:36:00

VRSKMAŇ — Vrskmaňská divadelní Pohádka v Nepohádce uvedená v srpnu v sále Kulturního domu Vrskmaň zbořila zavedené mýty o pečlivém a také zdlouhavém nastudování amatérského divadelního představení. Většina herců stála poprvé na divadelních prknech, bez herecké průpravy zcela v šoku a s budoucí hrůzou co bude následovat po dni premiéry, tedy až je uvidí a uslyší jejich sousedé a známí. Báli se zbytečně, všichni se popasovali se svou rolí na jedničku a to i přesto, že měli na realizaci a správné nastudování cca 45 dnů. Přestože po dobu studia chodili herci do práce, či odjeli na dovolenou bylo představení srovnatelné s jinou amatérskou scénou.

Autorkou scénáře a režisérkou představení byla vrskmaňská dvacetiletá studentka ústecké UJEP — filozofické fakulty a spolu s ní si v představení zahrály čtyři děti z Okořína a Vrskmaně, další tři děti pak z Chomutova. Role dospělých ztvárnili dvě vrskmaňské obyvatelky, jeden obyvatel Strupčic, dva Jirkováci a tři Chomutováci. Písničky do představení pak složila další vrskmaňská obyvatelka.

Pavel Stránský, učitel ze Základní a mateřské školy Strupčice, měl na starosti hudební aranžmá celého představení. Spolek „Proč bychom se netěšili“ měl při realizaci této divadelní práce Pohádky v Nepohádce jediné zadání pro autorku scénáře a to, aby se pokusila připravit scénář, který by neherci zvládli a bavil by je. Ona základní myšlenka byla o pokusu vtáhnout běžné obyvatele do projektu, kde ať už budou obyvatelé Vrskmaně a přilehlých obcí a měst účinkovat v divadelní hře či se účastnit v pozici diváka, došlo mezi nimi k souznění, k pospolitosti; a to se povedlo a možná i něco více. Děti, které v představení účinkovaly, byly skvělé a statečně dodávaly potřebnou odvahu dospělým. Trpaslíci byli hraví a velmi zábavní. Bílý králík byl uvěřitelný ve svém stesku o hrozbě, že se mohl stát jednou z přísad do svíčkové. Dospělí neherci hráli jako by to nebylo jejich první představení a do svého hereckého projevu dali vše až na dřeň. V roli Sněhurky zářila neherečka, která se musela popasovat s rolí během 4 dnů a taktéž s větou scénáristky, která ji snad psala, aby to ti herci neměli tak jednoduché. V představení hráli i tři amatérští herci a těm se podařilo ho odlehčovat, aby vše bylo pro diváky přirozené.

Hlavní roli v této hře měla osmiletá Janička z Vrskmaně, která nejenom, že dokázala diváky okouzlit svým přirozeným dětským projevem, ale byla i příčinou, že valná část nejen diváků při děkovačce, která se musela třikrát opakovat brečela a tleskala a opětovně brečela a tleskala. Po představení následoval tanec víl, kde jeho účastnicemi byly holčičky ve věku dvou a tří let. A doplnili je trpaslíčci. Bylo to tak kouzelné, že ti, kteří ještě nelovili kapesníky při děkovačce, je museli taktéž vytáhnout.

Skoro by se dalo usuzovat, že představení nebylo veselé, ale tak to nebylo. To jen scénáristka pracovala sice s nadsázkou i vtipem dostatečně, jen příběh postavila na touze dítěte po celistvé rodině. Na touze partnerského štěstí a obavy nás rodičů, aby se to naše dítě v dospělém životě neztratilo a mělo se dobře.

Všem těm kdo se na představení přišli podívat, děkujeme. Záměr spolku „Proč bychom se netěšili“ se naplnil zcela. Došlo k pospolitosti, k souznění, sousedské sounáležitosti napříč generacemi, k výjimečné spolupráci a příslibu, že se tento pocit bude opětovně dařit vyvolávat. Aranžmá písniček Popelky i Dveřáka i následné podbarvení hudbou v celé dramatizaci násobilo radost i stesky divadelních postav a divák tak měl komplexní zážitek.


Text i foto: Barbora NETOLICKÁ


Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video
Kouzlo světla

Vizualizace Dynamo

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 3+1 v Žatci, ulice Pražská, 3. poschodí s výtahem. Byt je v zatepleném domě, nová plastová okna a dveře. Tel.: 721 538 734.

PRONÁJEM

Dlouhodobě pronajmu byt 3+1 v Chomutově, Cihlářská ul., po rekonstr., nezař., nájem 11,5 tis. vč. Energií. 775356835.

Vzpomínky

Milánek Pihrt

Odešel jsi náhle, nikdo to nečekal, krutý osud nám Tě vzal, smutný domov a cestu na hřbitov zanechal. Dne 13. října tomu bylo 13 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

Renata Štysová

Dne 22. října uplyne 7 let, co nás navždy opustila paní Renata ŠTYSOVÁ ze Žatce. S láskou v srdci stále vzpomínají manžel Helmut, syn Pavel s manželkou a dcera Renata s rodinou.

Anton Kuzma

Dne 17. 10. 2019 uplyne 10 let, co navždy odešel pan Anton KUZMA ze Žatce. Stále vzpomínají synové Miroslav a Antonín s rodinami, dcery Dagmar, Libuše a Jaroslava s rodinami.