Taneční mistr roztančil U Dubu i seniory na vozíku

Soňa Šímová 2019-10-10 10:33:00

JIRKOV (soš) — Jídelna Městského ústavu sociálních služeb Jirkov (MěÚSS) U Dubu se na chvíli proměnila v taneční parket. A ukázat zdejším seniorům, že ho mohou využít i přes své malé či větší hendikepy, přijel taneční mistr Petr Veleta.

Jmenovaný je bývalý sólista baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě, Hudebního divadla v Karlíně a šéf baletu a choreograf v divadle v Olomouci, taneční pedagog a choreograf na Slovensku, v Čechách a v několika projektech v Anglii a Německu, člen mezinárodní rady pro tanec CID UNESCO a asistent režie opery Národního divadla v Praze. Výčet bývalých a současných aktivit Petra Velety je obsáhlý. Současně se také věnuje taneční a pohybové terapii pro seniory s psychickým a fyzickým postižením a právě voucher na tyto služby MěÚSS vyhrál.

Na první z několika hodin dorazil mistr uplynulou středu. Ještě předtím se ovšem senioři takříkajíc „zahřáli“ zpěvem lidových písní a personál jim čekání zpříjemnil i ukázkou základních tanců. Pak už ale nastoupil Petr Veleta: „Nechci slyšet „nemůžu“ a „nejde to“. Čas nikdo nezastaví a je potřeba si udělat radost, jakmile začnete tančit, už vás nic nebude bolet,“ povzbuzoval tanečníky od začátku až do konce.  Před tanečními kreacemi kurs zahájil několikaminutovou rozcvičkou. 

„Předklonit se, dotknout se kolene… A teď ruce nahoru,“ vyzkoušel taneční mistr všechny možnosti pohybu seniorů, z nichž zhruba polovina seděla na invalidním vozíčku. Ten ovšem podle Petra Velety rozhodně není překážkou. „Všechno jde, to je můj slogan,“ povzbuzoval neúnavně seniory. Po rozcvičení následoval oblíbený valčík a hned po něm polka. Taneční mistr vybízel dámy jednu po druhé k tanci. Ty, kterým už nohy nesloužily, provezl po parketu na vozíčku, zatímco pohybovaly do rytmu rukama a mohly si tak dopřát pocit svižného tance. Kdo chtěl, mohl se nakonec zapojit i do skupinového tance. Ošetřovatelky pak vyzvaly také mužskou část osazenstva.

„Za mlada jsem bývala taneční přebornicí v rock and rollu. Se svým partnerem jsme nezávodili, ale chodili jsme na zábavy. Já měla vždycky krásné šaty od mé švadleny. Jakmile slyším rokenrolové rytmy, začne to se mnou šít,“ prozradila 87letá seniorka s přáním, aby mistr zařadil i tento hudební žánr. „Nechci tančit na vozíku, určitě to ještě zvládnu i bez něj,“ dodala následně. A Petr Veleta v duchu svého sloganu splnil i toto přání a s dámou si na rock and roll zatančil i bez jejího vozíku.

Závěr patřil klidné klasické hudbě jako z Labutího jezera. Sál ztichnul a sledoval klidnou jízdu Petra Velety s další dámou na vozíčku. Ta mezitím pomalu pohybovala rukama. Mezi diváky z řad klientů i ošetřovatelek se zaleskly slzy dojetí. Taneční terapie přinesla krásný a nevšední zážitek všem.

Foto: Soňa ŠÍMOVÁ

Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video
Kouzlo světla

Vizualizace Dynamo

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 3+1 v Žatci, ulice Pražská, 3. poschodí s výtahem. Byt je v zatepleném domě, nová plastová okna a dveře. Tel.: 721 538 734.

PRONÁJEM

Dlouhodobě pronajmu byt 3+1 v Chomutově, Cihlářská ul., po rekonstr., nezař., nájem 11,5 tis. vč. Energií. 775356835.

Vzpomínky

Milánek Pihrt

Odešel jsi náhle, nikdo to nečekal, krutý osud nám Tě vzal, smutný domov a cestu na hřbitov zanechal. Dne 13. října tomu bylo 13 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

Renata Štysová

Dne 22. října uplyne 7 let, co nás navždy opustila paní Renata ŠTYSOVÁ ze Žatce. S láskou v srdci stále vzpomínají manžel Helmut, syn Pavel s manželkou a dcera Renata s rodinou.

Anton Kuzma

Dne 17. 10. 2019 uplyne 10 let, co navždy odešel pan Anton KUZMA ze Žatce. Stále vzpomínají synové Miroslav a Antonín s rodinami, dcery Dagmar, Libuše a Jaroslava s rodinami.