Zaměstnance firmy ohrožuje vir tuberkulózy

Lucie Steklá 2019-10-09 10:04:02

Důvodem je prokázané onemocnění tuberkulózou u zaměstnance lounského podniku, lidé musí chodit na pravidelné prohlídky.

Louny (lus) Výskyt nákazy tuberkulózou řeší lounský podnik CIE Praga. Na situaci spolupracuje s hygienickou stanicí a plicním oddělením, kam chodí zaměstnanci k preventivnímu vyšetření. „Dle vyjádření vedení společnosti CIE Praga Louny sděluji, že danou situaci řešíme dle pokynů hygienické stanice a plicního oddělení v Lounech,“ uvedla Ivana Pelcová z personálního oddělení společnosti. Dotčení zaměstnanci jsou o situaci informováni a obdrželi poukazy na RTG vyšetření, přičemž byli pozváni také na kožní (MTX) test.

„V případě epidemiologického šetření v ohnisku výskytu nákazy tuberkulózou včetně pozvání na vyšetření osob, které byly v epidemiologicky významném kontaktu s ne-mocným s bakteriologicky ověřenou tuberkulózou, zajišťuje v součinnosti plicní lékař ftizeolog Michala Červená z Plicní ordinace Louny. Řeší i vyšetřování kontaktů z pracoviště CIE Praga Louny a orgán ochrany veřejného zdraví, tedy hygienická stanice, spolupracuje s lékařem ftizeologem,“ uvedla na dotaz Lounského Pressu Zdeňka Klapková, vedoucí protiepidemického od-dělení lounského pracoviště Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.  

Jak bylo zmíněno, vyšetření provádí lounská plicní ordinace. „Jelikož jsem vázána lékařským tajemstvím, bude má informace opravdu strohá a opatrná. Mohu Vás ujistit, že vždy řádně vyšetřuji všechny dostupné kontakty s TBC, nikdy neodmítnu pacienta. Vždy postupuji podle doporučených postupů dle České pneumologické a ftizeologické společnosti,“ řekla M. Červená z plicní ordinace s tím, že všechny případy TBC jsou řádně hlášeny dle zákona. „Všem pacientům, ať již s TBC či pouze kontaktům s TBC vždy vše řádně vysvětlím,“ dodala.

Vyšetření měli podstoupit všichni zaměstnanci, kteří mohli s osobou s prokázaným TBC přijít do styku. Aktivní vyhledávání tuberkulózy u osob v kontaktu s TBC je upraveno ve Standardu poskytování dispenzární péče nemocným s TBC. Jedná se o osoby označené jako riziková skupina R2, čili osoby v epidemiologicky významném kontaktu s bakteriologicky ověřenou TBC. ,,Epidemiologicky významný kontakt je kontakt blízký, pravidelný nebo déle trvající kontakt s pacientem v období nakažlivosti zejména v uzavřených a špatně ventilovaných prostorách, tj. činí-li kumulativní doba expozice více než osm hodin,” vysvětlila lékařka. Kontakty se sledují ještě za další tři a šest měsíců, případně podle potřeby za dalšího půl roku, a to vždy s rentgenovým vyšetřením. První vyšetření spočívá v pečlivě odebrané anamnéze, aplikaci MTX II a rentgenu plic. Při prokázané TBC musí být pacient izolován po dobu dvou měsíců, další čtyři měsíce může být v ambulantní péči (pokud je sputum – výměšek dýchacího ústrojí - ne-gativní). Pacient bere antituberkulotika, neboli léky proti tuberkulóze, šest měsíců.  

Nutná vyšetření mělo podstoupit zhruba sto padesát zaměstnanců podniku, ne všichni se ale na všechna potřebná vyšetření dostavili. Je nutné absolvovat RTG vyšetře-ní i kožní vyšetření. Z rentgenu lze zjistit pouze aktivní formu tuberkulózy, nedá se tak zjistit forma infekční. Pro ochranu ostatních zaměstnanců je nutné, aby dotčení podstoupili vyšetření MTX, které může prokázat podezření na výskyt latentní formy onemocnění, následované jejím léčením.  

Několik zaměstnanců společnosti bylo na základě výsledku testu MTX posláno na krevní test, který, podle neoficiálních informací, u pěti z nich prokázal přítomnost latentní formy tuberkulózy. Tito zaměstnanci jsou v domácím léčení. Je nutné říci, že lidé s latentní formou TBC mají v těle bakterie, ale nejsou nemocní, neboť bakterie nejsou aktivní - tudíž nemají příznaky TBC a nemohou dál bakterie šířit. Onemocnění by se u těchto osob ale mohlo rozvinout později, proto jsou léčeni antibiotiky.


Lucie Steklá

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

BRIGÁDA - OBSLUHA RESTAURACE A BARU

DOBŘE PLACENÁ BRIGÁDA! RESTAURACE A BOWLING NOVÝ SVĚT (HUSOVA 2642, LOUNY). Přijmeme brigádníky na obsluhu restaurace a baru starší 18 let.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

Válcovny trub Chomutov, a.s. hledají zaměstnance do výroby na pozice: VRCHNÍ MISTR (plat individuálně), PROVOZNÍ TECHNIK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), MONTÉR ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ (až 32 800Kč/měsíc), JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE (až 22 400Kč/měsíc), VALCÍŘ (až 26 800/měsíc), OBSLUHA STROJE (až 27 300Kč/měsíc), BRUSIČ - VYBRUŠOVÁNÍ VAD (až 24 300Kč/měsíc), ZÁMEČNÍK (až 32 900Kč/měsíc), OBRÁBĚČ (až 34 500Kč/měsíc). Požadujeme: manuální zručnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav, vyučení v oboru pro pozice zámečník, obráběč. Dále nabízíme: bonusy za odpracované směny, dovolená navíc, příspěvek na penzijní připojištění, další benefity dle kolektivní smlouvy.
Tel.: 474 644 044
E-mail: charvatova.pavla@steel-holding.cz

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám pracovnici na úklid. Dlouhodobá brigáda. Žatec.
Tel.: 605 885 121

Poslední videa

Cvičení s Mirkou v tělocvičně 3. ZŠ Žatec ;-)

Pod záštitou Sever Žatec - ASPV probíhá v tělocvičně ZŠ 28. října v žateckém Podměstí cvičení dospělých - žen, dívek, mužů. Přidat se můžete i vy. Každé pondělí a čtvrtek od šesti do sedmi večer.

Přehrát video
Kouzlo světla

Vizualizace Dynamo

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 3+1 v Žatci, ulice Pražská, 3. poschodí s výtahem. Byt je v zatepleném domě, nová plastová okna a dveře. Tel.: 721 538 734.

PRONÁJEM

Dlouhodobě pronajmu byt 3+1 v Chomutově, Cihlářská ul., po rekonstr., nezař., nájem 11,5 tis. vč. Energií. 775356835.

Vzpomínky

Milánek Pihrt

Odešel jsi náhle, nikdo to nečekal, krutý osud nám Tě vzal, smutný domov a cestu na hřbitov zanechal. Dne 13. října tomu bylo 13 let, co nás navždy opustil náš milovaný syn, bratr a vnuk Milánek PIHRT. Stále s láskou vzpomínají rodiče, sestra a bratr s rodinami a babičky.

Renata Štysová

Dne 22. října uplyne 7 let, co nás navždy opustila paní Renata ŠTYSOVÁ ze Žatce. S láskou v srdci stále vzpomínají manžel Helmut, syn Pavel s manželkou a dcera Renata s rodinou.

Anton Kuzma

Dne 17. 10. 2019 uplyne 10 let, co navždy odešel pan Anton KUZMA ze Žatce. Stále vzpomínají synové Miroslav a Antonín s rodinami, dcery Dagmar, Libuše a Jaroslava s rodinami.