Připomněli soud se skupinou Mapaž

Lucie Steklá 2019-11-06 13:39:00

Louny (lus) Minulý čtvrtek uplynulo sedmdesát let od vynesení rozsudků nad protikomunistickou odbojovou skupinou Mapaž 5. 

Její název je složeninou jmen Masaryk, Palacký, Žižka, skupina působila na Lounsku a Mělnicku. Letošní říjnová připomínka události se konala poprvé. Každoročně se v lednu koná pietní akt, který připomíná čtyři popravené z procesu. Přelíčení státního soudu v Praze s třiadvaceti členy protikomunistické skupiny z Lounska se v budově sokolovny konalo ve dnech 22. až 24. října 1949. Byly vyneseny čtyři tresty smrti, čtyři doživotní, ostatním odsouzeným vynesl soud úhrnný trest 254 let v komunistických žalářích. Byl mezi nimi i Bohumil Prošek, praděda starosty Loun Pavla Jandy, který byl odsouzen k patnáctiletému trestu. O procesu ke studentům lounského gymnázia promluvili na místě soudu, uvnitř sokolovny, starosta a místostarosta města. Studenti byli poté také pověřeni umístěním věnce na pietní desku. „I o temných místech našich (nejen regionálních) dějin je nutno hovořit. Právě proto, aby se již nikdy podobné události neopakovaly,” zaznělo na akci.                               

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video