Připomněli soud se skupinou Mapaž

Lucie Steklá 2019-11-06 13:39:00

Louny (lus) Minulý čtvrtek uplynulo sedmdesát let od vynesení rozsudků nad protikomunistickou odbojovou skupinou Mapaž 5. 

Její název je složeninou jmen Masaryk, Palacký, Žižka, skupina působila na Lounsku a Mělnicku. Letošní říjnová připomínka události se konala poprvé. Každoročně se v lednu koná pietní akt, který připomíná čtyři popravené z procesu. Přelíčení státního soudu v Praze s třiadvaceti členy protikomunistické skupiny z Lounska se v budově sokolovny konalo ve dnech 22. až 24. října 1949. Byly vyneseny čtyři tresty smrti, čtyři doživotní, ostatním odsouzeným vynesl soud úhrnný trest 254 let v komunistických žalářích. Byl mezi nimi i Bohumil Prošek, praděda starosty Loun Pavla Jandy, který byl odsouzen k patnáctiletému trestu. O procesu ke studentům lounského gymnázia promluvili na místě soudu, uvnitř sokolovny, starosta a místostarosta města. Studenti byli poté také pověřeni umístěním věnce na pietní desku. „I o temných místech našich (nejen regionálních) dějin je nutno hovořit. Právě proto, aby se již nikdy podobné události neopakovaly,” zaznělo na akci.                               

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video