Podzim ve znamení výsadby alejí

Ota Schnepp 2019-11-28 07:34:00

CHOMUTOV (otys) — Osm vzrostlých lip srdčitých lemuje od 20. listopadu pravou stranu chomutovské Bezručovy ulice směrem do stejnojmenného údolí. Doplnily tak proluku ve stávajícím stromořadí a do budoucna se stanou i protiprašnou bariérou oddělující hojně využívanou silniční komunikaci od chodníku a školního sportoviště. Na výsadbu lip přispěla statutárnímu městu Chomutovu Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy požadovanou částkou 53 tisíc korun.

„Prakticky celá komunikace vedoucí do Bezručova údolí je lemována stromy, které vyrůstají v zelených pásech kolem ní. V této části však vzrostlá zeleň chyběla, proto jsme se rozhodli doplnit neúplnou alej o osm nových lip srdčitých.

Šest jich je v řadě za sebou, zbylé dvě pak doplnily menší mezeru o kus dál směrem k centru. Našim cílem přitom je vytvoření zelené bariéry k odclonění od komunikace a také útočiště pro ptactvo a jiné živočichy,“ uvedla Dagmar Mutinská, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Chomutov.

Od roku 2011 až do současnosti podpořila Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy 453 projektů za bezmála 52 miliónů korun. Konkrétně v severních Čechách to bylo 96 projektů, z nichž 84 bylo realizováno právě v Ústeckém kraji. Včetně Libereckého kraje se jedná o finanční podporu za téměř 13 miliónů korun. „ Velice nás těší, že zájem o grant Stromy neupadá, naopak rok od roku roste. Výsadba nové zeleně podpořená Nadací ČEZ tak probíhá na jaře i během podzimu. Vzrostlá zeleň většinou slouží jako protihlučná či protiprašná bariéra a zároveň přes léto poskytuje tolik potřebný stín. Není zapomínáno ani na ptactvo a další živočichy,“ podotýká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

PESVICE (r) — Obecní polní cesty a aleje ovocných stromů podél nich obnovili v Pesvicích. V sobotu 16. listopadu v obci proběhla Akce Z, během níž si občané sami zasadili stromy a opatřili je cedulkami se svým jménem. Velmi vydařená akce se těšila překvapivému zájmu obyvatel a dala dětem zážitek do budoucna, spojený s rodnou obcí.

„Mám z toho radost a hlavně chci jménem všech zastupitelů vyjádřit poděkování občanům, že jim obec není lhostejná,“ neskrývala své potěšení starostka Marie Žovinová. Foto: Obec Pesvice

1. foto: Ota Schnepp

2. foto: Obec Pesvice

Napsal(a): Ota Schnepp

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


ÚKLID ZAHRADY

Hledám někoho, kdo mně pomůže s úklidem zahrady v Žatci po zimě. Zaplatím. Starší paní.
Tel.: 605929938


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video
Pasování prvňáčků ZŠ Komenského alej na čtenáře Městské knihovny Žatec

Také děti z Komeňáku si přichystaly vystoupení...

Přehrát video