Soud rozkrývá, kdo je vinen za ekologickou havárii v Bezděkově

Jarka Cibulková 2020-01-29 09:41:00

Louny, Žatec (caj) „Problémy s odpady jsou již minulostí,“ hlásá slogan na webových stránkách společnosti Femme v Bezděkově. Dalo by se říct, že problémy bude mít firma a její dva přední zaměstnanci ještě hodně dlouho. Státní zástupkyně je obžalovala z přečinu neoprávněného nakládání s odpady. Mluví se o ekologické havárii. Zamořeno je 3,9 hektaru půdy a nedaleko kontaminovaných pozemků teče i řeka.

 

Soud začal případ projednávat začátkem ledna a zpovídají se u něj dva zástupci společnosti Femme a. s. „Dana Helebrant, jako předsedkyně představenstva společnosti FEMME a.s., a František Novotný, jako ředitel společnosti, od září 2014 do 14. 8. 2015 v areálu provozovny v obci Bezděkov u Žatce a v jeho okolí nechávali do areálu společnosti volně vjíždět cisterny obsahující kapalný nebezpečný odpad neznámého původu a složení, s nímž následně nakládali, aniž by dodrželi zákon,“ znělo při čtení obžaloby před soudem. Nebezpečné kapaliny pak nechávali ukládat v silážních jámách, retenční nádrži i vykopané jámě o velikosti 30 x 5 metrů. Obžaloba také uvádí, že do okolí uniklo více než 500 tun odpadních vod, obsahující karcinogenní látky, nebo těžké kovy. Úřady spočítaly, že k vyčištění zamořeného pros-toru a zlikvidování uloženého odpadu bude muset být vynaloženo sto milionů korun. Stranu poškozených zastupuje inspekce životního prostředí, která požaduje po obžalovaných v případě uznání viny náhradu škody ve výši 19 milionů korun.

Oba obžalovaní u soudu vypovídali, ale snažili se vinu hodit jeden na druhého. Paní Helebrant, která je také obžalována z přečinu pokusu pojistného podvodu, Františku Novotnému důvěřovala, dělal na ni dojem, že je to odborník. O retenční nádrži prý nevěděla. Dozvěděla se o ní, až když tam přišla kontrola z České inspekce životního prostředí. Bývalý ředitel společnosti se k činu částečně doznal.

„V létě 2015 přišla kontrola z České inspekce životního prostředí, Novotný tam ne-byl, tak jsem volala paní Helebrant, ta o jámě, jak bazén, vůbec nevěděla, byla v šoku,“ vypovídala před soudem bývalá zaměstnankyně firmy a dodala: „Bylo mi jasné, že máme přeplněné kapacity, psala jsem o tom hlášení pro město, věděli o tom oba dva jak Novotný, tak Helebrant, říkala jsem jim to. Plné kontejnery s odpady, s nimiž jsme neměli povolení nakládat, stály v halách, chyběly k nim i doklady.“ Podle další svědkyně bylo známo, že do areálu jezdily cisterny v pozdních hodinách a řidiči měli klíče od bočního vjezdu do firmy. „Bylo mi oznámeno, že do firmy vjela cizí cisterna, řidič měl klíče a řekl mi, že se nemám starat, že to má vše domluvené s Novotným.“

Další líčení bude pokračovat v druhé polovině března. Pokud soud uzná obžalované vinnými, hrozí bývalému řediteli až pětiletý trest, předsedkyni až osm.


Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘ/MATRIKÁŘKA OBCE HŘIVICE

Starosta obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ/HO ÚČETNÍ/HO A MATRIKÁŘKY/MATRIKÁŘE OBCE HŘIVICE s předpokladem trvalého pracovního poměru na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu www.hrivice.cz. Pro více informací kontaktujte starostu obce na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 606 686 797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html?ftr
E-mail: starosta@hrivice.cz


VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

SOCIÁLNÍ SLUŽBY CHOMUTOV (Písečná 5030, 430 04 Chomutov) nabízí volné pracovní místo VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT NA DOMOVĚ PRO SENIORY PÍSEČNÁ NEBO NA DOMOVĚ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PÍSEČNÁ. Požadavky: SŠ zdravotnické vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání - obor všeobecná sestra, praxe výtána, ale vhodné i pro absolventy, znalost práce na PC. Nástup možný ihned.
Kontakt: Ing. Pavlína Dvořáková
Tel.: 728 842 114
E-mail: dvorakova@soschomutov.cz


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video