Azylový dům otevírá po čtyřech měsících

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

azylak-nahled Žatec – Po čtyřech měsících, co byl uzavřen, se začátkem října v Žatci opět otevírá azylový dům pro rodiny s dětmi. Umístěn zůstal v původních prostorách ve Studentské ulici. Neprovozuje ho však již Fond ohrožených dětí, jako tomu bylo v předchozích letech, ale nestátní nezisková organizace Vavřinec.

 

Azylový dům v Žatci patnáct let provozoval, stejně jako Klokánek a sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi, Fond ohrožených dětí. Po značných finančních problémech, do nichž se tato celorepubliková organizace dostala, si ovšem Fond ponechal pouze Klokánek a zbývající dvě služby na začátku června ukončil. Poté co Fond ohrožených dětí tyto dvě služby zakončil, zaregistrovala si je organizace Vavřinec na Krajském úřadě v Ústí nad Labem. Na jejich provozování od kraje získala dotaci. Přihlásila se také do výběrového řízení města na pronájem budovy ve Studentské ulici č.p. 1044 původním objektu azylového domu. Ve výběrovém řízení zvítězila a srpnové zastupitelstvo jí pronájem schválilo. Vavřinec zajišťuje již více než rok terénní programy pro osoby v sociální tísni v Postoloprtech. Pomáhá jim vyřídit potřebné věci na úřadech, ohledně bydlení apod. Založila a vede ho Miroslava Hrdličková, bývalá vedoucí žateckého Fondu ohrožených dětí. „Musím pochválit úředníky jak na krajském, tak i na městském úřadě, moc nám pomohli s vyřízením všech náležitostí,“ sdělila Miroslava Hrdličková
V lounském okrese se jedná o prakticky jediný azylový dům pro rodiny s dětmi. V Lounech mají pro ně pouze osm míst při tamějším Domově pro seniory. Žatecký azylový dům má kapacitu 28 míst v sedmi bytech. „Jsme unikátní tím, že byty máme o něco větší, než běžně v azylových domech bývá. Takže jsme schopní vzít rodinu až s pěti dětmi,“ popisuje Hrdličková. V průběhu září zde proběhl úklid, nutné opravy a nové vymalování prostor, opravovalo se a shánělo vnitřní vybavení. „Malířské práce pro nás v rámci úspor odvedli učni oboru malíř-natěrač z Gymnázia a SOU Podbořany. S jejich prací jsme moc spokojení stejně jako se spoluprací se školou,“ pochvaluje si Miroslava Hrdličková. Azylový dům se pro lidi v nouzi otevřel ve čtvrtek 1. října. Přijmout může zletilé těhotné ženy, zletilé dospělé muže i ženy s dětmi, nebo kompletní rodinu s dětmi. Ve středu 7. října proběhne Den otevřených dveří v rámci akce Týden sociálních služeb. Zájemci si mohou přijít prohlédnout prostory a seznámit se se službami od 9 do 15 hodin. Od 1. října Vavřinec rovněž spustil sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi. Fungovat v ní budou dvě pracovnice, které budou pomáhat rodinám s dětmi v terénu. „Zachovali jsme sociální šatník, který dříve provozoval Fond ohrožených dětí. Takže k nám lidé mohou nosit oblečení, boty a drobné vybavení. Provoz je u nás nepřetržitě 24 hodin, takže s nimi mohou přijít kdykoliv bez objednávání. Naším plánem je také obnovit provoz bezplatného právního poradenství pro rodiny s dětmi, prozradila další plány vedoucí Hrdličková.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: