Domov pro seniory potřebuje rekonstrukci: Radnice žádá o dotaci na obnovu vnitřního vybavení domova, náklady jsou 43 milionů

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny – Domov pro seniory v Lounech slouží více než třicet let. Posláním domova je poskytnout nepřetržitou péči osobám, které mají sníženou soběstačnost vzhledem k jejich věku a jejichž situace vyžaduje pomoc druhých. Aby poskytovaná péče byla na nejlepší úrovni, je nutné zrekonstruovat vnitřní vybavení. „Jsme si vědomi, že domov byl postaven před třiceti lety a nikdy do vnitřního vybavení větší investice nebyly. Rádi bychom, aby vybavení domova odpovídalo 21. století,“ řekl Radovan Šabata, starosta Loun. Aby mohla být rozsáhlá a nákladná rekonstrukce provede-na, chce město požádat o dotaci z programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb, který poskytuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Náklady na obnovu vnitřního vybavení jsou přibližně čtyřicet tři milionů korun.

Podání žádosti schválili v minulých dnech lounští radní. Nyní s tím musí souhlasit také zastupitelé. K zajištění spolufinancování projektu potřebuje radnice bezmála jedenáct milionů korun. Jedná se o dvaceti pěti procentní povinnou spoluúčast žadatele o dotaci. „Pokud lounská radnice získá dotaci, tak realizace bude trvat dva roky,“ uvedla Jana Černá, ředitelka lounského domova pro seniory. Projekt bude podle jejích slov rozdělen do několika etap tak, aby co nejméně zasahoval do provozu. „Detailní informace budeme mít poté, co dotaci získáme,“ dodala. Plánovaná rekonstrukce se týká obnovy vnitřního vybavení domova, včetně výměny veškerých sítí, elektřiny a vody. „Součástí projektu je také kompletní výměna sedmi výtahů a rekonstrukce kuchyně a stravovacího provozu,“ přiblížila plány ředitelka. Další práce se týkají elektroinstalace, podlahy, koupelny a sociálního zařízení na každém pokoji klientů. Pokojů je v domově sedmdesát dva a v současné době v nich žije sto čtyřicet osob. „Projektová dokumentace a harmonogram prací je ve spolupráci s odborem správy majetku města připravována tak, aby se rekonstrukce dala provádět za provozu. Je to náš záměr a věříme, že uspějeme,“ dodala J. Černá. Podaná žádost by mohla být vyhodnocena v polovině letošního roku. Získá-li město dotaci, přichází realizace oprav v úvahu v letech 2017 až 2018. Větší investice putovaly do domova před dvěma lety. V roce 2014 bylo provedeno zateplení fasády a půdy, výměna oken a dveří. Investice za sedmnáct milionů korun probíhala více než rok. Největší položku činila opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy. Město na opravu získalo více než pět milionů korun ze Státního fondu životního prostředí v rámci 35. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Objekt také přešel na plynovou kotelnu. Díky těmto opatřením se podařilo zásadně snížit energetickou náročnost.

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: