Drogový zátah roku zahrnul i Žatec

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

ČR, Žatec – Devatenáct lidí podezřelých z velkovýroby pervitinu obvinili ve spolupráci s polskými kolegy čeští kriminalisté. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého, jde prý o největší protidrogový zásah na území České republiky a Polska za loňský rok. Policistům se při vyšetřování podařilo zajistit 50 kilogramů drogy, 11 milionů korun v hotovosti a více než deset aut. V rámci této akce se zatýkalo také v Žatci a v Podbořanech. Cenu prodaných drog policie neupřesnila, vyšetřování dále pokračuje. Vysoce kvalitní krystaly metamfetaminu mířily i do Austrálie.

 

Na rozkrývání gangu pracovali policisté z několika krajů ve spolupráci s polskou pohraniční stráží. Jedenáct z obviněných je vietnamského původu. „Výroba metamfetaminu vysoké kvality v podobě krystalů probíhala na území Západočeského, Ústec-kého a Středočeského kraje a v Praze," řekl šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych. Policie zajistila také sklad na tablety, ze kterých se pervitin vyráběl, a velkokapacitní laboratoře.
Závěrečná akce se odehrála ve městech Dubí, Žatec, Teplice, Praha, Cheb, Hrádek nad Nisou, Podbořany, Jirny a Jíloviště. Policisté provedli přes dvacet domovních prohlídek a 15 prohlídek jiných prostor a pozemků, při kterých zajistili dvě laboratoře na výrobu drog, auta za čtyři miliony korun, dvě vily za deset milionů a miliony korun v hotovosti.
V Žatci proběhla policejní razie na konci prosince v ulici Obránců Míru v sousední malé uličce téměř naproti bance.
Podle Frydrycha je významný objem, ve kterém gang drogu vyráběl – deset kilogramů na jeden výrobní cyklus trvající zhruba pět dní. Léky se podle policie dostávaly do Česka z Turecka balkánskou cestou. „Jedná se o přímou reakci produkční scény na regulace v legislativě, ke kterým došlo loni v Polsku," dodal Frydrych.
„Metamfetamin hlavní organizátor vykupoval od výrobců za cenu 210 tisíc korun za jeden kilogram a zásoboval jím tržnice v příhraničí ČR a Německa. Další prodej následoval osobám vietnamského původu, které jej distribuovali na území ČR. Nemalá část byla určena na vývoz, což je předmětem dalšího vyšetřování," řekl Frydrych. Skupina podle něj působila zhruba rok a cenu, za kterou drogy prodala, nelze zatím upřesnit, je to otázka dalšího vyšetřování. Látkou použitelnou k výrobě drog, tzv. prekurzorem, bylo podle ředitele NPC léčivo Cirrus. „Jednalo se o přípravek, vyráběný v Turecku. Za jeden výrobní cyklus byli výrobci schopni vyrobit 30 až 50 kg metamfetaminu," dodal Frydrych.
Policisté zadrželi při vyšetřování kurýry. „Aby výrobci eliminovali riziko odhalení svých varen, přesunuli část výroby metamfetaminu na území Polska. Zde vyrobený metamfetamin následně vozili zpravidla v dutinách osobních automobilů do České republiky," upřesnil Frydrych. Za nedovolenou výrobu omamných látek hrozí zadrženým až 18 let vězení. Soud je poslal všechny do vazby.
Pervitin přináší podle šéfa protidrogové centrály největší zdravotní a sociální rizika, což se prý netýká jen velkoobjemových distribucí, ale i drobné kriminality. „I v roce 2015 pokračoval trend zvyšování objemu výroby, její organizovanosti a komercionalizace. Situaci na tuzemském trhu významně negativně ovlivňuje poptávka po této droze ze sousedních zemí, která podněcuje aktivity zločineckých organizovaných skupin," dodal Frydrych.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: