Dva v jednom

před třemi měsíci  |  Zprávy |   0 komentářů

Cítoliby (měk) Projekt Městské knihovny Louny Města a obce čtou se skamarádil s projektem Schwarzenbergské Lounsko. V Dělnickém domě v Cítolibech totiž držel přednášku o scelování majetku tohoto významného rodu novohradský kastelán Vít Pávek. Sám původem Jihočech je okouzlen naším krajem a dává to najevo.

 

Cítolibští se dozvěděli spoustu zajímavých věcí a mohli si uvědomit, jak velký význam měly pro Schwarzenbergy jejich statky právě na severu Čech, jak je zvláštní, že jih Čech je turisticky svázán s tímto  rodem, ale sever pramálo.
Mnozí netušili o tzv. Lesním okresu Domoušice, o velikosti chmelnic a vinic na Lounsku, o systému hospodaření i péče o zaměstnance. Hodně se diskutovalo o současném stavu zámku v Cítolibech, který je stále v rukou italského majitele, ten se o nemovitost nestará. Cítolibský zámek je však v daleko lepším stavu než postoloprtský, ten se již zachránit pravděpodobně nepodaří. Dobrou zprávou je například to, že tvrz v Divicích nyní patří divadlu Studio 2, které zde již letos uspořádá několik divadelních představení.
Chcete-li se dozvědět, jaké pivo se prodávalo v Praze Na Knížecí, kde mohla stát terezínská pevnost, kam se vyvážela břvanská minerální voda, které spolky se snaží zachránit památky v okolí, přijďte na další z cyklu přednášek, např. 1. července do lounské knihovny.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: