Kameny zmizelých také v Podbořanech

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Podbořany – Město Podbořany se zapojilo do projektu Stolpersteine (Kameny zmizelých). Stolpersteine jsou pamětní kameny, připomínající oběti holocaustu, které se usazují do chodníku před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a tam zavražděn. Tyto kostky se v budoucnu objeví také na podbořanských chodnících.

 

Podbořanští radní o zapojení města do projektu Stolpersteine rozhodli poté, co se na radnici obrátila s žádostí Carol Noble, dcera podbořanského rodáka a příslušníka československé 311. perutě RAF Wiliama Nobla (původním jménem Vilém Löbl).
Wiliam Noble pocházel z židovské rodiny z Podbořan. Spolu se sestrou Marianne a dalšími 669 dětmi převážně židovského původu byl zachráněn sirem Nicholasem Wintonem před transporty do koncentračních táborů.
V roce 1942 nastoupil jako radista k britskému královskému letectvu (RAF), později k 311. československé bombardovací peruti. Létal nad Severním mořem jako hlídka s protiponorkovým bombardérem a po přechodu k 311. peruti nad Německem.
Po válce severočeské Podbořany navštívil, ale rozhodl se zůstat v Anglii. V roce 2002 se naposledy zúčastnil květnových oslav osvobození v Podbořanech.
Kameny zmizelých již připomínají tragický osud židovských rodin lidem v Žatci i v Peruci na Lounsku.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: