Konec rozhodčích v Čechách? Na zápasy v nižších soutěžích často nejsou delegováni

před desíti měsíci  |  Sport | Zprávy |   0 komentářů

Okres Louny (ma) Fotbalový rozhodčí je vymírající druh. V rámci Ústeckého kraje ještě nedávno fungovalo 140 mužů v černém, v současné době jich je jen 80. Úbytek se nevyhnul ani okresu Louny. A tak se v poslední době běžně stává, že na zápasy nejnižších okresních soutěží není svazem delegován kvalifikovaný rozhodčí.  A to je problém. Občas totiž v „pralese“ je to pěkná divočina a udržet otěže zápasu v mezích normy je složité i pro muže v rozhodcovských dresech. Natož pro laika, většinou z domácího tábora, který pochopitelně u hráčů nemá takovou autoritu. „Rozhodčích je málo v rámci celé republiky. Důvodů je víc,“ říká sekretář lounského fotbalového svazu Jaroslav Mička.

 

Podle něj aktuálně jedním z problémů je fakt, že rozhodčí se po změnách, které zavedl FAČR, museli registrovat na finančním úřadě, okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Musí ovládat internet, protože zápisy se od letošní sezóny vyplňují elektronicky a odesílají přímo na svazový web. „Problém je i v tom, že třeba nezaměstnaní, když budou pískat, přijdou o podporu, protože ne-mohou vykazovat podobný příjem,“ vypočítává další problém Mička a přidává, že všeobecně se do rozhodování v nejnižších soutěžích sudí moc nehrnou, protože ať pískají, jak pískají, stejně bývají většinou hráči, trenéři a fanoušci s jejich výkonem nespokojení.
Lounský fotbalový svaz zareagoval na nedostatek rozhodčích také zasláním výzvy klubům, aby se zúčastnily rychlokurzu, jak zápasy v případě, že nedorazí kvalifikovaný rozhodčí, vést. Nikdo však neprojevil zájem. „Chtělo by to přesvědčit čtyřicátníky, padesátníky, bývalé hráče, aby začali pískat, ale ti raději do padesáti hrají, než by si nechali nadávat,“ zakončuje Jaroslav Mička.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: