Kraj cukl majiteli zámku s trestem

před dvěma měsíci  |  Zprávy |   0 komentářů

Vršovice (caj) Krajský soud v Ústí nad Labem snížil majiteli zámku ve Vršovicích Miroslavu Trejbalovi trest. Lounský ho vloni odsoudil k jednoleté podmínce se zkušební dobou na dva roky za zneužívání vlastnictví. „Trest, který byl obžalovanému za spáchanou a prokázanou trestnou činnost uložen, odvolací soud považuje za nepřiměřeně přísný, nikoli však co do jeho druhu, avšak ohledně jeho výměry,“ píše se v rozsudku odvolacího soudu Krajského soudu v Ústí nad Labem.

 

Majitel kulturní památky měl s vršovickým zámkem velké plány. „Chtěl jsem zde vybudovat velkosklad kamenictví a zřídit muzeum pohřebnictví,“ vypověděl v přípravném řízení. Vše se ale „mírně“ změnilo, zatím co z hospodářských staveb budoval prostory na bydlení včetně rozlehlého bazénu, historické části zámku včetně sýpky a věže jsou v havarijním stavu.
Státní zástupce ho obvinil z toho, že jako vlastník objektu zámku ve Vršovicích u Loun, který je od roku 1958 národní kultur-ní památkou, neplnil od prosince 1997 do září 2015 své povinnosti o státní památkové péči a dopustil rozsáhlou devastaci historických budov. Do renesančního zámku, který je unikátní svou černou kuchyní a sýpkou, kvůli chybějící střešní krytině zatéká, konstrukce jsou prolezlé dřevomorkou, poškozené jsou i krovy, na sýpce spad-la střecha, na vodárenské věži chybí střešní krytina. Odvolací soud dal Trejbalovi ještě šanci, vyměřil mu trest odnětí svobody pouze na šest měsíců se zkušební dobou na dva roky. Přihlédl k dílčím snahám opravovat předmětný zámek ze svých zdrojů. Také zrušil uložení povinnosti podle svých sil během zkušební doby zamezit chátrání památky.
K soudu v Lounech bude putovat další obžaloba státního zástupce, tentokrát půjde o majitele zámků v Postoloprtech a Cítolibech Mauro Piccininiho.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: