Letošní Noc kostelů v Podbořanech a Vroutku přilákala jen málo návštěvníků

před jedním rokem  |  Kultura | Zprávy |   0 komentářů

Podbořany, Vroutek – V pátek 10. června proběhla celorepubliková akce Noc kostelů, kdy se otevřely brány našich církevních památek a leckde nabídly i speciální program. Například ve Vroutku to bylo slavnostní odhalení rekonstruovaného náhrobku, pěvecký sbor a přednáška o cyklovýletě po Izraeli. Přestože obecně se tento den těší stále většímu zájmu, do kostela Božího Spasitele v Podbořanech a do kostela Jana Křtitele ve Vroutku moc lidí nepřišlo.

 

Zatímco minulé ročníky se mohly chlubit velkou návštěvností, letos se hojné množství návštěvníků v těchto svatostáncích neobjevilo. „Je to dáno zřejmě tím, že tyto kostely se právě před lety po dlouhé době otevřely a tak obyvatelé mohli shlédnout prostor, kolem kterého roky a roky jen chodili. Kostely totiž byly zavřené a i bohoslužby se odehrávaly jen zřídka. Většina lidí proto tyhle městské dominanty zná jen zvenčí a tak Noc kostelů byla po dlouhé době příležitost vidět, jak vůbec vypadají zevnitř a jaká je jejich historie,“ uvažuje předseda vrouteckého okrašlovacího spolku Budíček David Šebesta.
Přestože aktivit je stále dost, a to díky dobrovolníkům, jako například Budíček, podbořanský Okap, jež pořádají koncerty a řadu dalších akcí, kostely jako takové se nemění. Jen úklid nezachrání stále špatný technický stav budov. Kostel v Podbořanech trápí vlhkost, špatný kůr a věž, vroutecký kostel by potřeboval celkovou rekonstrukci. Možná, že i tyhle nedostatky souvisí s upadajícím zájmem o dění v kostelech. „Nebýt koncertů, jakým byl například ten páteční, kde hráli žáci Josefa Bašty, moc lidí by do podbořanského svatostánku nezavítalo,“ domnívá se David Šebesta.

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: