Lidé ve Vroutku darovali krev

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

martina-matejickova-nahled Vroutek – Bylo úterý 26. ledna a již před osmou hodinou ranní byla čekárna jedné z ordinací zdravotního střediska ve Vroutku zcela zaplněna lidmi. A přicházeli další a další. Do Vroutku totiž přijeli odebírat krev lékaři z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

K odběrům do bývalé ordinace dětského lékaře ve Vroutku nebo do zdravotního střediska v Kryrech se pokaždé dostaví 40 až 50 dobrovolných dárců různého věku. Někteří jsou poprvé, většina ale poněkolikáté. Jako například Antonín Beer, Viera Benedeková, Jiří Varadi, Martina Matějíčková, Martin Kříž a mnoho dalších, které jsme v úterý při odběrech ve Vroutku potkali.
Například Martina Matějíčková (na snímku) krev daruje již od roku 2003. „Celkem mám za sebou 16 odběrů, mezi tím byla pauza kvůli těhotenství a kojení, občas mi krev nebyla odebrána kvůli výši hemoglobinu. Krev chodím dávat, protože to nic nestojí a může to někomu pomoci… Vedly mě k tomu osobní důvody – těžká nemoc mé maminky,“ prozradila Martina, která pracuje v podbořanské školce.
Nováčkem v bezplatném dárcovství krve není ani Martin Kříž. „Krev chodím dávat třetím rokem a mám za sebou šest odběrů. Skončit s tím nehodlám a doufám, že tak někomu pomohu,“ usmívá se Martin.
Třikrát do roka v určené dny a dobu dárci přicházejí nebo přijíždějí z blízkého okolí do Vroutku a Kryr, pokud chtějí dát nejcennější tekutinu.
Na obou místech během letošního roku proběhnou odběry krve ještě dvakrát. Ve Vroutku to bude na jaře 10. května a na podzim 4. října. Do Kryr mobilní jednotka VFN dorazí ještě 17. května a 11. října. Odběry se v obou městech konají vždy dopoledne, od 8 hodin.
V Ústeckém kraji je osm míst, kde se odebírá krev. V okrese Louny jsou stálá odběrová místa pro dárce krve v Lounech a v Žatci. Tam transfuzní odběrové centrum vzniklo v prvním patře budovy polikliniky nad lékárnou poměrně nedávno a mnohým dárcům tak odpadly problémy s dojížděním do Kadaně či Chomutova, kam dříve cestovali.
Na Podbořansko pravidelně zajíždějí zdravotníci z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze právě do Kryr a Vroutku, kde v určený den a hodiny odebírají krev. Během jednoho odběru dobrovolníci zpravidla darují 450 ml krve.

fotogalerie zde

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: