Lounská nemocnice nabídne komfortnější služby: Majitel plánuje rozsáhlé rekonstrukce, akutní péče se už do zdravotnického zařízení nevrátí

před jedenácti měsíci  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny – Nemocnice v Lounech, kterou od února letošního roku vlastní miliardář Tomáš Chrenek, chystá velkou rekonstrukci. Oddělení budou komfortnější jak pro pacienty, tak pro personál. Akutní péče v ní ale už v plánu není.

 

Především rozvíjet nosný program lounské nemocnice. To je cíl nového vlastníka. „Tím je následná péče s intenzivním rehabilitačním programem. Naším cílem je poskytovat kvalitní péči, která podmiňuje doléčení a opětovné zapojení pacienta do běžného života po jeho propuštění z nemocnice,“ říká ředitel nemocnice Pavel Fojtík. Neméně důležitý je podle jeho slov také program sociálních služeb. Proto bude nutná rozsáhlá rekonstrukce budov a změna dispozičního řešení. Tady se počítá s investicemi v řádech desítek milionů korun.
Obyvatele města i spádové oblasti zajímá ale hlavně to, zdali se do Loun vrátí někdy akutní péče. „Upuštění od lůžkové akutní péče bylo historické rozhodnutí bývalého majitele nemocnice, které zásadně změnilo strukturu a smluvní vztahy. Návrat lůžkové akutní péče do Loun je v současné situaci našeho zdravotnictví nerealistický,” odpověděl na zásadní otázku zdravotnické péče v Lounech ředitel nemocnice.
Rozjezd akutní péče je z pohledu dostupnosti zdravotnického personálu a dlouhodobé finanční udržitelnosti nereálný. Nemocnice je tak provázaný organismus, že ve chvíli, kdy zrušíte akutní péči, těžko se obnovuje. „Problémem je také nedostatek kvalifikovaného lékařského personálu, s čímž se potýká většina nemocnic napříč republikou. I kdybychom získali podporu pojišťoven a Ústeckého kraje, nejsme schopni tady sestavit chirurgický tým s odpovídající praxí a kvalitou,“ dodal.
Plánované rekonstrukce nebudou znamenat omezení poskytované zdravotní péče. „V areálu máme dostatek prostoru, který lze využít při plánování tak, aby provádění stavebních úprav neznamenalo problém. Máme s podobnými projekty rekonstrukcí za provozu dostatek zkušeností. Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě nebo v Kardiologickém centru Agel v Pardubicích byla minulý rok obdobná situace a projekty dopadly na výbornou,“ dodal ředitel.
V návaznosti na plánované opravy podal majitel žádost o dotaci na rekonstrukci sociálních lůžek na Ministerstvo práce a sociálních věcí. „V prvním kole jsme bohužel neuspěli, ale věříme, že ve druhém kole budeme úspěšnější. Pak bychom se pustili do kompletní rekonstrukce sociálních lůžek, kde je kapacita 45 míst,“ přiblížil další postupy P. Fojtík. Projekt zahrnuje celkovou opravu budovy od přízemí po střechu včetně změny vnitřního uspořádání. Dnes jsou pokoje až čtyřlůžkové, nově budou maximálně dvoulůžkové. „To bude jak pro pacienty, tak i jejich návštěvy komfortnější. Několik pokojů bude jednolůžkových. Dojde k centralizaci sesteren, vybudování nového technického zázemí.
Další oddělení nemocnice, oddělení lůžek následné péče, disponuje devadesáti lůžky a Stanice dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče lůžky deseti. Areál lounské nemocnice prošel během uplynulých let živelným vývojem a rozprodáváním nemovitostí nebo jejich částí bez respektování požadavků strategického rozvoje nemocnice. Některé budovy jsou také opuštěné, a již dlouhá léta chátrají. Areál nemocnice je jako celek velmi zajímavý a pohledný. Podle ředitele je zpracováván plán rozvoje nemocnice i areálu nemocničního parku, které musí tvořit přirozenou součást města Louny.
V současné době v Nemocnici Louny pracuje zhruba 120 osob, přičemž zhruba jednu desetinu tvoří lékaři, zbytek pak střední a nižší zdravotnický personál.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: